DOLAR 8,47450.19%
EURO 10,07380%
ALTIN 498,030,19
BITCOIN 337497-1,29%
Ankara
26°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Duvarları Konuşturan Adam

ABONE OL
8 Aralık 2017 12:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kimilerine göre yasak sanat, kimilerine göre sessiz çığlıktır Grafiti, şimdilerde ise birçok işyeri, okul ve ev duvarlarında özellikle tercih edilen rengarenk bir çizim dünyası…

Akın Top, 18 Yaşında, doğuştan yetenekli bir grafiti sanatçısı… Doğma büyüme Polatlılı olan Akın, ilçemizde okul ve işyerlerinde son zamanlarda sıkça gördüğümüz grafitileri çiziyor. Yeteneği iki yaşında ailesi tarafından fark edilen Akın, son bir yıldır bu işi profesyonel olarak yapıyor. Aynı zamanda üniversite sınavına hazırlanan Akın, yeteneğini daha da geliştirebileceği güzel sanatlar okullarında eğitim almayı düşünüyor.

Önyargılar onu yıldırmadı

İlçemizdeki okulların devlet dairesi havasını dağıtarak rengarenk görünüme kavuşturan bu çalışmalar öğrenciler ve veliler tarafından da çok beğeniliyor. Akın, Grafiti çizerken önceleri çokça önyargı ile karşılaşmış, fakat yılmamış. Şimdi ise o grafiti çizerken etrafı çocuklar ve yetişkinlerle doluyor, yaptığı çalışmalar oldukça beğeni topluyor. Kendisiyle grafiti üzerine sohbet gerçekleştirdiğimiz Akın, öncelikli amacının önyargıları yıkmak olduğunu şu sözlerle anlattı: “Bu bana doğuştan verilmiş bir nimet ve bunun boşa gitmesini istemiyorum. Bu sebeple üniversite eğitimimi güzel sanatlar üzerine bir okulda almak istiyorum. Birçok engele rağmen bu yaşıma kadar hayatımda çizim üzerine pek çok çalışma sığdırdım. En yakın çevremden en uzağa kadar birçok ön yargıyla karşılaştım. Bu engelleri bir bir aştım ve aşmaya da devam ediyorum. Ortaya başarılı işler çıkardığımda ve bunlar geniş kitlelere ulaştığında, tebrik edildiğinde, çevremdekilere de bunun bambaşka bir dünya olduğunu kanıtlıyorum. Benim amacım bu işi yaparken ayrıca ön yargıları, o dar bakış açısını da yıkmak.”

“Çocukların yetenekleri keşfedilmeli”

Ailelerin çocuklarının yeteneklerini küçük yaşta keşfetmesinin önemine değinen Akın; “Küçüklüğümden beri kağıtlara çizim yapıyordum. Kendimden emin olduğumda ise duvarlara çizmeye başladım. Dışarda yaptığım çalışmalarda izinli çalışıyorum. Grafiti kültürünün asıl amacı budur, duvarlardır. Bir yıldır da profesyonel olarak duvarlara çizim yapıyorum. Benim amacım; insanların önyargısını kırmak. İnsanlar bu sanata bakarken ön yargılarından arınsınlar istiyorum. Özellikle çocuklarını bu sanattan uzak tutmaya çalışıyorlar ama aynı zamanda çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için bu sanat etkili bir yöntem. Aileler öncelikle çocuklarının yeteneklerini keşfetmeli ve doğru yönlendirmede bulunmalılar. Benim ailem 2 yaşımda elime o boya kalemini vermeselerdi belki de bu yeteneğim ortaya çıkmayacaktı. Bu resim olur, müzik olur, çocukların yetenekleri keşfedilmeli, hepsinin içlerinde bir sürü cevher var.”diyerek bu sanata başlama serüvenini anlattı.

“Öğrencilerin ilgisi görülmeye değerdi”

Bir yıldır bu işi profesyonel seviyeye taşıyan Akın, öğrencilerin bu sanata ilgisini; “Okul gazetesine karikatür çizerek başladım. Sonrasında çizim üzerine teklifler aldım. Sonra bir kahve evinin duvarlarına grafiti karikatürler çizdim. Daha sonra okullardan gelen teklifler üzerine okul duvarlarına grafiti yaptım. Öğrencilerin bu sanata ilgisi, sprey boyalara ilgisi gerçekten görülmeye değerdi. Hatta bir okulda engelli öğrencilerle birlikte sprey boya yaptık, çok sevdiler. Birkaç iş yerinde, spor salonlarının duvarlarına çizimler yaptım.”sözleriyle anlattı. Siz de duvarlarınızı bu sanatla süslemek istiyorsanız, @akntp adıyla sosyal medya hesaplarını takip edebilir, ayrıca Akın’ın tüm grafiti çalışmalarını da görebilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.