DOLAR 8,5609-0.01%
EURO 10,1288-0.09%
ALTIN 495,980,19
BITCOIN 3372026,79%
Ankara
28°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

369.Dönem ve 97/4 Tertipler Yemin Etti

ABONE OL
26 Kasım 2017 12:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Topçu ve Füze Okulunda, 369.dönem Asteğmen adayları ile kısa dönem erler ve 97/4 tertip erler için yemin töreni gerçekleştirildi.

Polatlı Topçu ve Füze Okul Komutanlığında, 369.dönem Asteğmen adayları ile kısa dönem erler ve 97/4 tertip erler için yemin töreni gerçekleştirildi. Törene; Danıştay Başkan Vekili Mahmut Vural, Kaymakam Hüseyin Göktürk, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet İbiş, Emekli Tuğgeneral Necmi Çora ve eşi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, Gazi ve Şehit Dernekleri, Askeri Erkan ile er ve erbaşların aileleri katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Sancak Kıtasının platformda yerini alması ve sancağın tanıtılması ile devam etti.

Birliğe ilk katılan askerlere ödülleri verildi

Sancağın tanıtılmasının ardından yemin törenine geçildi. Törende; 369. Dönem 246 Asteğmen adayı ve 525 kısa dönem er, 97/4 tertip 447 er asker yemin etti. Yemin töreni ve konuşmaların ardından, kıtaya ilk katılan er ve erbaşlar adına yaş kütüğüne plaket çakıldı. Ardından Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan tarafından, birliğe ilk katılan askerlere ödülleri verildi. Daha sonra oğlu ve torunuyla aynı yerde askerlik yapan babalarına ödülleri verildi. Sonrasında Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, tören konuşması gerçekleştirdi. Daha sonra Topçu Marşının okunması ve Tören geçişi ile Yemin Töreni sona erdi.

Ödül alan Mehmetçik babaları

Asteğmen Adayı İsmail Er’in babası Bülent Er (Topçu Çavuş), Asteğmen adayı Zekeriya Aydın babası Naim Aydın (1985-86/Topçu Çavuş), Asteğmen adayı Harun Torun’un babası Hüseyin Torun (1972-74/Topçu Çavuş), Topçu Er Ömer Koç’un babası Abdullah Koç (1990-91/Topçu onbaşı), Topçu Er Özgür Karpuz’un babası Hasan Karpuz (1983-1985/Topçu Er).

“Türk askeri olmak, Mehmetçik olmak bir onurdur”

Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kutsal vatan hizmetini yapmak üzere güzel yurdumuzun dört bir yanından birliğimize katılan gençlerimizin ant içme törenini gururla ifa ettik. Törenimizi onurlandıran siz değerli misafirlerimize Topçu ve Füze Komutanlığı adına gönülden teşekkür ediyor ve hepinize hoş geldiniz diyorum. Saygı değer misafirler, unutulmayacak bir törene şahitlik ettiniz. Sizlerle birlikte bu törene Türkiye Cumhuriyetini temsilen şanlı al bayrağımızda şahittir. Türk Silahlı Kuvvetlerimizi temsilen şanlı sancağımızda şahittir. Çanakkale Kurtuluş Kore ve Kıbrıs savaşları ile terörle mücadele harekâtına yiğitçe mücadele ederek canlarını aziz vatana feda eden bütün şehitlerimizde şahittir. Ve bugün bu güzel ülkemizde özgürce yaşama hakkını bize bahşeden Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları da şahittir. Silahlı kuvvetlerimizin saflarına katılan kahraman arkadaşlar. Bu yeminle sizden milletimize sadakatle hizmet edeceğinizi emirlere ve amirlerinize mutlak itaat edeceğinizi ulusumuzun güvenine layık olacağınızı ve Atatürkçü Düşünce sistemine bağlı kalacağınızı beyan ettiniz. Bu beyanın teminatı şeref ve namustur. Şeref ve namus Türk ulusu için hava kadar su kadar toprak kadar kutsaldır, erdemdir. Sizlerin ettiğiniz yemine bağlı kalacağınıza, vazifeyi namus bilerek çalışacağınıza parolanızın bayrak ve şeref olacağına dürüstlük ve karakterden asla taviz vermeyeceğinize gönülden inanıyoruz. Değerli arkadaşlar asla unutmayınız ki dünyanın en güçlü silahlı kuvvetlerinden birisi aynı zamanda Türk ulusunun ayrılmaz bir parçası ve daima ulusun hizmetinde olan Türk Silahlı Kuvvetleri gücünü Atatürkçü Düşünce Sisteminden mutlak itaate dayalı disiplin anlayışından sarsılmaz birlik ve beraberlik ruhundan ve daha da önemlisi olan bağrından çıktığı yüce Türk milletinin ona olan güveninden ve sevgisinden almaktadır. Türk askeri olmak, Mehmetçik olmak bir onurdur. Askerlik göreviniz ilerde çocuklarınıza anlatacağınız, torunlarınıza bırakacağınız manevi bir mirastır. Artık kutsal nöbet sırası sizdedir. Sizlere güveniyor ve iyi birer asker olacağınıza yürekten inanıyoruz. Ettiğiniz bu kutsal andın size, ailelerinize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Ulusumuza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

“Çeliğe su verir gibi sanki nakış gibi işlediniz”

“Yemin eden arkadaşlarımızı yetiştiren kahraman silah arkadaşlarım. Annelerinin ve babalarının bize emanet ettiği biricik evlatlarını büyük bir sabır ve inançla gece gündüz demeden çeliğe su verir gibi sanki nakış gibi işlediniz. Atalardan yadigâr Mehmetçik ruhunu arkadaşlarımıza sevgiyle aşıladınız. Asker arkadaşlığı bir ömür unutulmaz dediniz. Ve belki de en önemlisi aldığınız emanetleri bugün anne ve babalarınızın karşısına büyük bir gururla dimdik çıkardınız. Emek ve gayretlerinizden dolayı sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyor, yürekten kutluyorum.”

“Bir evladın ne kadar zor yetiştirildiğini çok iyi biliyoruz”

“Değerli misafirler, saygı değer anne ve babalar. Sizler tarif edilmez bir fedakarlığın karşılıksız bir sevginin ve sonsuz Anadolu sıcaklığının timsalisiniz. Canınızdan kıymetli evlatlarınızı vatan borçlarını ödemeleri için bizlere emanet ettiniz. Bizlerde birer anne ve babayız. Bir evladın ne kadar zor yetiştirildiğini çok iyi biliyoruz.  Ve bu yüzden nizamiyeden adım attıkları andan itibaren onlar bizimde evlatlarımız olmuşlardır. Bu yüce milletin hasretleri devam ettikçe içinizden gönlünüzde aklınızda rahat olsun. Çünkü bizler emanetlerimizin sadık bekçileriyiz. Oğullarınız bizim göz bebeklerimizdir. Değerli misafirler bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken başta ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle, yaşayan gazilerimizi minnet ve şükran duygularıyla anıyorum. Sevgili arkadaşlarım, etmiş olduğunuz yemini, size, ailelerinize, milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, yolunuz ve bahtınız açık olsun diyorum.” Tören sonunda askerler ve aileleri bir araya geldi hasret giderdi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.