Ana sayfa GÜNDEM Veliler Sınavda Ter Döktü

Veliler Sınavda Ter Döktü

841
0

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu öğrenci velileri kitap okuma sınavı oldu; çocuklarının oturduğu sıralara oturan velilerin, test usulü sınavda heyecanlı oldukları gözlendi.

Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu, ilçede bir ilke imza attı; okul velileri çocuklarının sınav stresini anlamak amacıyla sınav oldu. Velilere yazar Ali Çankırılı’nın “Çocuklara Söz Geçirme Sanatı” isimli kitabından seçilen 50 sorudan oluşan bir sınav yapıldı. Anne ve babalar soruları çözmek için terler döktü. Anne ve babalar soruları çözmek için terler döktü. Okulun yaptığı bu proje ile velilerin sınav stresini anlamaları ve ayrıca okudukları bu kitap ile çocuklarıyla iletişimlerini geliştirmeleri amaçlandı.

Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulundan Örnek Proje

Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu, ilçede bir ilke imza attı; okul velileri çocuklarının sınav stresini anlamak amacıyla sınav oldu.

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu öğrenci velileri kitap okuma sınavı oldu; çocuklarının oturduğu sıralara oturan velilerin, test usulü sınavda heyecanlı oldukları gözlendi. Velilere yazar Ali Çankırılı’nın “Çocuklara Söz Geçirme Sanatı” isimli kitabından seçilen 50 sorudan oluşan bir sınav yapıldı. Anne ve babalar soruları çözmek için terler döktü. Okulun yaptığı bu proje ile velilerin sınav stresini anlamaları ve ayrıca okudukları bu kitap ile çocuklarıyla iletişimlerini geliştirmeleri amaçlandı. Önümüzdeki günlerde ayrıca açıklanacak sınav sonucuna göre ilk üçe giren velilere ödüller verilecek. Sınava yaklaşık 20 veli katıldı.

Diğer okullara örnek olacak bir proje

Yarışma için öncelikle Okul Müdürü Selahattin Ünsal öncülüğünde bir komisyon kuruldu. Yarışma komisyonunda okul öğretmenlerinden; Yusuf Temli, Aysel Ceviz, Ayşe Tuba Polat Kokay, Necmiye Demirol, Kevser Kesiktaş görev aldı. Yarışmada; ilçemiz iş adamlarından İlhan Kırpık, Özgür Yaman ve Gürsel Bilgiç sponsorluğunda Telefon, kol saati ve çeyrek altın ödülleri verilecek. Dün öğlen saatlerinde çocuklarının oturdukları sıralarda sınav kaygısını birebir yaşayan veliler, sınav sonunda öğrencilerin yaşadıkları stresi anlamış olarak sınıflardan ayrıldılar. Yapılan bu proje ile ayrıca velilerin çocuklarına sinirlenmeden, bağırmadan, çocuklarına doğru davranışlar ile yaklaşmaları ve empati kurmaları açısından velilere verilen kitap rehber görevi de görmüş oldu. Veliler de kitapla ilgili oldukça olumlu düşünceler paylaştılar. Bazı veliler hatalı yaptıkları davranışları düzeltme fırsatı bulduklarını, çocukları ile ilişkilerinde düzelmeler meydana geldiğini söylediler.

Müdür Kılıç’tan okula ve velilere övgü

Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulunda yapılan bu etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç da katılım göstererek okul yönetimi ve öğretmenleri tebrik etti. Müdür Kılıç, sınıfları dolaştı, sınav olan velilerle sohbet etti, ne hissettiklerini sordu. Kılıç, velilere böyle bir etkinliğe katıldıkları için teşekkür etti.