DOLAR 8,4368-0.05%
EURO 10,0533-0.15%
ALTIN 491,96-0,05
BITCOIN 339215-4,16%
Ankara
29°

AÇIK

04:08

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kent Konseyi Seçimsiz Genel Kurulunu Yaptı

ABONE OL
1 Kasım 2017 09:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Kent Konseyi 11. Olağan Seçimsiz Genel Kurulu 30 Ekim Pazartesi Günü 13 Eylül Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yetkili divanın huzurunda faaliyet raporunun okunması ile gerçekleştirilen 11. Olağan Genel Kuruluna; Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Belediye Meclis Üyeleri, Kent Konseyi Yönetimi, Kent Konseyi Üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Divan Başkanlığını Kızılay Polatlı Şube Başkanı Şuayip Deniz yaptı. Tekin Çelik Başkanlığında ‘Birlikte, İleriye’ sloganı ile çalışmalarına ara vermeden devam eden Polatlı Kent Konseyi’nin çalışmaları, katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan kurul, konuşmaların yapılması ve faaliyet raporunun okunması ile devam etti. Toplantı sonunda Görme Engelli Erhan Güngör’e Üniversite sınavındaki başarısı nedeniyle ve Polatlı’yı yurt içi ve yurt dışında başarıyla temsil eden, SynthMaster’in geliştiricisi KV331 Audio şirketi kurucusu Bülent Bıyıkoğlu’na çeşitli ödüller verildi.

Konsey, beş meclise sahip

Polatlı Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik 11. Genel Kurulda gerçekleştirdiği konuşmada; “Polatlı Kent Konseyi; Kurum, Kuruluş, Üniversite, Siyasi Parti, Oda, Dernek, Vakıf, Sendika ve Muhtar temsilcilerinden oluşan güçlü bir yapıya sahiptir. Kadın, Gençlik, Çocuk, Engelli ve Tarım Sanayi Meclisi olarak 5 Meclisi bünyesinde bulundurmaktadır. Çevre, Toplum Sağlığı, Mahalle, Trafik, Spor, Eğitim, Kültür, Hobi, El Sanatları, Üniversite, Tüketici Hakları, İnsan Hakları, Hayvan Hakları, Esnaf, Basın Yayın Tanıtım ve Arıcılık çalışma gruplarında gönüllü ekipler tarafından faaliyetler yürütülmektedir. Kent Konseyimiz ‘Birlikte İleriye’ sloganı ile şehrin ortak aklını, ortak faydasına sunmaktadır. Şehrimizde ortak yaşam kültürünün, kentlilik ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi kalkınmamızın yegane gücü olacaktır. Polatlı gibi vizyon sahibi, gelişen ve büyüyen şehirlerde bulunan Kent Konseyleri; çağdaş, katılımcı, şeffaf ve adil yönetim anlayışı ile şehirlere değer katmaktadır.”dedi.

Özverili çalışmalar ilk meyvesini verdi

Daha yaşanılabilir bir Polatlı’yı marka şehir olmak için çalıştıklarını söyleyen Çelik konuşmasının devamında; “Milli, manevi, çevreci, sosyal ve kültürel değerlerin yaşatılmasını sağlamak her zaman öncelikli görevimizdir. Şehrimizde, ülkemizde ve dünyadaki gelişmeleri yorumlayıp strateji geliştirmek, ilgili mercilere görüş ve öneriler sunmak Kent Konseylerinin temel görevlerindendir. Dezavantajlı gruplar olarak nitelenen kadın, çocuk, genç ve engellilerimizin toplumsal hayat ve karar alma mekanizmalarında rol almalarını sağlamak yine bizim görev alanımızdadır. Kent Konseyi olarak temel hassasiyetlerimiz; aile yapımız ve çocuklarımızın sağlıklı ortamlarda yetişmesidir. Çocuklarımıza; hem güveneceğiz, hem kontrol edeceğiz, sevgimizi gösterip onlarla nitelikli zaman geçireceğiz. Onları eğitim dışında sevdikleri sporlara ve sanat dallarına yönlendireceğiz. Ayrıca; Faaliyet raporlarımız içerisinde yer almayan Bal ormanları hususunda yeni bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Kent konseyi olarak; Polatlı Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya’nın ilçemizde bal ormanları oluşturulabilir önerisi üzerine yoğunlaşarak yaptığımız özverili çalışmalar meyvesini verdi. Şabanözü mahallemizde 380 ada 1 parsel üzerinde bulunan 802 dönümlük alanda orman alanı oluşturulmak üzere; dikim için teras ve ağaç çukurları hazırlıkları tamamlandı. Yakın zamanda toplam 70.000 ağaç dikimine başlanacak. Ağaç dikiminde toprak yapımına uygun yapraklı türler tercih edilecek. Sahanın endemik bitki yapısı aslına uygun olarak korunacak. Orman Bakanlığı yetkililerine, arıcılarımıza ve Muhtarımıza teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu gelişmelerin dışında; Son Kale Polatlımıza verilmesi için düşündüğümüz gazilik beratı ve İlçemizden adeta koparılıp alınan Temelli’nin tekrar Polatlı’ya bağlanması hususlarında çalışmalarımız gerçekleşecektir. Bugüne kadar kıymetli çalışmaları ve emekleri ile Kent Konseyimize değer katmış olan Sayın Şaban Yılmaz’a, Sayın Serpil Öztürk’e ve kıymetli yönetimlerine şükranlarımı sunuyorum. Bizi bu göreve layık gören Belediye Başkanımıza, delegelerimize ve hemşehrilerimize en kalbi duygularla teşekkür ediyorum. Emanetiniz şerefimizdir; diyerek sözlerime son veriyorum. Allaha emanet olun.” şeklinde konuştu.

Yıldızkaya: Amatör bir heyecan ve bilinçli bir çalışma

Kent Konseyi Genel Kurulunda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Öncelikle Kent Konseyi Başkanımız Tekin Çelik olmak üzere bütün çalışma gruplarını ve bu grupların değerli üyelerini tebrik etmek istiyorum. Kendilerinin çok başarılı bir dönem geçirdiklerine şahsen şahidim. Polatlı Kent Konseyi, özellikle bir önceki dönem ve bu dönem için çok başarılı bir dönem geçiriyoruz, hepsini ayrı ayrı kutluyorum. Kent Konseyi, Polatlı’nın en büyük platformudur. Çeşitli siyasi partilerden, odalardan, derneklerden, halktan katılımın olduğu bir kurum. Amatör bir heyecan ve bilinçli bir çalışmayla Kent Konseyi çok güzel işlere imza atıyor. Biz de Polatlı Belediyesi olarak Kent Konseyinin her zaman yanında olacağız. Taleplerini hiç geri çevirmedik ve çevirmeyeceğiz.”

“Bu şehre hizmeti ibadet kabul ediyoruz”

“Yaklaşık üç buçuk yıldır şehrin kaynaklarını bu şehir için harcamaya, insanların yaşamlarını kolaylaştırmaya, bu şehre değer katmaya, daha yaşanılır bir şehir haline getirmeye gayret gösteriyoruz. Bu şehre hizmeti ibadet kabul ediyoruz. Unvan verilse de verilmese de Polatlı gazi bir şehirdir, bunu cümle alem bilir. Polatlı şanlı ve kahraman bir şehirdir. 15 Temmuz’dan sonra Kazan’a kahraman unvanı verildi. O unvanı Polatlı çoktan hak etmişti. O gece Polatlı’da hiçbir vatandaşımızın burnu bile kanamadan pek çok olay engellenmişti. Ona rağmen siyasi irade Kazan’a layık gördü o unvanı ama ben tekrar söylüyorum Polatlı Kahraman bir şehirdir. 6360 sayılı Büyükşehir Yasası imkanlarımızın bir çoğunu elimizden aldı ama hiçbir zaman bunu bir mazeret kabul etmedik, kaynaklarımız yok demedik. Biz onun yerine daha iyi kaynakları bulduk ve ortaya çıkardık. Geçen üç buçuk yılı dolu dolu geçirdik. 2014 yılını bir hazırlık yılı olarak değerlendirmiştik. 2015-2016-2017 yıllarını atılım yılı olarak değerlendirdik. İnşallah 2018 yılı Polatlı Belediyesi için bir zirve yılı olacaktır. Polatlı’nın 91 yıllık belediyecilik tarihinde iddia ediyoruz en çok proje üreten dönemi yaşıyoruz. Biz bu göreve talip olduğumuzda maaş bile veremezler hizmet üretemezler diyorlardı. Bunların kat kat fazlasını yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Mesai tanımadan, hayatımızın her anında bu şehre değer katmak için uğraşıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl bizim hizmetlerimiz açısından çok daha farklı bir yıl olacak.”

Polatlı Üniversite şehri

“Biz bütün projelerimizi, yaptık oldu yapalım olsun mantığıyla değil, şehrin ihtiyaçlarına göre planlıyoruz. 2018 yılı; Alışveriş Merkezi, Belediye Binası, Katlı otoparklar, kreş, parklar ve daha sayamayacağım pek çok hizmetin yılı olacak. Bunları da seçim sathı mahalline girmeden birçoğunu hayata geçireceğiz. 2014’te halkımıza verdiğimiz sözlerin çoğunu yerine getirdik. Demek ki kaynaklar doğru kullanılırsa,  bu şehir için kafa yorulursa bunlar yapılabiliyormuş. Polatlı Üniversite şehri olmak durumunda ve bununla ilgili gayretlerimiz var. Göreve geldiğimizde sadece hafriyatı yapılmış olan İlahiyat binamızı teslim ettik. 12500 metrekare kapalı alanı bulunan bu bina şu anda Polatlı’mızdaki en büyük eğitim kurumudur. Şu anda Polatlı Meslek Yüksekokulu 1100 öğrencimiz okulumuzda eğitim alıyorlar. Amacımız bir Polatlı Üniversitesidir. Bu alandaki bütün imar çalışmalarımız tamamlanmıştır, 2 bin dönüm arazimiz şu anda hazırdır. Burada siyasi iradenin Polatlı’da Üniversite kurması adına bir karar almasına bağlıdır. Ben bunun olacağına inanıyorum. Bizim dışımızda bazı ilçelerde mesela Çubuk’ta bir Üniversite kuruldu, Alanya’da kurulma aşamasında, Polatlı’da niye olmasın?”

“Polatlı, Ankara’nın en büyük tarih merkezidir”

“Polatlı sanayi ve tarım şehri, aynı zamanda da bir turizm şehridir. Göreve gelir gelmez POTA adında bir birim oluşturduk. Bu birim sayesinde Polatlı’nın tarihi değerlerini, bütün ülkemize anlatmaya büyük gayret gösteriyoruz. Düne kadar Duatepe’ye gelen misafirlerimize hiç rehberlik hizmeti verilmeden karşılama törenleri vardı. Şimdi biz misafirlerimizi Ankara’dan alıyoruz, en iyi şekilde uğurluyoruz. Bundan iki hafta önce Anayasa Mahkemesi üyelerimiz Polatlımızdaydı. Polatlı, Sakarya muharebesinin ev sahibi olarak hem Türk tarihi açısından hem de Frig medeniyeti başkenti Gordion açısından bir tarih şehridir. Bize göre Ankara’nın en büyük tarih merkezidir. Ankara’da Gordion’dan daha eski bir tarihi yapı yok gibi, bunun da anlaşılması için başka bir projemiz devam ediyor. Bir proje yazdık, Bilim ve Sanayi Bakanlığımıza sunduk. Proje hayata geçerse Yassıhöyük için çok öneme sahip bir proje hayata geçmiş olacak. Bütçesi Belediye Bütçemizden daha fazla, o bölge ihya edilecek. İnşallah bu şehre daha fazla değer katacağız. Belediyeciliği rutin hizmetler olarak değerlendirmiyoruz. Biz şehrin tanıtımına, turizmine katkı veriyoruz. Şehrin eğitim hayatına katkı veriyoruz. Kültürel ve Sanatsal çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bundan sonraki süreçte de Kent Konseyimizle beraber bu çalışmaları devam ettireceğiz. Tekrardan Tekin Bey’i ve tüm ekip arkadaşlarını tebrik ediyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum.”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.