DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3531558,07%
Ankara
31°

AÇIK

17:10

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Demir’den Kredi Garanti Fonu Değerlendirmesi

ABONE OL
3 Kasım 2017 09:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, Başbakan Binali Yıldırım’ın müjdeyi verdiği Kredi Garanti Fonu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye genelinde esnaf ve sanatkarı desteklemeye yönelik oluşturulan ve KOBİ’lerin nefes almasını sağlayan Kredi Garanti Fonu artık sabit olarak sürekli uygulamaya koyuluyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın müjdeyi verdiği Kredi Garanti Fonu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, “Bundan böyle Kredi Garanti Fonu sürekli olarak dönen kredilerde kullanmak suretiyle piyasaya, işletmelerimize, üretim yapan firmalarımıza kaynak temin etmeye devam edecek” dedi. Demir, özellikle 2015-2017 yılları arasında esnaf ve sanatkarı desteklemeye yönelik ekonomik paketlerin, borç yapılandırmalarının, SGK borç yapılandırması ve üretimi artırmaya yönelik destek paketlerinin tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar büyük ve aktif olduğunu hatırlatarak “2002 yılından bu yana iktidarda olan AK Parti hükümetimiz, milletten aldığı güçle hiçbir zaman yorgunluk, bezginlik ve iktidar yıpranması yaşamadan, milletimizin hizmetindedir. Ekonominin lokomotifi konumundaki sanayi başta olmak üzere üreten esnaf ve sanatkara yönelik destekler giderek artan ve devamlılık arz eden bir hale gelerek ekonomik kalkınmaya büyük katkı sağlamaktadır” dedi.

“4 aylık zaman diliminde bu noktaya nasıl gelindi burası önemlidir”

Türkiye’nin gün geçtikçe büyüdüğünü belirten AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, “Şunu görmezden gelmemek gerekiyor ki; Türkiye Çin ve Hindistan’ın ardından Dünya’da en hızlı ve en büyük büyüme oranlarına sahip 3. ülke konumundadır. Bu Dünya’da artık Türkiye’nin varlığının, gücünün ispatı konumundadır ve bu büyüme aynı şekilde devam edecektir” dedi. Esnaf ve sanatkarın üretiminin artırılması noktasında büyük bir önem arz eden Kredi Garanti Fonu uygulamasının artık sürekli olarak uygulanacağının da müjdesini veren AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir “Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesi nasıl başarıldı? 4 aylık zaman diliminde bu noktaya nasıl gelindi burası önemlidir. Buraya gelmemizin arkasındaki en önemli sebeplerden bir tanesi zamanın ruhunu iyi okumaktan geçiyor. Sektörün, ekonominin ihtiyacı olan kararları eğer zaman kaybetmeden alırsanız, yerine getirirseniz, hasarı küçültürsünüz. Bazen bir gün, bir saat geç kaldığınız karar, telafisi imkansız bir tahribata dönüşebilir. Özellikle Kredi Garanti Fonu’nun devreye alınması suretiyle, reel sektörümüz, iş alemimiz, kredilendirilmesi konusunda çok büyük rahatlık sağlanmış, 220 milyar lira civarında bir kaynak işletmelerimize, yaklaşık 350 bin işletmemize aktarılmıştır. Böylece piyasalardaki nakit sıkıntısı, büyük ölçüde giderilmiştir.

Hükümetimiz bir karar aldı.  Bu Kredi Garanti Fonu mekanizması başlangıçta o mevzi nakit sıkışıklığının giderilmesi için 2017’nin başında ortaya konan bir tedbir olarak öngörülmüştü. Aldığımız yeni karara göre, bunu rotatif hale getiriyoruz. Mütemadi yapıyoruz. Bundan böyle Kredi Garanti Fonu sürekli olarak dönen kredilerde kullanmak suretiyle piyasaya, işletmelerimize, üretim yapan firmalarımıza kaynak temin etmeye devam edecek. Böylece ekonomideki büyüme, canlanma, üretim, ihracat, istihdamın süreklilik kazanması için ciddi bir tedbir, ciddi bir kaynak oluşacak. Bunu niye yapıyoruz? Niye böyle bir karar aldık? Arkadaşlar tereddüt ettiler. ‘Yaparsak birtakım sıkı para politikası vs, bunlara halel gelir.’ Ben bunun doğru olmadığını hep söyledim. Zaman da haklı gösterdi çünkü Kredi Garanti Fonu’nu açtıktan sonra takibe düşen alacaklarda azalma oldu. 3,3 sorunlu, riskli kredi oranımız varken, 2,8’e geriledi. Demek ki bizim işletmelerimiz, bizim üreticilerimiz sorumluluklarının farkında, kaynak akışı devam ettikçe daha fazla üretmeye, daha fazla katma değer sağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.