Ana sayfa GÜNDEM Güler, İmam Hatip Ortaokulunda Konferans Verdi

Güler, İmam Hatip Ortaokulunda Konferans Verdi

631
0

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Güler tarafından geçtiğimiz gün Polatlı İmam Hatip Ortaokulu’nda, Mevlid Kandili münasebetiyle konferans verildi.

Polatlı İmam Hatip Ortaokulunda Mevlid Kandili dolayısıyla konferans programı düzenlendi. Konferansın konuşmacısı Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Güler oldu. Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ve eşi Esra Kılıç, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, İlçe Spor Müdürü İrfan Aytekin, Okul İdarecileri, okul öğretmenleri ve öğrencilerinin katılımıyla tertiplenen kandil programı, Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı ve Zekeriya Güler’in konuşması ile devam etti.

“Yedi düvel işgal teşebbüsünde bulundu”

Programın konferans bölümünde konuşan Güler, “Muhammed Allah’ın son elçisidir ve onunla beraber olanlar, küffara karşı, İslam düşmanlarına karşı kenetlenmiş vaziyette olurlar, onurlu olurlar, güç birliği içerisinde hareket ederler.” Diyor Ayet-i Kerime. Bu birlik, beraberlik bilinci olmazsa Gerçekten ülkemiz olağanüstü zamanlarda işgale maruz kalır. 15 Temmuz bu tecrübeyi bize bir kez daha hatırlatmış oluyor. Yedi düvel işgal teşebbüsünde bulundu ama sizlerin heyecanı ile sizlerin duruşu ile sizlerin şuuru ile milletimizin kahramanlığı karşısında zelil oldular. Hainler, dış düşmanlar, gerçekten de zillet yaşadılar. Cenab-ı Hak milletimizi, vatanımızı, devletimizi muhafaza eylesin. Demek ki, işbirliği şart. Ayrıca kendi aralarında gayet merhametlidirler. Bizler bu şekilde nitelendiriliyoruz Kuran-ı Kerim’de.”dedi.

“Kusur arayışı içerisinde hiçbir zaman olmadı Peygamberimiz”

Güler, konuşmasının devamında; “Peygamberimiz, devamlı güler yüzlü idi. Hadiseleri iyiye yorardı, kötüye yormazdı. Yumuşak huylu ve nezaketliydi, katı kalpli değildi. Kaba davranış asla sergilemez ve hoşlanmazdı. Asla cimrilik göstermezdi. İnsanların kusurlarını yüzlerine vurmazdı, hoşlanmadığı şeyleri de görmezlikten gelirdi. Gerçekten de müdahale edilmesi gerekiyorsa, elbette uygun bir dille, ikili görüşmelerle uyarı da bulunurdu. Gerçekten bu çok önemli. Kusur arayışı içerisinde hiçbir zaman olmadı Peygamberimiz. Böylelerini de yadırgardı. Toplumun önünde olan yöneticilerimiz, mülki amirlerimiz, öğretmenlerimiz, kaymakamlarımız, valililerimiz de vatandaşlarımızı hayal kırıklığına uğratmamaları gerekir. Peygamber Efendimizin ahlakını yaşatarak, hadislerini okuyarak, onun hayatını okuyup hem bireysel hem de toplumsal hayatımızda yaşamak ve yaşatmak suretiyle anlamlı hale getirebiliriz. Onun hadislerine sahip çıkmamız gerekiyor, onun yaşadığı kuran ahlakını güncellemek, onun ahlakını kuşatmamız gerekiyor. “O’nun ahlakı, baştan sona Kuran’dı” diyor Hz. Ayşe annemiz, O’ndan bahsederken.”cümlelerine yer verdi.

“İman etmeden kurtuluşun olmadığını Ayeti Kerimelerde öğreniyoruz”

Güler, konuşmasının sonunda; “Ebedi hayatta, Allah’a ve O’nun gönderdiği son elçiye iman etmeden kurtuluşun olmadığını Ayeti Kerimelerde öğreniyoruz. O elçi, çirkin ve kötü şeyleri haram kılar, iyi olan, nezih olan şeyleri de helal kılar. İyi olmak istiyoruz, çünkü Cennetin yolu iyi olmaktan geçiyor. Kuran bize bunu öğretiyor. Acaba ne yaptılar da iyiler iyi oldular da cenneti hak ettiler? Bir taraftan anne, babalarına, büyüklerine saygı da kusur etmediler. Bir insan iyi olmak istiyorsa her şeyden evvel büyüklerine saygılı, küçüklerine de sevgi ile muamelede bulunacak ve evlatlarının eğitimlerini, terbiyesini, ahlakını ihmal etmeyecek. Ancak bu şekilde bir davranış tarzı ile iyilerden olunabiliyor. Kuran; kalk, her türlü zulmü, sefaleti, açlığı, fakirliği yok edebilmek için zalimlere karşı mücadeleyi sürdür, zulme rıza gösterme, ahlaksızlığa göz yumma, şer odaklarına karşı dik dur, kendini diri tut, diyor. Bir sorumluluk bilinci ile yaşayacağız ve dünyaya hep birlikte yardımcı olacağız. İyilik melekleri olmaya çalışacağız. Adil yönetim tarzı muhtardan başlar, Cumhurbaşkanımıza kadar gider. Bulunduğumuz yerde zulme, haksızlığa kesinlikle göz yummayacağız.”dedi. Program, çiçek takdiminin ardından sona erdi.