DOLAR 8,40920%
EURO 10,00330.13%
ALTIN 489,960,20
BITCOIN 320664-1,68%
Ankara
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yokluk İçinde Yaşam Mücadelesi Veriyor

ABONE OL
15 Kasım 2017 12:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İki torunu ve 30 kedi ile birlikte Yenimahalle’de bir evde yaşayan 76 yaşındaki Azime Teyze, yokluk içinde yaşam mücadelesi veriyor.

Azime Açıkel, 76 yaşında… İki torunu ve 30 kedisi ile birlikte Yenimahalle’de harabe denebilecek bir evde yaşıyor… Ankara’dan Polatlı’ya 7 sene önce gelmiş, oğlu ile birlikte yaşamaya başlamış. Oğlu cezaevine girince 8 yaşında kız ve 17 yaşındaki erkek torunu ile birlikte kalakalmış. Büyük torunu okulu bırakmış ve çalışmıyor. Küçük torunu ise okula gidiyor ve başarılı da bir öğrenci… Azime teyze geçimini plastik toplayarak sağlıyor.

Çaresizlik içinde, iki torunuyla hayat mücadelesinde…

30 kedi ve iki torunu ile birlikte Yenimahalle’de bir evde yaşayan 76 yaşındaki Azime Teyze, yokluk içinde yaşam mücadelesi veriyor.

Azime Açıkel, 76 yaşında… İki torunu ve 30 kedisi ile birlikte Yenimahalle’de harabe denebilecek bir evde yaşıyor… Ankara’dan Polatlı’ya 7 sene önce gelmiş, oğlu ile birlikte yaşamaya başlamış. Oğlu cezaevine girince 8 yaşında kız ve 17 yaşındaki erkek torunu ile birlikte kalakalmış. Büyük torunu okulu bırakmış ve çalışmıyor. Küçük torunu ise okula gidiyor ve başarılı da bir öğrenci… Azime teyze geçimini plastik toplayarak sağlıyor. Bunun yanında yaşlı aylığı ve hilal kart ile ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Yenimahalle Muhtarı Esra Bilir Bilgiç de seçildiği günden bu yana Azime Teyzeye elinden gelen desteği veriyor, yardımları ulaştırıyor. Mahallenin kedileri de Azime teyze ile birlikte yaşıyor. Yaklaşık 30 kedi, Azime teyzenin kirada olduğu bu evi yaşam alanı olarak kullanıyor.

Ona göre en büyük derdi akan çatı…

Azime teyze mağduriyetini anlatırken kedilerini de ayrı tutmuyor, onları bırakmak istemediğini söylüyor. Hayatı çile çekmekle geçen Azime teyze’nin, çöpten ekmek toplayıp yediği zamanlar bile olmuş. Azime teyze, hemen hemen her yeri dökülen evde iki torunu ile yaşam mücadelesi veriyor. Azime Teyze, birçok konuda çaresiz fakat kış yaklaşırken en büyük derdi akan çatısı… Azime Teyze, Polatlı’nın Hayvan severleri Aysun Taşçı ve Tülay Karakuş’un çağrısı ile ulaştık. İstiklal Gazetesi Yazı İşleri Müdürümüz Sevim Işık ile birlikte Azime teyzeyi evinde ziyaret ettik. Azime Teyze, gözleri dola dola Işık ve beraberindekilere hayat hikayesini anlattı. Azime teyzeye ihtiyaçlarının sorulduğunda ise çatısının yapılmasını istiyor ama iki çocukla yaşamaya uygun başka bir yaşam alanına ihtiyacı olduğu apaçık görülüyor. Sadece üç odası olan evde, 1 (bir) metrekarelik yerde hem banyo ihtiyaçlarını karşılıyor hem de mutfak olarak kullanıyorlar. Azime teyze evin bir odasına soba kurmuş, bir odasında ise iki gözlü ocağıyla yemek yapıyor. Bir tek yatak bulunan diğer odayı ise yatmak için kullanıyorlar. Aynı mahallede bu şekilde yaşayan birkaç aile daha mevcut. Metrelerce ötede lüks apartmanların yanında gözden uzak bir şekilde yaşamaya çalışıyorlar. Azime teyze, torunlarına iyi bir hayat sunmak istiyor ama 76 yaşında ve sınırlı imkanları ile günü kurtarmaktan öteye geçemiyor. Görün Azime Teyze’yi ve onun gibileri…

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.