Ana sayfa GÜNDEM Türk Ocaklarından İmza Kampanyası

Türk Ocaklarından İmza Kampanyası

678
0

Türk Ocakları Polatlı Şubesi, Rusya’nın Kırım’daki işgale son vermesi için başlatılan imza kampanyasına tüm Polatlılıları davet etti.

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov 15 Mayıs 2017 tarihinde Rusya’nın Kırım’ın işgaline son vermesi için bir kampanya başlattı. Türk Ocakları Genel Merkezi ve şubeleriyle birlikte bu kampanyaya destek verecek. Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, dün yaptığı yazılı basın açıklaması ile kampanyaya davet çağrısında bulundu.

“Dünya çapında kamuoyu oluşturulacak”

Dereköy, açıklamasında; “Biz de Polatlı Türk Ocakları Şubesi olarak bu imza kampanyasına destek veriyoruz. 25 Kasım 2017 Cumartesi günü Ocak binamızda saat 12.00 – 17.00 saatleri arasında kampanyaya destek için imza kampanyası yapılacaktır. Tüm halkımızı bu kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz. Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov 15 Mayıs 2017 tarihinde bir kampanya başlatmıştır. Kampanya; Kırım’ın uluslararası hukuk yok sayılarak Rusya tarafından işgalini sonlandırmak, Kırım Tatarlarının kendi kaderini tayin hakkını garanti altına almak, Kırım’da bölgesel Kırım Tatar özerkliğinin kurulmasını, kaçırılan ve tutuklu bulunan Kırım Tatarlarının bulunmasını ve serbest bırakılmasını sağlamak, insanlık suçu işleyenlerin uluslararası mahkemelerde yargılanmasına imkan sağlamak için başlatılmıştır. Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin son bulmasına, dünya çapında kamuoyu oluşturularak katkıda bulunulacaktır. Böylece, Avrupa Birliği Konseyi’nin Ukrayna’yı istikrarsızlaştırması sebebiyle Rusya’nın belirli sektörlerine yönelik uygulanan ekonomik yaptırımların uzatılması kararına da destek olunacaktır.”cümlelerine yer verdi.

“Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladılar”

Dereköy, açıklamasının devamında; “Uzatılan ekonomik yaptırımlar uyarınca AB üyesi 28 ülke Rusya’ya silah satışı yapmamakta, Rusya’nın petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri AB ülkelerinden alması kısıtlanmakta, Rus kamu bankaları Avrupa’da finans sektöründen dışlanmaktadır. Ticaret ve yatırımlara yönelik kısıtlamaları içeren yaptırımlar her 6 ayda bir yeniden gözden geçirilmektedir. Alınan kararla Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlar 31 Ocak 2018 tarihine kadar uzatılmıştır. Bilindiği gibi Rusya, 18 Mart 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyetini ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmiştir. Ukrayna’nın doğusunda çıkan olaylardan sonra Avrupa Birliği, ABD ve bazı ülkeler Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamıştır. AB, Rusya’ya ekonomik yaptırımlar kararını ilk defa 2014 yılında almıştır. AB’nin mal varlığını dondurma ve seyahat yasağından oluşan ek yaptırımlar da bazı Rus ve ayrılıkçı üst düzey görevliyi kapsamaktadır. AB’nin ek yaptırımlar ve vize yasağının hedefinde 149 kişi vardır. Bu isimler arasında Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Kozak ile Rusya İstihbarat Teşkilatı Başkanı İgor Sergun ve Kırım lideri  Sergey Valeryevich  Aksyonov da bulunmaktadır.”dedi.