DOLAR 8,47480.19%
EURO 10,0747-0.01%
ALTIN 498,180,21
BITCOIN 338594-0,39%
Ankara
26°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sakarya’dan Mesleki Yeterlilik Belgesi Uyarısı

ABONE OL
10 Kasım 2017 09:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Ticaret Odası Mesleki Yeterlilik Sınavları açmaya Aralık ayından itibaren yeniden başlıyor. Daha önceden 19 meslekte sınav açabilen Ticaret Odası Kasım ayı itibariyle 31 meslek dalında sınav açabilecek.

544 Sayılı Kanuna 23.04.2015 tarihinde eklenen EK Madde(1) gereğince tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup MYK tarafından standardı yayımlanmış olan ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan tebliğlerde yer alan mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmişti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. ile anlaşılan ve bu şirket aracılığıyla yapılan sınavlar İnşaat, Metal, Makine, Otomotiv ve Asansör sektörlerini kapsıyor. Polatlı’da yoğun talep gördüğünü ifade eden Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, ” İlçemizde de bu konuda şuanda tek yetkili Polatlı Ticaret Odası ve MEYBEM A.Ş.’dir. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için sınavları yeniden başlatmayı uygun gördük. Son 3 yıl içerisinde Ankara bölgesi içerisinde en fazla sınav açan kurum odamız olmuştur.2018 yılı içerisinde de bunu devam ettirmek istiyoruz.Sınavlara katılmak isteyen herkes başvuruları odamıza yapabilirler. Şuana kadar düzenlemiş olduğumuz Ahşap kalıpçılığı, Sıvacılık, Duvarcılık, Kalıpçılık ve Demircilik sınavlarından başarıyla geçen 150’nin üzerinde vatandaşımız belgelerine kavuştu. ” dedi.

Mesleki yeterlilik belgesi olamayan firmalara ağır cezalar mevcut

Ayrıca sınavların devlet teşvikinin de olduğunu ifade eden Sakarya, ” 31 meslek dalında sınav açabiliyoruz. Açacağımız bu sınavlarda devlet teşviki de mevcut. Sınava girecek vatandaş önce parasını yatırıyor, eğer sınavda başarılı olursa devlet bu parayı geri kendilerine iade ediyor. Şunu da hatırlamak isterim ki mesleki yeterlilik belgesi olamayan firmalara ağır cezalar mevcut. İnşaat, Metal, Makine, Otomotiv ve Asansör sektörlerinde bulunan bütün firmaları elemanlarını belgelendirmede duyarlı olması konusunda uyarmak istiyorum. ” dedi. Polatlı Ticaret Odası’nın MEYBEM aracılığıyla şu mesleklerde belge veriyor; Çelik Kaynakçısı Seviye 3, Alüminyum Kaynakçısı Seviye 3, Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı Seviye 3, Metal Sac İşlemeci Seviye 3, Metal Sac İşlemeci Seviye 4, 6 Metal Kesimci Seviye 3, Metal Kesim Operatörü Seviye 4, Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi Seviye 3, Metal Levha İşleme Tezgâh Operatörü Seviye 4, Matkap Tezgâh İşçisi Seviye 3 , Matkap Tezgâh İşçisi Seviye 4,  Makine 12 Makine Bakımcı Seviye 3,  Makine Bakımcı Seviye 4, Makine Bakımcı Seviye 5 , CNC Programcısı Seviye 4, CNC Programcısı Seviye 5 , Alçı Levha Uygulayıcısı Seviye 3, Alçı Sıva Uygulayıcısı Seviye 3, İnşaat Boyacısı Seviye 3, Ahşap Kalıpçı Seviye 3, Betonarme Demircisi Seviye 3, İskele Kurulum Elemanı Seviye 3 ,  Sıvacı Seviye 3 ,  Duvarcı Seviye 3,  Panel Kalıpçı Seviye 3, Betoncu Seviye 3, Seramik Karo Kaplamacısı Seviye 3 ,  Isı Yalıtımcısı Seviye 3,  İnşaat İşçisi Seviye 2,  Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3, Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.