DOLAR 8,56110%
EURO 10,12660%
ALTIN 495,080,00
BITCOIN 3361935,08%
Ankara
28°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Demir; “Çiftçilerimiz daha rahat nefes alacaklar”

ABONE OL
30 Kasım 2017 10:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, çiftçi borçlarının ertelenmesine ilişkin dün yazılı bir basın açıklamasında bulundu, çabalarının sonuç verdiğini söyledi.

Çeşitli afetler nedeniyle zarar gören üreticilerin 2017 yılı içinde ödemeleri gereken kredi borçları bir yıl ertelendi. AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya sunulan Polatlı raporu ilk sunulan afet raporları arasındaydı. Sürekli olarak borçların ertelenmesi noktasında yoğun bir çaba harcayan AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir; “Dün itibarıyla çiftçimizin borçlarına erteleme geldi. Polatlı çiftçisi bu yıl son derece sıkıntılı bir yıl yaşadı. Buda beraberinde çiftçimizin sıkıntıya girmesine neden oldu. Doğal afetlerin ardından ilçe teşkilatı olarak hemen harekete geçerek hazırlanan Polatlı tarım afet ve talep raporunu Tarım Bakanımız Fakıbaba’ya sunarak çiftçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için yoğun bir çaba harcadık. Bu çaba sonunda meyvesini verdi ve sadece Polatlımızda değil tüm ülke genelindeki çiftçilerimizin sıkıntılarının giderilmesi noktasında borçların erteleme kararı hükümetimiz tarafından alındı. Umuyorum çiftçilerimiz daha rahat nefes alacaklar” dedi. Çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine karar verildi. Bakanlar Kurulunun konu ile ilgili kararı Resmi Gazete’de bugün yayımlandı.

29 Aralık 2017 tarihi mesai saati bitimine kadar başvurulması gerekiyor

Demir, borç ertelemesinden yararlanacaklar ile ilgili; “29 Kasım 2017 tarih 30255 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan 30.10.2017 tarih ve  2017/10935 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ve ekindeki karar gereği 01.01.2017 tarihinden 31.12.2017 tarihine kadar meydana gelen yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı,  kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının diğer kayıt sistemlerine göre kayıtlı olup, üretim faaliyetlerine devam eden gerçek veya tüzel kişi üreticilerin 24.04.1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında olup, Bakanlığın görev alanı içerisinde yer alan tarımsal amaçlı kooperatiflerin ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (diğer kamu kurum ve kuruluşları hariç) T.C. Ziraat Bankası A.Ş.(Banka) ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesi yapılacaktır. Buna göre, gerçek ve tüzel kişilerden ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az %30 oranında zarar gören ve bu durumları il veya ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen gerçek veya tüzel kişilerin, Banka ve TKK tarafından kullandırılan ve hasar tespit komisyonu kararı tarihi itibarıyla vadesi/taksit vadesi/hesap devresi henüz gelmemiş olmakla birlikte bir yıl içinde dolacak olan veya vadesinden itibaren 90 günlük süre içerisinde olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki tarımsal kredi borçları, vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuatına göre faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle vade tarihlerinden/taksit vadelerinden/hesap devrelerinden itibaren bir yıl süreyle ertelenecek.”dedi. Ayrıca Kararname kapsamında borç ertelemesi isteyen çiftçilerin 29 Aralık 2017 tarihi mesai saati bitimine kadar kredi kuruluşları olan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine de dilekçe ile müracaat etmesi gerekiyor.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.