DOLAR 8,41150.02%
EURO 9,99230.05%
ALTIN 489,850,18
BITCOIN 321194-1,57%
Ankara
32°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Doğumunun 100. Yılında; Başbuğ Alparslan Türkeş

ABONE OL
27 Kasım 2017 12:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilge Lider Başbuğ Alparslan Türkeş doğumunun 100. Yıl dönümünde tüm Türk Dünyası’nda olduğu gibi Polatlı’da da düzenlenen etkinlikler ile anıldı.

İlçemizde, Bilge Lider Başbuğ Alparslan Türkeş doğumunun 100. Yıl dönümü için etkinlikler düzenlendi. Milliyetçi Hareket Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı tarafından 13 Eylül Kültür Merkezi’nde Doğumunun 100. Yılında; Başbuğ Alparslan Türkeş konulu konferans yapıldı. Konferansa; Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve eşi Şaduman Yıldızkaya, MHP MYK Üyesi Ali Güler, MHP Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ, MHP İlçe Başkanı Uğur Güngör, çevre ilçelerden MHP İlçe başkanları ve yönetimleri, Polatlı Ülkü Ocakları Başkanı Hasan Karal, İlçe STK ve Siyasi partilerden isimler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program, Başbuğ Alparslan Türkeş konulu slayt gösterisi ve ardından okunan Kuran’ı Kerim tilaveti ile başladı. Sonrasında saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından, konuşmalar ile devam etti. Program; MHP MYK Üyesi Ali Güler’in konferansı ve plaket takdimleri ile sona erdi. Program başlarken katılımcılar, girişte hazırlanan Başbuğ Alparslan Türkeş Fotoğraf sergisini gezdiler.

Güngör: “Ruhun şad olsun, doğum günün kutlu olsun Başbuğ’um”

Programda ilk olarak konuşma yapan MHP İlçe Başkanı Uğur Güngör, şunları söyledi: “Türk dünyasının efsane lideri hareketimizin kurucusu Merhum Alparslan Türkeş, Türk milletinin varlığını korumayı ve onu yüceltmeyi temel felsefe saymış; Türk milletinin kurtuluşunu ve yükselişini, kendi dini inançları ile milliyetçilik ülküsünde görmüştür. Türk Milletini yüceltecek gücünde “Milliyetçilik” olduğunu vurgulamıştır, milliyetçilik; “Türk Milletini, Türk Vatanını ve Türk Devletini sevmek, bunların iyiliği ve yükseltilmesi için köklü bir ihtiras ve şuur sahibi olmak” şeklinde tanımlanmaktadır. Rahmetli Başbuğumuz şu şekilde özetlemiştir. “Her şey Türk Milleti için, Türk Milleti ile beraber ve Türk Milletinegöre sözleriyle özetlenebilecek, Türk Milletine bağlılık, sevgi ile Türkiye Devletine sadakat ve hizmettir. Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey hakkında söylenecek o kadar söz var ki, kelimeler sığdırmak ve onu anlatmak çok zor. “Ben sizleri sokaklarda ıspanak fiyatına satılan demokrasiye değil, hak yolu, hakikat yolu, kısacası Allah yoluna çağırıyorum.” diyen merhum Başbuğ’umuzu bu vesileyle rahmetle anıyorum. Bıraktığın miras nesiller boyu korunacak, evlatların seni asla unutmayacak, ülkücü hareket gelenekten geleceğe, lider-teşkilat esaslı azimle yoluna devam edecektir. Ruhun şad olsun, doğum günün kutlu olsun Başbuğ’um.”

Yıldızkaya: “Bu mübarek şehre hizmet etmekten büyük bir onur duyuyorum”

Sonrasında Konuşan Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya; “Büyük Türk Tarihinde öyle isimler vardır ki onları anlatmaya ne kalemin ne de kelamın gücü yetmez. İşte Başbuğ Alparslan Türkeş bunlardan bir tanesidir. Rahmetli Alparslan Türkeş, Osmanlı devletinin son ve buhranlı dönemlerde dünyaya gelmiştir. Gençlik yıllarında dağılmanın çilesini çekmiştir. Gün gelmiş yetiştirdiği evlatlarını elleriyle toprağa vermiştir. Çelikten iradesiyle dünya nimetlerine zerre önem vermeden, durmadan ve dinlenmeden çalışmış, Türk Milliyetçiliğini siyasi bir hareket haline getirerek milleti Milliyetçi Hareket Partisi çatısı altında toplamıştır. Büyük bir mücadele ve gönül adamı olan Başbuğ, ufuk ötesini görme, karmaşık olayları algılama vasıflarına sahiptir. Siyasi krizlerde sağduyu ile çözüm üretebilmiştir. Başbuğ sadece Türkiye Türklerinin değil, dünyanın her köşesinde yaşayan soydaşlarımızın umut ışığı, sesi ve kılavuzu olmuştur. Dostları da düşmanları da onun mücadeleci ve kararlı liderliğini hep takdir etmek durumunda kalmışlardır. Başbuğ Türkeş 9 ışıkla geleceğin Türkiye’sini planlamıştır. Başbuğumuz yüksek hedef sahibiydi, haksızlık karşısında hiç susmadı, zalimlere asla diz çökmedi. Her olaya Türk milliyeti penceresinden ve çıkarlarından bakıyordu. Başbuğ Türkeş, geçen yüzyılın yetiştirdiği tartışmasız en karizmatik liderlerdendir. Onun fikirleri ile yetişen asil Türk gençliği, dün olduğu gibi bugün de her türlü iç ve dış tehditlere karşı dimdik ayakta ve teyakkuzdadır. Bugün Polatlı’da, Başbuğumuzun sağlığında ocak başkanlığı yapmış, onunla çalışma şerefine nail olmuş bir kardeşiniz olarak onun izinde bu mübarek şehre hizmet etmekten büyük bir onur duyuyorum.”dedi.

Baştuğ: “Gerçek bir dava adamı olarak tarihe geçmiştir”

Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ ise yaptığı konuşmada; “Polatlı İlçe Teşkilatımızın düzenlediği bu güzel programda sizlerle bir arada bulunmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum. Dua, minnet ve şükran hislerimizle, kendisini ve muhterem hatıralarını bir kere daha sahiplenmek için bir araya geldik. Merhum Başbuğumuzun doğumunun 100.yılında minnetle ve özlemle hatırlamak için gönüllerinizi, sevdanızı ve bağlılıklarınızı burada yeniden birleştirdik. Bu kutlu programı düzenleyerek bizleri bir araya getiren Polatlı İlçe Teşkilatımızın yöneticilerini, tertip komitesini ve emeği geçen ülküdaşlarımızı tebrik ediyorum. Bugün büyük devlet ve dava adamı, milletimizin eşsiz evladı, Türk dünyasının Başbuğu Alparslan Türkeş Bey’in 100.yaşını kutluyoruz. Türk dünyasının son başbuğu unvanını taşıyan Alparslan Türkeş, fırtınalı bir hayat yaşamış, ömrü mücadele ve kurucu olduğu bir davanın bedelini ödemekle geçmiş bir lider ve gerçek bir dava adamı olarak tarihe geçmiştir. Hayatını Türk milletine adamış bir lider olmasının yanı sıra ömür boyunca mücadelesinden ve davasından hiç vazgeçmemiş olması, doğru bildiklerinden ve Türkiye sevdasından asla taviz vermemiş olması, Başbuğ Alparslan Türkeş’in en önemli özellikleri olarak ön plana çıkmaktadır. 80 yıllık ömrünün tamamında aşık olduğu Türk milletinin sorunlarının çözülmesi ve bu milletin aydınlık yarınları için mücadele etmiştir.  Merhum Başbuğumuzun fikirlerine sadakatle yolumuza devam ediyoruz ve edeceğiz.”cümlelerine yer verdi.

Güler: “Bize hesapsız kitapsız bu milleti seven adam lazım”

Daha sonra MHP MYK Üyesi Dr. Ali Gürel “Doğumunun 100. Yılında; Başbuğ Alparslan Türkeş” konulu konferans verdi. Öncelikle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin selamını ileten Güler, doğumundan ölümüne Alparslan Türkeş’i anlattı. Güler, konferansa; “1699 yılı Kamboçya’dan itibaren yaklaşık 300 yıl batı karşısında gerileyen Türklüğün en son durduğu yer olan Polatlı’da, güzel ve kahraman Polatlımızda rahmetli başbuğumuzu anacağımız bugün sizlerle birlikte olmaktan gurur duyuyorum. Yıllardır birçok konferans verdim ama şu anda yapacağım konferans belki de şimdiye kadar yaptığımız konuşmaların en zoru. Çünkü Başbuğ’u anlatmak kolay bir iş değil. Sadece bir parti genel başkanını anlatmayacağım sizlere, 80 yıllık ömrünün neredeyse yarısını Türk siyasetine adamış ve ömrünün yarısının her dakikası çile çekmiş, ateş çemberinde yoğrulmuş bir insanın hayatını ve kişiliğini sizlere anlatmaya çalışacağım.”sözleri ile başladı. Güler, konferans sonunda; “Rahmetli Başbuğumuz, mekanı cennet olsun, doğum günü kutlu olsun. Çok çile çekti, çok acı çekti, hayatının birçok yılı cezaevlerinde geçti. 5000’e yakın şehidimiz var. Bu hareket mübarek bir harekettir, bu harekete kim ihanet ederse bedelini öder. İsteyen Natonun, fetonun ipine tutunsun, isteyen Amerika’nın pkknın baltasının sapına tutunsun. Bize hesapsız kitapsız bu milleti seven adam lazım, Türk milliyetçisi lazım, ülkücü lazım.”dedi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.