DOLAR 8,57570.26%
EURO 10,11760.08%
ALTIN 495,320,22
BITCOIN 323825-1,98%
Ankara
28°

AÇIK

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Polatlı Tarihinde Bugün

ABONE OL
3 Kasım 2017 09:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

3 Kasım 2008

TEMELLİ Artık SİNCAN’ın

Yüksek yargıdan CHP’nin başvurusuna ret Anayasa Mahkemesi CHP’nin Belediye Yasası’nın iptaline ilişkin başvurusunu reddetti.

Anayasa Mahkemesi, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un Geçici 1. maddesinin iptal isteminin kabulüne, diğer hükümlerinin iptal isteminin reddine karar verdi. Temelli Beldesi sakinlerinin çığlıkları yanıtsız kaldı, Anayasa Mahkemesi iptal kararını reddetti. Belediye Başkanı TÜRKOĞLU’nun çabaları  sonuçsuz kaldı, Temelli artık Sincan’ın.

Temelli’yi Polatlı’dan Ayırdılar
Yasanın 2. maddesinde yer alan bazı büyükşehir belediye sınırları içinde bulunan ilk kademe belediyelerinin tüzel kişiliklerinin kaldırılarak belirlenen ilçe belediyelerine katılmasını öngören kanun hükmünün de iptal ve yürürlüğünün durdurulması talebi de oy çokluğuyla reddedildi. Anayasa Mahkemesi, kanunun geçici 1. maddesinin 1. fıkrasını ise Anayasa aykırı bularak iptal etti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melik GÖKÇEK’in gözbebeğim dediği Temelli, Sincan’a mahalle olarak bağlandı. Nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören yasayla Temelli Polatlı’dan ayrıldı.
Anayasa Mahkemesi’nin, 5747 sayılı yasayla ilgili kararına göre, adrese dayalı nüfus sayımı sonuçlarına yasal süresi içinde iptal davası açan, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce nüfusu 2 binin üzerine çıkan belediyeler kapatılmayacak.

Muhalefet Hayır, İktidar Evet Dedi , Temelli Gitti 

Temelli’nin Sincan’a bağlanmasına yönelik kararları protesto ederek, hükümetin yaptığı yanlıştan birana evvel dönmesi yönündeki söylemleri ile  AKP’yi  eleştiren siyasi parti liderlerinin çabaları sonuçsuz kaldı. CHP Genel Başkanı DENİZ Baykal, MHP  Genel Başkan Yardımcısı  Oktay Vural, DP Genel Başkanı Süleyman SOYLU, SHP Genel Başkanı Murat KARAYALÇIN, DSP Genel Başkanı Zeki SEZER gibi bir çok siyasi partileri konuk ederek, seslerini Başbakan Tayip ERDOĞAN’a duyurmaya çalışan belde sakinlerine cevap Anayasa Mahkemesinden geldi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.