DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3536830,23%
Ankara
29°

AÇIK

04:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

Demir: “Son 15 yılda Türk kadını toplum içinde daha belirgin rol alıyor”

ABONE OL
6 Kasım 2017 09:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun (KEFEK) 8. kuruluş yıl dönümü kapsamında düzenlenen “Karar Alma Mekanizmalarında Kadın Temalı Sempozyum”un kapanış oturumu ve “Farkındalık Ödülleri Töreni”ne AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir’de davetli olarak katıldı.

AK Parti siyasetinde kadınların aktif rol aldığı anlayışın en iyi temsilcilerinden bir tanesi olan Aysel Demir, KEFEK organizasyonunda Başbakan Binali Yıldırım ile de kısa süreli bir görüşme yaparak, Polatlı’ya dair önemli bilgileri paylaştı. İlçe Başkanı Demir ayrıca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile de temaslarda bulundu. AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir “Siyasette, toplum hayatında yada sivil toplum kuruluşlarında kısacası her kesimde ve sektörde kadın olmazsa toplum eksik kalır” dedi. AK Parti hükümetinin iktidara geldiği günden bugüne kadar kadının toplam hayatındaki yerinin hak ettiği noktalara geldiğini ve Türkiye’de kadınların artık her yerde aktif rol alabilen bireyler haline geldiğini söyledi.

“Kadın toplumun temel taşıdır”

Demir “Eğitimden, sağlığa, sanayi üretiminden, istihdama ya da ekonomik büyümeye kadar pek çok alanda Türkiye’ye çıta atlatan AK Parti hükümeti, bunun yanında insan olarak bireylerin haklarının korunması, adaletli ve demokratik bir yapıda bireylerin toplum içindeki yerlerinin artırılmasına yönelik hamlelere kadar pek çok uygulamayı hayata geçirmiştir. Bunun yanında son 15 yıla baktığımızda Türk kadınının artık toplum içinde daha belirgin rol alabilen ve kendisine daha güvenen bir yapıya kavuştuğunu söylemek gerekiyor. Çünkü kadın toplumun temel taşı, insanlığı geleceğe taşıyan değerlerdir” dedi.

Yıldırım: Kadınlarımız Barış Ve Adalet Misyonunun Öncüleridir

Başbakan Binali Yıldırım, Anadolu Hotels Downtown’da, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun (KEFEK) 8. kuruluş yıl dönümü kapsamında düzenlenen “Karar Alma Mekanizmalarında Kadın Temalı Sempozyum”un kapanış oturumu ve “Farkındalık Ödülleri Töreni”ne katıldı. Böylesi bir sempozyuma eşi Semiha Yıldırım ile katılmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Yıldırım, “Karar alma mekanizmalarında erkeğin rolü yok zaten, kadının rolü var. Biz erkekler, hanımefendilerin fikirlerini ve görüşlerini alır, onun satışını yaparız.” diye konuştu. Kadınları bu barış ve adalet misyonunun öncüleri ve bayraktarı gördüklerini ifade eden Yıldırım, bütün toplumlarda kadınların yönetimleri adil, sağduyulu ve barışçı olmaya sevk eden önemli bir güç oluşturduğunu söyledi.  Yıldırım, kadınların tarih boyunca bu görevi başarıyla üstlendiğini, her alanda sevginin, merhametin ve hakkın savunucusu olduğunu vurguladı. Başbakan Yıldırım, 65. Hükümet’te yer alan iki kadın bakanın, başarılı çalışmalarıyla toplumda göz doldurduğunu belirtti. Üniversitelerde öğretim elemanlarının yarıdan fazlasının kadın olduğunu söyleyen Yıldırım, rektör ve yöneticilerin de yüzde 9’unun kadınlardan oluştuğuna dikkati çekti.

“Kadınlarımızın Girişimci Ruhu Giderek Artıyor”

Eğitim, sağlık ve diğer alanlarda kadın istihdamının artmasının kalkınma ve refah yolunda hızla yol alınmasına katkı sağlayacağını dile getiren Başbakan Yıldırım, “Kendi kendinin patronu olan kadın ekonominin de ana direği olacaktır.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, ülke ekonomisinin temel direklerinden biri olan KOBİ’lerde de kadın ağırlığının gittikçe artığına işaret ederek, şunları söyledi: “Buna destek olmak için yasal düzenlemeler de yaptık ve bunların meyvesini de almaya başladık. KOSGEB’in yeni girişimci desteğini almak için uygulamalı girişimcilik eğitimleri var. Bu eğitimlere katılanlara baktığımızda yüzde 46’sı kadınlardan oluşuyor. Kadınlarımızın girişimci ruhu gün geçtikçe artıyor. 2012’den bu yana eğitim alarak girişimciliğe adım atan kadınlarımızın oranı her yıl yüzde 20 artıyor. Bunlar cesaret verici gelişmeler. Yine KOSGEB’in desteklediği 44 bin işletmenin 18 bininin sahibi kadınlardan oluşuyor. Kadınlar sadece bir yerde çalışmıyor, işinin de patronu.” Başbakan Yıldırım, “Eğitimde, sağlıkta, iş hayatında kadın istihdamı arttıkça hem kalkınma yolunda hem de refah yolunda çok daha hızlı yol alacağız. Buna yürekten inanıyorum.” dedi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.