DOLAR 8,47220.16%
EURO 10,0700-0.02%
ALTIN 497,710,11
BITCOIN 337774-1,54%
Ankara
26°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Devlet Hastanesinde “Organ Bağışı” Konferansı

ABONE OL
28 Kasım 2017 10:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Devlet Hastanesinde dün Başhekim Dr. Hüseyin Arslan tarafından organ bağışına dikkat çekmek amacı ile konferans düzenlendi.

Polatlı Devlet Hastanesi konferans salonunda tertiplenen konferansa Başhekim Dr. Hüseyin Arslan ev sahipliğinde; Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Aydın Bacak, kırsal ve merkez mahalle muhtarları katıldılar. Başhekim Hüseyin Arslan vatandaşların organ bağışı noktasında aydınlatılması ve organ bağışının anlatılması gerektiğini söyledi. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü doktorlarından Figen Aykut’un anlatımı gerçekleştirilen konferansta organ bağışına davet yapıldı.

Organ Bağışı Nedir?

Öldükten sonra organlarınızın başka bir insan için kullanılmasına izin vermenizdir. Görmeyen bir insanın görmesini ya da yoğun bakım şartlarında hayata tutunmaya çalışan birçok insanın yaşama dönmesine veya hayatını diyaliz makinesine bağlı geçirmek zorunda olan bir kişinin normal hayatına dönmesine vasıta olmaktır.

Hangi Doku ve Organlar Nakil Yapılabilir? Nakil kimlerden yapılır?

Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Nakil yapılacak organlar iki kaynaktan sağlanmaktadır. 1. Dördüncü dereceye kadar akrabalardan;(canlı nakil) 2. Hastanelerin yoğun bakım servislerinde beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden nakil yapılır.

Organ Bağışı Kimler Yapabilir?

1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği; 18 yaşını doldurmuş ve mümeyyiz (akıl sağlığı yerinde) olan herkes organ bağışında bulunabilir. Bu bağışın (iki tanık huzurunda yazılı olarak beyan edip imzaladığı tutanağın) bir hekim tarafından onaylanması zorunludur.

Organ Bağışı Nereye ve Nasıl Yapılır?

İl Sağlık Müdürlüğü organ bağış koordinatörlüğüne, Toplum sağlığı merkezlerine Devlet Hastaneleri organ bağış birimlerine, Emniyet Müdürlüklerine (Ehliyet Alımı Sırasında), Organ Nakli Yapan Merkezlere, Aile Sağlığı Merkezlerine Organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek vs. kuruluşlara organ bağışı işlemi yapılabilir. Organ bağışında bulunabilmek için organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır. Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır. Kişi organ bağışından vazgeçtiği anda organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmeli ve bu kararını ailesine bildirmelidir.

Organ Bağışı Yaptığımı, Aile Bireylerimden Gizlemek İstiyorum! Üzerimden Çıkacak Bağış Kartı Yeterli midir?

Hiçbir zaman bağış kartı tek başına yeterli değildir. Ailenizin ya da yakınlarınızın rızası olmadan organlarınız alınamaz. Bu sebeple bağış yaptığınız andan itibaren bu kararınızı ailenizle paylaşmanız gerekmektedir, organ bağışı bir nevi mirastır, vasiyettir.

Beyin Ölümü Nedir?

Beyin ölümü, beyin fonksiyonlarının geri dönüşümsüz olarak kaybolmasıdır. Beyin ölümü gerçekleşen kişide solunum ve dolaşım ancak yoğun bakım koşullarında destek makinelerine bağlanarak sürdürülebilmektedir. Solunum ve kalp atılımları yapay olarak sürdürülebilirken, beyin fonksiyonları yapay olarak sürdürülemez. Bu nedenle kişi beyni öldüğü zaman tıbben ölü kabul edilir. Beyin ölümü tanısı almış kişilerin hayata dönmesi mümkün değildir Yoğun bakım ünitelerinde verilen tüm tıbbi desteğe rağmen ortalama 24-36 saat sonra beyin dışındaki fonksiyonlarını da kaybederler. Aile yakınlarının rızası durumunda bu kişilerden en kısa süre içerisinde organları alınarak (fonksiyonlarını kaybetmeden önce) bekleyen hastalara nakledilmesi gereklidir.

Beyin Ölümü İle Bitkisel Hayat Arasındaki Fark Nedir?

Beyin ölümü ile bitkisel hayat-koma kavramları birbirinden farklıdır. En önemli fark, bitkisel hayattaki hastaların solunumlarının devam etmesidir. Bu hastalar aylarca ya da yıllarca yaşamaya devam etmekte ve bazı durumlarda iyileşerek normale dönebilmektedir. Beyin Ölümü ile bitkisel hayat kavramları birbirinden farklıdır. Beyin ölümünü, çok basit bir benzetme ile vazodaki çiçeğe, bitkisel hayatı ise saksıdaki çiçeğe benzetebiliriz. Vazodaki çiçek istesek de istemesek de kısa bir zaman sonra solacak ve kuruyacaktır. Oysaki saksıdaki çiçek suladığımız müddetçe solmayacaktır.

Her Organ Bağışı Yapanın Organları Mutlaka Alınır Mı?

Kişi organ bağışı yapmış olabilir; fakat evde, yolda ya da kaza yerinde ölümü gerçekleşmiş ise organları alınamaz. Ancak hastane ortamında tıbben ölümü (beyin ölümü) gerçekleşmiş kişilerin organlar alınabilir.

Organları Alınan Kişinin Cenazesinin Vücut Bütünlüğü Bozulmadan Teslim Edilmesi Mümkün Müdür?

Organları alınan kişinin cenazesi, kamuoyuna yansıdığı gibi bir torba içinde teslim edilmez. Aksine son derece özenli bir şekilde vücut bütünlüğü bozulmadan aileye teslim edilir. Bu konuda nakil merkezleri özellikle hassasiyet göstermektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Organ Bağışı İle İlgili Görüşü;

Başkanlığın Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 06.03.1980 tarih ve 196 sayılı uzun kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Bu karara göre organ nakli için şu şartlara uyulması gerekmektedir. Zaruret halinin bulunması, yani hastanın hayatını veya hayati bir organını kurtarmak için bundan başka çarenin olmadığının tespit edilmiş olması, Hastalığın bu yolla tedavi edileceğine ilişkin doktorların güçlü kanaatinin olması Doku ve organı alınacak kişinin bu işlemin yapılmış olduğu sırada ölmüş olması, Organ veya dokusu alınacak kişinin sağlığında buna izin vermiş olması veya hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartıyla yakınlarının rızasının sağlanması. Alınacak organ veya doku karşılığında hiçbir şekilde ücret alınmaması. Tedavisi yapılacak olan hastanın da kendisine yapılacak olan bu nakle razı olması gerekir. Kur’an-ı Kerim’de de “Kim bir insana hayat verirse onun tüm insanlara hayat vermişçesine sevap kazanacağı” beyan olunmaktadır. (Maide suresi) Sizin organınızı verdiğiniz kişinin yaptığı iyilik ve fenalıktan tamamen kendisi sorumludur. Organlarınızı bağışlayarak; ölürken birçok insana hayat verebilirsiniz. Her bağış yeni bir hayattır” ifadelerine yer verdi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.