DOLAR 8,56330.1%
EURO 10,13630.27%
ALTIN 496,020,36
BITCOIN 326975-1,13%
Ankara
27°

AZ BULUTLU

20:33

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Tarıma Dayalı Yatırım Desteklemeleri Anlatılacak

ABONE OL
31 Ekim 2017 11:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi hakkında tebliğ ile ilgili eğitim toplantısı yapılacak.

İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Burhanettin Sütçü, tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi konulu toplantı yapılacağını duyurarak tüm çiftçileri davet etti. Toplantı 2 Kasım Perşembe günü saat 11.00’de İlçe Halk Eğitim Merkezi Toplantı salonunda yapılacak. Toplantıda konuşulacak konular ise şöyle:

Uygulama yatırım konuları

  1. a) Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
  2. b) Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda sadece ham derinin işlenmesi ve günlük en fazla 20 baş hayvan kesim kapasiteli mezbaha,
  3. c) Soğuk hava deposu,

ç) Çelik silo,

  1. d) Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
  2. e) Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera,
  3. f) Yenilenebilir enerji üretim tesisleri,
  4. g) Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları.

Hibeye Esas Proje Toplam Tutarları ve Destekleme Oranı

Ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı;

Yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 2.000.000 Türk Lirası,

Yatırım niteliği kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenileme olan başvurularda 1.500.000 Türk Lirası,

Yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda ise 1.750.000 Türk Lirası, üst limitini geçemez.

(2) Hibeye esas proje tutarı alt limiti en az 30.000 Türk Lirası’dır. Bu limitin altındaki başvurular kabul edilmez.

(3) Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer %50’si oranındaki tutarı başvuru sahipleri temin etmekle yükümlüdür.

(4) Proje bütçesi KDV (Katma Değer Vergisi) hariç hazırlanır.

(5) Proje toplam tutarının; bu maddede belirlenen hibeye esas proje tutarını aşması durumunda, artan kısma ait işlerin proje sahiplerince ayni katkı olarak finanse edilmesi ve yatırım süresi içerisinde tamamlanması gerekir. Bu durumun hibe başvurusu ile beraber taahhüt edilmesi şarttır

Yatırım süresi

Program ile ilgilenen gerçek ve tüzel kişiler,  Elektronik ağ üzerinden (www.tarim.gov.tr) müracaatlarını yaparak, İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne, tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanan proje tekliflerini, tebliğin yayım tarihinden itibaren 90 gün içerisinde (son başvuru tarihi 11 Aralık 2017’ye kadar) İl Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.