Ana sayfa GÜNDEM Üniversite Öğrencilerinin Gözünden Polatlı

Üniversite Öğrencilerinin Gözünden Polatlı

3620
0

Gazi Üniversitesi Polatlı Sosyal Bilimler MYO öğrencilerine Polatlı’yı sorduk; Polatlı’yı sevmedik, sevemedik diyorlar… Neden diye sorulduğunda ise ulaşımdan barınmaya, sosyal aktivitelerin olmayışından temel ihtiyaçları karşılamadaki zorluklarına kadar pek çok cevap almanız mümkün…

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında açılan Gazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi binasında eğitime başlayan Polatlı Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine, Eylül ayından bu yana yaşadıkları Polatlı’yı sorduk; cevaplar hiç de iç açıcı olmadı. Bilindiği gibi daha önce Gölbaşında bulunan GÜ Polatlı Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu, bu yıl inşaatı tamamlanan Gazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi binasına taşındı. 1100 öğrencinin Polatlı’ya gelişi ile birlikte önce yurt sorunu patlak verdi. Fakat yaşadıkları sorunlarda daha derinlere inildiğinde öğrencilerin yaşadıkları sorunlar sadece yurt sorunu ile kalmıyor.

Sorunların başında yurt meselesi yer alıyor

Öncelikle tercih yaparken Polatlı Sosyal Bilimler MYO binasının Gölbaşında olduğunu düşünerek yerleşme işlemlerini yapan öğrenciler, ilk hayal kırıklığını yer konusunda bilgi eksiklikleri nedeniyle yaşamışlar. Ankara’da ikamet eden öğrencilerden bazıları okul Gölbaşında sanarak yurda başvuru bile yapmamış. Yurda başvuru yapanlardan ise bilindiği gibi 200’den fazla kız öğrenci açıkta kaldı. İkinci dönem yurt sorununun tamamen çözülmesi bekleniyor. Fakat seneye de İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin geleceği düşünülürse, yaklaşık 3000 öğrencinin gelmesi ile bu soruna uzun vadede çözüm bulunamazsa bu sorunların kat kat fazlası yaşanacak gibi görünüyor. Ev kiraları ise yine öğrencilerden edinilen bilgilere göre özellikle okul civarında 1000 TL gibi rakamlar söyleniyor. Öğrencilerin sorunları tabi sadece yurt değil, okul binasının da yeni olması nedeniyle belli bir düzene oturana kadar çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalınmış. Buraya geldiklerinde henüz binanın yeni olması sebebiyle elektrik-su-doğalgaz işlemlerinin tamamlanmasını beklemişler. Şu anda okulda su-doğalgaz veya elektrik konusunda her hangi bir sıkıntı kalmamış görünüyor.

Yurt bulamayanlar için ulaşım başlı başına ayrı bir sıkıntı

Okulda 100’den fazla öğrenci Ankara’dan gelip gidiyor. Günlük yaklaşık 25-30 TL yol parası verdiklerini söyleyen öğrenciler günde 2-3 saatlerini de yolda harcıyorlar. Öğrencilerin ulaşım noktasında beklentileri ise Ankara – Polatlı arası saat başı EGO araçlarının gelmesi yönünde… Öğrenciler ayrıca okul çevresinde hiçbir ticari veya sosyal alan olmamasından şikayetçi, bu yönüyle ve okulun bulunduğu konum itibariyle Polatlı’da okuyup Polatlı’ya oldukça yabancı kalmışlar. Yani henüz ilçemizde okuyan öğrencilere bile Polatlı’yı tanıtamıyorken Türkiye genelinde tanıtım konusunda yüksek bir başarı elde etmeyi bekliyoruz. Polatlı’nın sadece cafeler ve giyim mağazalarından ibaret bir çarşıya sahip olduğunu düşünüyorlar. Zaten Polatlı’nın içine gitmeyi de okulun uzaklığı nedeniyle pek tercih etmiyorlar. Burada dikkat çeken başka bir detay ise Şahin Tepesi veya Şehitlik Kaşı olarak adlandırılan bu yerin öğrenciler arasında “Canavar Tepesi” diye adlandırılıyor oluşu…

“Polatlıdayız ama dışında gibiyiz”

Onlar için Polatlı, yalnızlık ve dışlanmışlık anlamına geliyor, Polatlı’da yaşayıp Polatlı’nın dışında yaşıyor gibi hissediyorlar. Ayrıca yemek konusunda da sorun yaşayan öğrenciler çarşı içindeki restoranların okula kadar paket servis yapmadığını belirtiyorlar. “Kendimizi dağ başında yaşıyor gibi hissediyoruz” diyen öğrenciler, okul çevresinde ne bir ATM ne bir kırtasiye ne de bir bakkal olmamasından şikayetçiler. Okul kantinini ise pahalı bulduklarını belirten öğrenciler, okul çevresinde bırakın ticari veya sosyal bir alan olmasını, okul yanında bulunan boş alanlarda koyun otlatıldığına bile şahit olmuşlar. Mümkün olmadığını bilseler de okulun yeniden Gölbaşına taşınmasını umuyorlar. İçlerinden kaydını dondurmayı düşünenler de hala var.

Kız öğrenciler tedirgin

Bir yerleşim yerinde yaşamak için o yerin güvenilir olmasının önemi herkes tarafından bilinen bir gerçek fakat bu yıl ilçemizde eğitim öğretime başlayan MYO öğrencilerine o güveni de verememiş bir ilçe olmuşuz. Özellikle kız öğrenciler akşam saat 6’dan sonra sokağa çıkmakta tedirginlik yaşadıklarını, sözlü tacize maruz kaldıklarını ve hatta kaldıkları yere kadar takip edildiklerini bile söylediler.

Beklentiler yüksekti ama…

İlçemizde Üniversite öğrencisi sayısının artacak oluşu ve Polatlı’nın Üniversiteleşmesi konusunda Polatlı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunun Polatlı’ya taşınması ilçede büyük yankı uyandırmış ve tanıtım noktasında da olumlu bir adım olarak görülmüştü. O öğrenciler geldi ve buradalar. Polatlı için olumlu etki yaratması düşünülen bu gelişme ne yazık ki kolayca çözülebilecek çeşitli sorunlar nedeniyle beklenen etkiyi yaratmamış görünüyor.