DOLAR 8,4228-0.43%
EURO 9,9955-0.76%
ALTIN 491,27-1,17
BITCOIN 328681-2,20%
Ankara
29°

AÇIK

20:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kuşoğlu, Polatlı Çiftçisinin Sesi Oldu

ABONE OL
6 Kasım 2017 09:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Polatlı çiftçisinin borçları nedeniyle yaşadığı sıkıntıları, Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e ve daha sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya iletti.

CHP’li Vekil Kuşoğlu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e ve Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya çiftçi ve esnafımızın bu konuda ki sıkıntılarını ileterek, hükümet olarak çalışma başlatılmasını, muhalefet olarak da her türlü desteği vereceklerini, bu konuda çiftçi ve esnafın yanında olduklarını, erteleme konusunda konunun ısrarla takipçisi olacaklarını belirtti.

Kuşoğlu, Çiftçi Borçlarını Bakan Fakıbaba’ya İletti

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Polatlı çiftçisinin Tarım Kredi ve Ziraat Bankasına olan borçları nedeniyle girdiği sıkıntıyı Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya iletti.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Polatlı çiftçisinin borçları nedeniyle yaşadığı sıkıntıları, Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e ve daha sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya iletti. Kuşoğlu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e ve Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya çiftçi ve esnafımızın bu konuda ki sıkıntılarını ileterek, hükümet olarak çalışma başlatılmasını, muhalefet olarak da her türlü desteği vereceklerini, bu konuda çiftçi ve esnafın yanında olduklarını, erteleme konusunda konunun ısrarla takipçisi olacaklarını belirtti.

Kuşoğlu konuşmasında çiftçilerin ve esnafların sorunlarını dile getirdi

CHP Ankara Milletvekili Bülent KUŞOĞLU, 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2016 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısının Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bütçe görüşmelerindeki sunumunda “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçilerimize ve tarımsal üreticilere konularına göre halen yüzde 0 ile yüzde 8,25 arasında değişen faiz oranları ile sübvansiyonlu kredi kullandırılmaktadır. 2017 Ekim itibarıyla Ziraat Bankasınca kullandırılan düşük faizli kredi bakiyesi 35 milyar TL’ye, Tarım Kredi Kooperatiflerince kullandırılan düşük faizli kredi bakiyesi ise yaklaşık 4,3 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2017 yılı Ekim ayı itibarıyla söz konusu uygulamadan yaklaşık 815 bin üretici faydalanmıştır.” sözleri üzerine; Kuşoğlu konuşmasında çiftçilerin ve esnafların sorunlarını dile getirerek; Özellikle Polatlı çevresinde bulunan çiftçi, Esnaf, KOBİ ve girişimcilere sağlanan destekler konusunda geri ödemede oldukça sıkıntı içinde olduklarını söyledi. Kuşoğlu; “Ankara’nın Polatlı ilçesi, Kargalı köyü Muhtarı Muzaffer Atik Bey beni aradılar, benden borçların erteleme konusunda yardım isteyerek çok kötü durumda olduklarını ve bu konuyu Plan ve Bütçe Komisyonu gündemine taşımamı ve size iletmemi istediler.” dedi.

“Çiftçi sıkıntı içerisinde, borçlarının ertelenmesini ve faizlerinin affedilmesini istiyor”

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu aynı konuyu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya da iletti. Kuşoğlu; “Dün gece Sayın Başbakan Yardımcısı Şimşek buradaydı, kendisine de söyledim. Çiftçi sıkıntı içerisinde, siz de biliyorsunuz, borçlarının ertelenmesini ve faizlerinin affedilmesini istiyor. Çok büyük sıkıntıda. Polatlı çiftçisi de öyle. Biraz önce yine aradılar. Hakikaten büyük sıkıntı içerisindeler, böyle bir taleple sık sık bizler muhatap oluyoruz. Bununla ilgili Sayın Şimşek açıklama yapamadı, bir şey diyemedi ama sizin bu konuyu zorlamanız lazım. Çiftçi zor durumda, Ziraat Bankasına olan, Tarım Krediye olan ve özel bankalara olan borçları nedeniyle sıkıntı içerisinde. Bu konu da ne yapacağız? Mesela, siz ilk ziyaretlerinizden birisini de Polatlı’ya yaptınız. Çiftçinin sadece 500 milyon lira Tarım Kredi ve Ziraat Bankasına borçları var. Sulama, elektrik, vesaire borçları ayrı. 13 bin çiftçi ailesi 500 milyon lira borçlu, büyük sıkıntıları var bundan dolayı. Tabii ilave olarak da başka borçları var” Kuşoğlu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e ve Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya çiftçi ve esnafımızın bu konuda ki sıkıntılarını ileterek, hükümet olarak çalışma başlatılmasını, muhalefet olarak da her türlü desteği vereceklerini, bu konuda çiftçi ve esnafın yanında olduklarını, erteleme konusunda konunun ısrarla takipçisi olacaklarını belirtti.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.