DOLAR 8,56970.18%
EURO 10,13780.06%
ALTIN 495,160,19
BITCOIN 324445-1,67%
Ankara
28°

AÇIK

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kırsal Kalkınma Destekleri Çiftçilere Anlatıldı

ABONE OL
3 Kasım 2017 10:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi hakkında tebliğ ile ilgili dün bir eğitim toplantısı yapıldı.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi konulu toplantı, dün Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda yoğun katılımla gerçekleşti. Toplantıda kırsal kalkınma yatırımları tebliğinin içeriği ve uygulaması anlatıldı. Geçtiğimiz yıl Polatlı’dan 17 proje desteklenmişti.

Program sunum eşliğinde ayrıntılarıyla anlatıldı

Toplantıya; Ankara Tarım İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Mehmet Dehşet, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, muhtarlar, çiftçiler ve ilgililer katıldı. Ankara Tarım İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Mehmet Dehşet tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı detaylı olarak sunum eşliğinde anlatıldı.
Yatırım Konuları:

Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Hayvansal ürün işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda sadece ham derinin işlenmesi ve günlük en fazla 20 baş hayvan kesim kapasitesi mezbaha. Soğuk Hava Deposu, Çelik Silo, Hayvansal Orjinli Gübre İşlenmesi, Paketlenmesi ve Depolanması, Yenilebilir Enerji Kullanan Yeni Seralar, Yenilebilir Enerji Üretim Tesisleri. Kırsal ekonomik alt yapı yatırımları: Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, Bilişim sistemleri ve eğitimi.

Projenin Amacı:

Kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak için, gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyetlere yönelik yatırımlarının desteklenmesini amaçlamaktadır.

Kimler Başvurabilir?

Bu programa, Bakanlık tarafından oluşturulan çiftçi kayıt sistemine veya Bakanlık tarafından oluşturulmuş diğer kayıt sistemlerine kayıtlı ve tüzel kişiler başvurabilir.

Başvuru Sahibi Tüzel Kişilerde Aranacak Özellikler

Son başvuru tarihinden önce kurulan;

a)Kollektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler ve bunların aralarında oluşturdukları ortaklıklar,

b)Tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ile bunların üst birlikleri kuruluş tüzüklerinde /ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet alanları ile ilgili yatırım konularına tüzel kişilik olarak küçük veya orta ölçekli işletme yatırımı için başvurabilirler. Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer %50’si oranındaki tutarı başvuru sahipleri kendi kaynaklarından temin etmekle yükümlüdür. Hibeye esas proje tutarı alt limiti en az 30.000 Türk Lirası’dır. Bu limitin altındaki başvurular kabul edilmez. Proje bütçesi KDV (Katma Değer Vergisi) hariç hazırlanır.

Ankara İli Yatırım Konuları ve Destek Miktarları:

Yatının konularında hibeye esas proje tutarı;

a)Yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 2.000.000 TL,

b)Yatırım niteliği kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenileme olan başvurularda 1.500.000 TL,

c)Yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda ise 1.750.000 TL,

d)Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları 500.000 TL üst limitini geçemez.

Yatırımcılar Tebliğ kapsamında ekonomik yatırım konularında ülke genelinde sadece bir adet proje başvurusunda bulunabilir.

*Bu Tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanan başvuru dosyasının girişi bu Tebliğin yayımı tarihinden itibaren 90 gün içerisinde elektronik ağ üzerinden yapılır.

*Tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ile bunların üst birlikleri hariç, son başvuru tarihinde faaliyet süresi beş yılını doldurmamış tesisler Kapasite Artırımı ve Teknoloji Yenileme niteliğinde başvuruda bulunamaz. Ayrıca daha önce Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Çerçevesinde hibe desteğinden yararlanmış olan tesisler için nihai rapora bağlanma tarihi itibarı ile beş yılım doldurmamış olanlar Kapasite Artırımı ve Teknoloji Yenileme veya Tamamlama niteliğinde bu Tebliğ kapsamında hibe başvurusunda bulunamaz. Ayrıntılı Bilgi İçin : Kırsal Kalkınma Ve Örgütlenme Şubesi Santral: (0 312) 344 59 50 (5 Hat) Dahili Tel: 1058. Fax : (0 312) 315 60 07 – (0 312) 315 62 75 http://ankara.tarim.gov.tr.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.