DOLAR 8,4187-0.46%
EURO 9,9937-0.78%
ALTIN 492,83-0,86
BITCOIN 329044-2,49%
Ankara
29°

AÇIK

20:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Arakan Müslümanlarını Arabistan Suçladı, Papa Kutsadı – KÖŞE YAZISI

ABONE OL
29 Kasım 2017 09:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Papa, Müslümanlara “etnik temizlik” yapılan Myanmar’da.

Ağustos 2017’den beri yüzlerce Müslüman’ın öldürüldüğü, tecavüze uğradığı ve 600 binden fazlasının Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldığı coğrafyada…

Bu gezinin tek amacı var: Myanmar’da dışlanan, ezilen, yersiz-yurtsuz bırakılan Müslümanlara destek! Nitekim daha 10 Ekim 2017 tarihinde, amaç, “Papa Francesko’dan Arakanlı Müslümanlara destek gezisi” şeklinde açıklanmıştı. (BBC Türkçe)

Hıristiyanların dinî lideri konuya bu kadar hassasken, Müslümanların dinî ve siyasî liderleri ne yapıyor?

Hemen hemen hiçbir şey!

Euronews, Papa’nın ziyaretini verirken, “Olaya Müslümanların kayıtsız kaldığına, şimdiye kadar hiçbir Müslüman ülke devlet başkanının Arakanlı Müslümanlar için Myanmar’a gitmediğine” dikkat çekti. (27 Kasım 2017)

Burada hatırlatalım ve hakkını yemeyelim; Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde kalabalık bir heyetle Arakan’a gitmişti. Arakanlı Müslümanlara destek vermişti.

Bir de Arakanlılara, kendisi de çok fakir bir ülke olan Bangladeş kapılarını açık tutuyor. Bunun dışında, İslam âleminden Myanmar’a bir baskı, Arakanlı Müslümanlara bir destek haberi duymadık.

Ama köstek haberi duyduk. Euronews’in haberinde şu da vardı: “Suudi Arabistan devlet medyası Arakanlı Müslümanları ‘isyancı’ olarak niteliyor”.

Oysa bizzat Papa Francesko, “Arakanlıların sadece Müslüman oldukları için zulüm gördüklerini” söyledi. (Euronews, 27 Kasım 2017)

Şu hale, Müslümanların düştüğü şu duruma bakar mısınız?

Yüz binlerce kişilik bir topluluk “sadece Müslüman” oldukları için zulüm görüyor; 63 İslam ülkesinden biri bile Myanmar yönetimini ziyaret edip yerinde vaziyeti görmüyor. Zalim ülke yöneticilerine dur demiyor.

Kim “dur” diyor?

Katolik dünyasının lideri Papa Francesko!

Başka kim “dur” diyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson!

Evet, ABD Dışişleri bakanı 15 Kasım 2015 tarihinde Myanmar’a gerçekleştirdiği ziyaret esnasında, siyasî ve askerî yetkililerin gözlerinin içine baka baka, “Arakan’da bir zulüm olduğunu, yapılanın ‘etnik temizlik’ olduğunu ve bunun sorumlularının yargı önüne çıkarılması gerektiğini” söyledi.

Demek dünyanın herhangi bir yerinde Müslümanlara yapılan zulmü durdurma “misyon”u Hıristiyan ilgili ve yetkililerde!

Hal böyle olunca, İslam âleminin içinde bulunduğu duruma şaşacak bir şey var mı?

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.