DOLAR 8,8189-0.55%
EURO 10,3296-1.04%
ALTIN 496,31-0,51
BITCOIN 378813-1,78%
Ankara
20°

AÇIK

05:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ticarette Tam 68 Yıl; Demirci Kardeşler…

ABONE OL
6 Aralık 2017 11:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlçemiz tanınmış iş adamlarından, Polatlı’nın en eski firması Demirci Kardeşler Ticaretin Sahibi Vahit Demirci, ticarette 68 yılını doldurdu.

Polatlı’da mağazacılık anlamında ilk işletmelerden biri olan 1950 yılında kurulan Demirci Kardeşler Ticaret Firması kapanıyor. İlçemiz tanınmış iş adamlarından Demirci Kardeşler Ticaret Sahibi Vahit Demirci, gazetemize yaptığı açıklamada Demirci Kardeşler firmasının 68 yıllık serüvenini anlattı. Demirci, 68 yıllık ticari hayatının ardından artık dinlenmeye çekileceğini söyledi. Demirci ayrıca, ticarete atılmak isteyen gençlere de bir takım tavsiyelerde bulundu.

“Sattığımız ürünlerin girmedi ev kalmadı”

Vahit Demirci, Demirci Kardeşler’in kuruluş hikayesini anlattı. İlk olarak ayakkabı mağazası olarak Polatlı’ya hizmet veren Demirci Kardeşler, sonrasından konfeksiyondan beyaz eşyaya doğru ticari yolunda adım adım ilerlemiş. O yılları anlatan Vahit Demirci; “68 yıldır Polatlı’da ticaret yapıyorum. Aynı çatı altında Polatlı’nın en eski firması biziz. Bu işi babamız başlattı, biz üç kardeştik devam ettirdik. Şimdi benim oğlum iş başında. Yani üçüncü kuşak iş başında. Bu işe ayakkabı ticareti ile başladık.  Bizim ayakkabı mağazası açtığımızda Polatlı’da ayakkabı dükkanı yoktu. 1950’lerde. Ayakkabı almak isteyen buradan karayolu da yoktu o zaman. Tren yoluyla Ankara’ya gidiyordu Ankara’dan ayakkabı alıp dönüyorlardı. Biz ayakkabı mağazası açtık. 1955’de konfeksiyon ilave ettik. 1960’da bayiliği alarak beyaz eşya işini ilave ettik ve bu şekilde devam etti. Daha sonra Arçelik’i bıraktık, Bosch bayisi o zaman ki adıyla AEG bayisi olduk. Tabi AEG’ler daha sonra Bosch oldu. En son Samsung bayi oldu. Bu şekilde Polatlı’da bizim sattığımız ürünlerden girilmeyen ev kalmadı. Yani bütün Polatlı’ya malımız gitti. Polatlı’da birçok ilkleri biz başlattık. Mesela ilk taksitli satışlara biz başladık. Kampanyalar düzenledik, ucuzluk yaptık birçok şeyde ilkleri biz yaptık. Şimdi yaş itibariyle yaşlandım ben 75 yaşına girdim. Dolayısıyla artık bu işlere devam edemiyoruz. Çocuk da başka işler kurdu bir fabrika açtı. Dolayısıyla ben de 31 Aralık itibariyle inşallah ticari faaliyetimi bitireceğim. Şimdi uzun zaman bu işleri devam ettirdik Polatlı’da. Örnek olduk birçok şeye. Sabahın sekizinde mağazamızı açtık akşam sekizlere kadar çalıştık. Polatlı’dan ben çok memnunum, Polatlı’da inşallah bizden memnun. Arık bundan sonra ki hayatımızı dinlenerek geçireceğiz. Onun için kapatmaya karar verdik.”dedi.

Demirci Kardeşler Neden Kapanıyor?

Demirci Kardeşler Firması hakkında aldıkları kapatma kararı hakkında konuşan Demirci; “Benim bir oğlum var yine ticaret yapıyor ama imalat işleri yapıyorlar. Bu işe devam etmek istemedi. Ben de hak verdim çünkü bu işlerin artık marketler açılınca pek tadı kalmadı. Şimdi biliyorsunuz iğne iplik her şeyi satıyorlar buzdolabı satıyorlar, peynir de zeytin de satıyorlar. Yani bu tip iş yapan yerlerin işi pek kalmadı yani kâr düştü. Fazlaca bir özenti kalmadı bu işlere. Onun için kapatmayı planladık. Dediğimiz gibi 31 Aralık itibariyle Polatlı’da ticari faaliyetimizi bitireceğiz.”şeklinde anlattı.

Gençlere “Bu işlere girmeyin” tavsiyesi

Gençlere ticaret hakkında tavsiyelerini soruduğumuz Vahit Demirci, bu soruyu şu şekilde cevapladı: “Gençlere bu tip işlere girmemelerini söylüyorum. Çünkü hakikaten bu işlerde büyük firmalar yani büyük marketler işi götürüyor. Adamların bir kere riski yok. Neden peşin satıyorlar yahut kredi kartıyla satıyorlar ertesi gün bankadan paralarını alıyorlar. Ama biz bu şekilde bir yer açtığımız zaman senetle satış yaptık. Senetle satışın en az bugün %10’u 20si çürüktür. Yani risklidir. Zaten bir malın karı %10’dur, 15dir, 20dir. Onu da bu oranlar götürünce el ele baş başa çıkıyorsunuz. Onun için bu tip işlerde tat kalmadı. Kredi kartıyla satış yapalım diyoruz bu sefer de vatandaş kredi kartı kullanmaktan korkuyor. Birçok aile icralık oldu zamanında,  yani ağızları yandı, dolayısıyla şimdi kredi kartı deyince müşteri alışverişe çekiniyor. Onun için kredi kartı daha çok marketlerde kullanılıyor. Bizim gibi bu şekilde iş yapanlara geldiği zaman mutlaka açık hesap istiyor, senet de istiyor. Senetle verdiğimiz zamanda risk büyüyor. Gerçi ben altı aydan beri senetli satış yapmıyorum. Elimizde senetle borcu olan azaldı zaten. Onları da tahsis etmeye çalışıyoruz. Bu arada elimizde bulunan bayiliklerinden kalan Bosch’dan olan mallarımızı bitirdik. Samsung’dan olan malları bitirdik. Birçoğunun sonunu aldık. Az bir parça malımız kaldı. Bunları da kampanyalar düzenledik, çok ucuz olarak satıyoruz. Bitireceğiz ve kapatacağız.” 1950 yılında kurulan Demirci Kardeşler Firması, 31 Aralık 2017 tarihinde kapanıyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.