DOLAR 8,56580.06%
EURO 10,1252-0.02%
ALTIN 496,590,30
BITCOIN 3411787,01%
Ankara
24°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

 Evet -KÖŞE YAZISI

ABONE OL
24 Kasım 2017 14:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayırın karşıtı olan kelimedir.Kabul  eder misiniz? sorusuna verilen cevaptır. Biri anlatırken dinliyorum anlamında da kullanılmaktadır. Her hangi bir isteğe fazla düşünmeden, karşı tarafa ayıp olacak diye de“evet” denebilmektedir.

Yerine göre insanı mutluluktan uçurup yerine göre de insanı üzebilmektedir.Kişinin bekleme anında hazır olduğunu gösterebilmektedir.

He öyle anlamına gelmektedir. Doğrulama veya tasdik etme, oldu deme anlamını kapsamaktadır.

Konuşma arasında cümlenin olumlu anlamını pekiştirmek için kullanılmaktadır. Anlatımı kuvvetlendirmektedir.

Onay verme anlamına gelmektedir. Buyrun manasına gelen evet konuyu geçiştirirken de ve cümleyi  bağlamada kullanılan kelimedir.

Kabullenmeyi beraberinde getirmektedir. Seçimlerde oy verilecek partinin altına basılan mühürdür. Olumsuz duruma evet demek   iyiye ve güzele hayır demeyi getirmektedir. Ardındaki manadan güç alan kelimedir…

İnsana “özlemiyor mu?”yu hatırlatan kelimedir. İşaret diliyle kafa sallamaya eş değer olan  kelimedir.

“Aynen  öyle” anlamına gelmektedir. Kimi zaman da “siz evet deyin, niçin evet denmesi gerektiğini daha sonra açıklayacığız”la karşımıza gelmektedir.

Kadın erkek eşitliğine evet demek kadına yönelik ayrımcılığa  karşı çıkışın sesi olmalıdır. Yaşam tarzına müdahele etmenize evet demeyerek.

Her  türlü şiddete karşı  müçadele  dayanışma ruhuyla  evet anlam kazanmaktadır. Adalet sisteminin bağımsız olmasına destek  oluştur. Yaşama anlam kazandırabilmektedir.

Olumsuzluklara evet diyerek muhalefet, farklı seslerin susturulmasına ve kendi de dahil yaşam alanlarının daraltılmasına çanak tutar hale gelebilmektedir.

Kulluğa evet demek  vatandaşlıktan geri dönüşü kabul etmek, emire evet demekse hukuku kabul etmemek demektir.

Yalan ile doğru arasındaki seçimde doğruya yönelmeye, aydınlıktan yana tavır almaya,

şeffaflığı desteklemeye, basın özgürlüğünden yana olmaya EVET.

Katılımcı demokrasiye, üniversitelerin idari ve bilimsel özerkliğine, sonsuz sanat özgürlüğüne EVET…Demokratik ve toplumcu örgütlenmeye ve  düşüncenin önünü açmaya giden her yola, EVET…

Siyasetin; iş, aş, refah, huzur gibi  gerçek gündemlerle ilgilenmesine evet diyen bir toplum, halka doğrudan hesap veren iktidar anlayışının kabul  görmesini sağlar.Ülkenin  gelişmesine, sömürüsüz bir düzene,  gençlere seçilme hakkı tanınması ve yeniden  ortaklaşmaya EVET.

EVET  içinde esneklik, geçirgenlik bulundurmaktadır. Maddi ve manevi haklarimizin  uygunsuz bir şekilde kullanılmasına da neden olmaktadır. Beraberinde baskıcı bir itaat  etme beklentisini getirmektedir.

Diğer seçenek bertaraf  edilmektedir. İnsanlar ve kurumlar  da taraf ya da bertaraf(!) olmaya zorlanabilmektedir.

Özellikle referandum dönemlerinde manipülasyon yapılarak evet için dayatma yapılmaktadır.

İktidarlar tarafından olumlu bir söylem gibi gibi gösterilerek ve temizliğin sembolü olan beyaz renkle desteklenerek  evete dayatma yapıldığını yakın zamanda yaşayıp gördük.

Çok derin yorum yapmayan, pek fazla düşünmeyen algısı kolayca yakalanabilecek bir takım insanlar hiç de az değildir, maalesef.

Özdemir Asaf’ ın dediği `gibi “kirlenmede önceliği beyaza verdiler”` Hayıra da diğer renkler verilmektedir.

Kişiliksizleştirirerek, kendisine ve topluma yabancılaştırılır insanlar. İtaat ederek elde ettikleri, gittikçe artan bir yüke dönüşmektedir. Uzun vadede ne kişisel ne de toplumsal bir fayda sözkonusu değildir…

Bu kişiliksiz ve düşünme tembeli insanlardan oluşan bir toplum uzun vadede karanlık günlere gebedir. Bu bedeli de evet demeyen ve hiç bir dahli olmayan insanlar maalesef daha derinden ve zarar görerek yaşarlar.

Evet dediğinizde, kimi zaman  başkalarının dayattığı kuralları onaylayıp, onların dünyasının seyircisi olmaya başlarsınız. Evet,  kurulmuş bir yalan makinesine döner.

Evet dendiginde, ülkede şoven milliyetçiliğin ve ırkçılığın yükselerek yaygınlaşmasının  önü de açılmaktadır.

Durgunluğa ve gericiliğe mahkûm etmenin anahtarı da olabilmektedir EVET. Doğru haber alma hakkını tanımamayı da getirmektedir. Tüm yetki gücünün tek bir kişinin elinde toplanmasına sebep olmaktadır.

Evet oyu kullananlar içgüdüsel olarak hareket ederek neye oy  verdiklerini kendileri dahi bilememe durumundadır. Kararlarını akla değil, inanca dayandırabilmektedir. Esas mesele de  orda başlamaktadır.

“EVET” demenin ve o oyu  vermenin hiç de kolay olmadığını bilmek zorundayız… Evet demeden iyi düşünmek gerekmektedir.

Bilim adamları her şeye “Evet” demedikleri için insanlığa hizmet sundular. “Evet”in sarsıcı, dönüştürücü bir  yanı da bulunmamaktadır. Bir uyumluluk ifadesini beraberinde getirmektedir. Uzlaşmanın da  teşhiri olabilmektedir.

‘Evet’ sonucu ne politik istikrarı sağlar ne ekonomik krizi çözer , toplumsal çatışma tehlikesini ortadan kaldırır.

Aslında, evet denildiğinde ‘Dolu dolu  yaşam beklemelidir insanlığı. Evetin de bir zamana ihtiyacı var. Neye evet deniyorsa onun da  bir süreci var.

Zamanı iyi kullanmak  neye evet  diyeceğini bilmeyi getirmektedir. Evetlerinizin  güzellikler getirmesiyle dileğiyle.

 

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.