Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Best-seller-KÖŞE YAZISI

Best-seller-KÖŞE YAZISI

797
0

Kategorisinde  (Tam çevirisi en iyi   satan)  çok satan ürünler için  kullanılmaktadır.  Gelip geçiçi olduğu için kalıcı da değildir. Dilimize çok satış yapan  olarak çevrilmistir.

Bu tür kitaplar edebiyatseverlere katkı sunamamaktadır. Öykünün nasıl işlendiğine de önem verilmemektedir. Zaten öyle bir amaca hizmet etmediği için bu çok normal bir durumdur.

İnsanların ilgisini çekeçek bir öykü bulunmaktadır. Aynı duygular, bol miktarda işlenerek sömürülmektedir. Roman ve Film Dünyasının  Klasik 46 bilinen-klasikleşmiş konusu  bulunmaktadır. Eleştirmenler tarafından da doğrulanmaktadır.

Göstermelik kitabı ticari hale sokmaktadır. Dili bir çocuğun anlayabileceği kadar basittir. İçersinde cinsellik de bulunmaktadır. Zaten insanlar en çok bu sayede çekilebilmektedir.

Kitabın isminin albenisi olmaktadır. İsim bulunurken pazarlama kuralları da göz önüne alınmaktadır.

Ön kapakta ve arka kapakta kullanılan tanıtım yazıları okuyucunun ilgisini çekecek yapıda olmaktadır. Özellikle buna çok önem verilmektedir.

“Anında hayatınız değişecek” türü  ibareler yer almaktadır. Okuyucunun kitabı okurken duygularıyla  hareket etmesini hedeflemektedir.

Kitabın  düşüncesi olmasına gerek yoktur. Best seller’ın ilkesi: “NE ÇOK SATAR?” dır. Geriye ne özgün bir tat ne de bir iz bırakmak gibi bir kaygısı yoktur, zaten olmasına gerek de yoktur. Bu yıl o kitap satar, unutulur, ertesi yıl başkası trend olur.

Bilgi  sahibi olmaya yaramamaktadır. Edebi değeri olmayan, güzelce yaldızlı ambalajlı  olan kitaplardır.

“Herkes okuyormuş  ben de okuyayım”ı  söyletmektedir. “Okudunuz mu?  çok sevdim”i dedirtmektedir. Boyalı basının pazarlama stratejisidir.

Sanatta  ön planda olması beklenen estetik, yaratıcılık, ahlaki kaygılar arka plana atılmaktadır.

Sanatla hiç bir ilgisi bulunmamaktadır. Popüler kültüre dönüktür  ve popüler kültürü hedef alan yapıtlardır. Piyasasını hareketlendirme amaçlı bu girişim, tek taraflıdır.

“O kitabı çok sevmiştiniz, bunu da çok seveceksiniz,” türünde sloganlarla kimi hatırlatmalar yaparak, aslında “her şey yolunda” gidiyor denmektedir.

Kitabınızın adı mutlaka özenle seçilmektedir ve kitabınıza dair birçok şeyi yansıtmaktadır, Kitap boyunca da  bu isim nerden geldi diye merak edilir tarzdadır.

“Rafınızda bulunsun!”denmektedir. Okunması kolay , sürükleyici çerez edebiyatıdır. Dışı hoş, içi boştur. Mine Urgan’ın dediği gibi; “Acaba kötü bir kitap mı yazdım, neden bu kadar çok sattı”?

“Çok satan” yerine “uzun soluklu anlayış” kabul görmelidir.  Klasiklerin okunması yaşama farklı açılardan bakmayı beraberinde getirecektir. Kitap alacak iken internetten almayı bile onaylamak doğru değildir.

Zaten zor şartlarda yaşayan ve kapanmamak için direnen kitapçılara destek olmak amacıyla kitapçılara gitmemiz gerekir.

Böylece onlardaki küçücük bir standdaki best-selleri atlayıp gerçek kitaplara ulaşmamız çok daha kolaydır.

Kitap satış yerleri AVM lerdeki her çeşit şeyin satıldığı marketlerin alışveriş sepeti olmamalıdır.

Oradaki kitaplardan da, eğer her şeyi okuyup bitirdiysek alabiliriz bir best-seller kitabı… Bir yolculukta okumak için, bize o kitap hakkında ilerde konuşacak kadar bilgi vermesi açısından…

Bestseller rafından uzak durmakta yarar vardır. Bilgi edinilen kitabı  almak  daha faydalı olacaktır.