DOLAR 8,3560-1.01%
EURO 9,9291-1.13%
ALTIN 486,71-1,10
BITCOIN 332345-4,79%
Ankara
30°

AÇIK

20:27

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı yapıldı

ABONE OL
2 Kasım 2017 09:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanlar Kurulu-Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı Antalya IC Hotels Green Palaca’da gerçekleştirildi. 

Divan Başkanlığını ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner’in yaptığı toplantıya, Polatlı’dan birçok oda başkanı ile birlikte; ANKESOB’a bağlı esnaf ve sanatkarlar odalarının başkanları ve yöneticileri ile toplantının ardından yapılacak; “Esnaf ve Sanatkarlarımızın Gelecekteki Becerili İşgücü İhtiyacı Çalıştayı”nı yönlendirecek eğitimciler katıldı.

Değerlendirme Toplantısı Başkan Yiğiner’in konuşması ile başladı

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar’ın gündeme ilişkin bilgi paylaşımının devamında Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ANKESOB Başkanlar Kurulu-Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı Başkan Yiğiner’in konuşması ile başladı. ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, kürsüden yaptığı konuşmada yapılan çalışmalar ve gerçekleştirilecek projelere ilişkin bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulundu. ANKESOB Başkanı Yiğiner, tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında toplantının amacını; ” ANKESOB  Başkanlar Kurulu-Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı karşılıklı olarak birbirimizi dinlemek, anlamak için önemli bir fırsat. Esnaf ve sanatkarlarımıza nasıl fayda sağlayabiliriz, neler üretebiliriz,  projelerimizi nasıl hayata geçirebiliriz, bunları hep birlikte toplantımızda değerlendireceğiz.” diye açıkladı.

“ANKESOB, Çalışmalarıyla Türkiye’ye Örnek Oluyor”

Başkan Yiğiner konuşmasında özetle şunları kaydetti: “Devlet yönetimi ve bürokrasinin kalbi durumundaki Ankara’da olmamız bize büyük bir sorumluluk yüklüyor. Ankara’da yapmış olduğumuz  çalışma ve toplantılar, Türkiye genelindeki tüm esnaf ve sanatkarlarımızı ilgilendiriyor. Türkiye geneline örnek bu sonuç odaklı çalışmaları biz Ankara’da sizlerle birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştiriyoruz. Ankara’da birlik ve beraberliği sağlayınca güçlüklerin üstesinden daha kolay gelebiliyoruz. Mühim olan birlik ve beraberlik, beraber hareket edebilme kabiliyeti.

ÖTV’siz Araç Yenileme Fırsatı

ATO Congresium’da o günkü Başbakanımızın himayesinde ‘Ankara Şoför Esnafı Buluşması’ gerçekleştirdik. Salon 3500 kişilik. Bizim öncülük ettiğimiz bu buluşmaya  5 bin esnafımız geldi.  Yaklaşık bin 500 kişi dışarıda kaldı. Bizim böyle bir birlikteliğimiz var. Allahın izniyle o gün toplantıda Türkiye genelinde şoför esnafımız için ÖTV’siz araç yenileme sözünü aldık ve daha sonra da bu müjde uygulamaya konuldu.  Yine bu toplantıda çok yüksek tutarlarda olan zorunlu trafik sigortası primleri ile ilgili yaşanan sorunların çözümüne ilişkin söz aldık.

“Basit Usuldeki Esnafımızın 8 Bin TL Kazancı Vergi Dışı Oldu”

Biz bu çalışmaları birlik ve beraberlik içerisinde Ankara’da gerçekleştiriyoruz. Yine Esnaf Şurası’nda yapılan görüşmeler ve çalışmalar neticesinde esnafımız için basit usulde tespit edilen ticari kazançlarının yıllık 8 bin TL’ye kadar olan kısmı için matrahtan indirim yapıldı. Birçok meslek dalında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlarımız bu indirimden faydalandı. Bizler yapılan bu tür işleri esnaf ve sanatkarlarımıza çok iyi anlatmalıyız. Maalesef yaptığımız tüm çalışma ve hizmetler üst kuruluşlarımız tarafından sahipleniliyor.

“Çıraklık Eğitimi Zorunlu Eğitim Kapsamına Alındı”

Esnaf ve sanatkarlarımızın becerili işgücü ihtiyacını karşılamak için çıraklık eğitiminde yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmamız gerekti.  Bu doğrultuda Çıraklıkla ilgili yeni bir düzenleme yaptırdık. Yapılan düzenlemede, çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınmasını sağlayan yasal düzenlemenin ardından “ortaöğretim kurumları” tanımları arasına kalfalık ve ustalık eğitimi ile mesleki ve teknik kurs programlarının uygulandığı mesleki eğitim merkezleri de eklendi. Mesleki eğitim merkezlerinde kalfalık ve ustalık programları uygulanacak, teorik ve pratik eğitim birbirini tamamlayacak şekilde planlanacak ve yürütülecek. Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin teorik eğitimi, haftada en az bir, en fazla iki gün olacak şekilde planlanacak. Çırak öğrencilerimize ödenecek ücretin üçte ikisini devletimiz karşılamaya başladı.

“Modern Taksi Duraklarını Şoför Esnafımızın Kullanımına Sunduk”

Taksi duraklarını yeniledik.  Bunun Türkiye’de örneği yoktu. Hem Büyükşehir Belediye Meclisinden, hem de UKOME’den karar çıkarttık. Şoför esnafımızın daha rahat hizmet sunabilmesi, hizmetini yüksek standartta verebilmesi için taksi duraklarını yeniledik.  Elektriği, suyu olan, doğalgazla ısınan modern taksi duraklarını hizmete açtık.

“Bize Düşen İşimizi En İyi Şekilde Dürüstçe Yapmak”

Bizim hedefimiz esnaf ve sanatkarımıza, ülkemize, devletimize hizmet etmek. Kendi menfaatlerimizi hep bir kenara koyduk. Doğru bildiğimiz yolda yürüdük. Hiç kimse ile menfaat ilişkisine girmedik. Önce işimizi yapacağız. Allah rızası için çalışacağız. Dürüst olmazsak, bizlere inanan da olmaz, birlik ve beraberlik dağılır gider. Geçmişten gelen Ahilik kültürü ile hareket ederek yarınlara gitmemiz lazım. Ahi helal kazanır. Güzel ahlaklı olacağız. Odalarımıza imkanlarımız doğrultusunda adaletli, eşit bir şekilde  yardımda bulunmaya çalışıyoruz. ANKESOB olarak bizi  zor duruma düşürecek,  kanun önünde görevi kötüye kullanma noktasına düşürecek hiç bir işe girmeyiz. Bizim yanlış işimiz olmaz.

“Taş Binayı Ankara Esnaf Ve Sanatkar Teşkilatımıza Kazandırdık”

Ulus’taki Taş Binayı bildiğiniz gibi Ankara esnaf ve sanatkarlar teşkilatımıza kazandırdık.  Taş binanın restorasyon çalışmasının Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasına ilişkin belediye meclisinden karar çıkarttık. İşin yüzde 80’i bitmiş durumda. İnşallah yerleşince, belki isteyen bazı odalarımızın da yer alacağı Taş binamızda hep beraber, güzel bir birliktelikle el ele esnaf ve sanatkarımıza en iyi şekilde hizmet vermek için çalışacağız.” Toplantıda daha sonra söz alan Oda Başkanları da sorun ve çalışmalarına ilişkin görüş ve değerlendirmelerde bulundu. Konuşmaların ardından Ankara Kamyoncular ve Kamyonetçiler Esnaf Odası YKÜ Ramazan Varol tarafından ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner’e plaket takdiminde bulunuldu.  Toplantı, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.