DOLAR 8,4166-0.48%
EURO 9,9967-0.77%
ALTIN 491,07-1,22
BITCOIN 328601-2,22%
Ankara
29°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Polatlı’nın Spor Adamları Panelde Buluştu

ABONE OL
27 Ekim 2017 11:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Işık Spor Magazin Aktüalite Dergisinin düzenlediği İlçe Spor Panelinin ikincisi dün Işık Cafe’de yoğun katılımla yapıldı.

İlk defa geçen ay düzenlenen İlçe Spor Panelinin ikincisi dün Işık Cafe’de yapıldı. Işık Spor Magazin Aktüalite Dergisinin düzenlediği İlçe Spor Paneli, İlçemiz spor Kulüplerinin Başkanları, Antrenörleri ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Panelde, Ekim ayı Kulüp Faaliyetleri, geçtiğimiz Pazar günü sahada yaşanan olaylar, İlçedeki diğer spor faaliyetleri, Sentetik sahadaki eksiklikler, Kulüpler ve Sporcuların sorunları konuşuldu.

İlçenin spor adamları aynı masada

İlçe Spor Paneline; İlçe Spor Müdürü İrfan Aytekin, Belediyespor Kulüp Başkanı İsa Şengül, 1926 Polatlı Belediyespor Başkanı Hüdaverdi Yavaş, Polatlıspor Başkanı Serkan Özkan, Polatlı Gençlik Gücü Başkanı Mustafa Gündoğan ve Antrenör Ali Kabasakal, Duatepe Masterler Antrenörü Behzat Şen, Polatlı Belediyespor U 14 Antrenörü Hüseyin Aydoğan, Polatlı Belediyespor Bilardo Takım Antrenörü Mehmet Işık,  Ayrıntı Gazetesi Sahibi Osman Yüksel, İstiklal Gazetesi Sahibi Sevim Işık, Muay Thai Milli Takımlar Antrenörü Abdullah Soytürk, Polatlıspor İlk Başkanı Yavuz Ünal ile birlikte Spor Kulüplerinin Yönetiminden; Murat Külat, Onur Akırmak, Ertuğrul Kömez, Bayram Gödel, Tevfik Yavaş, Özgür Yıldırım katıldı.

Panelde konuşulanlar Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığına iletilecek

Spor panelinin açılış konuşmasını Polatlı Bilardo takımı kulüp başkanı Mehmet Işık yaptı. Işık; “Panelimizin bu ayki ana başlıkları kapsamında ilçemizde faaliyet gösteren kulüplerimizin geçen ayki faaliyetleri, saha olayları, alınan tedbirler, ilçe spor müdürlüğünün çalışmalarıdır. İlçemizde geçtiğimiz hafta bir takımızın müsabakasında tribünde meydana gelen tatsız olayları kınıyoruz. Amacımız burada konuştuğumuz konuları Kaymakamlık, spor Müdürlüğü ve belediye başkanlığına sunmaktır. Yıllardır ilçemizde bir spor şurası yapalım dedim, bir kere yapıldı güzeldi de tartışılsın gerçekler konuşulsun. İlçe spor müdürümüz göreve başladı. Hentbol takımız için bir eleştirimiz vardı perdeler istedik birinci ligde oynarken üç beş defans oyuncusunun gözüne ışık geliyor ve topu göremiyor. Panjur ve güneşi kesen perde takarak o sorunu çözdü. Dışarıdaki jeneratörü tel örgü ile çevirerek çocukları tehlikeden korudu. Sentetik sahadaki soyunma odaların olmaması tribün olmaması skor bordun olmaması sorunu ve aydınlatmanın yetersizliğiydi” dedi. Daha sonra kulüp Başkanları ve antrenörler dörder dakikalık konuşmalar gerçekleştirdiler. İlçemiz spor adamları şu konuşmaları yaptı:

Polatlı Duatepe Masterler Antrenörü Behzat Şen:

“Beden terbiyesi il müdürlüğünde almış olduğumu en son duyum, yıllardır gözümü gibi baktığımız çim sahanın kaldırılıp yerine sentetik saha konulacağıdır. Böyle bir şeye müsaade eder misiniz? Öncelikle bunu soruyorum. O çim saha, benim bu iki gözümdür. Sizin elemanlarınızdan daha çok emeğim var orada. Eğer öyle bir şey olursa korkunç şeyler olur. Böyle bir şeye Polatlı’nın müsaade etmemesi lazım. Hepimizin karşı çıkmamız lazım. Çim sahayı ortadan kaldıracağına, ikinci, üçüncü bir sentetik saha yapılsın. Kent konseyinde çalıştığım dönem üç buçuk sene sentetik sahanın yapılması için mücadele ettiğim halde sentetik saha meydana çıktı ama ne türbini var ne soyunma odası var… Burada eğer öyle bir şey yapılırsa ben kendimi feda ederim. Polatlı’da dört tane futbol takımı var. Birisi gayri federe, üçü federe. Gayri Federe olan Polatlı Duatepe Masterler, diğeri Polatlı Gençlik Gücü, diğeri Polatlı Spor ve diğeri Polatlı 1926 Polatlı Belediye Spor. Biz hepimiz Polatlı’yı temsil ediyoruz. Hepimizin göğsünde Polatlı var. Başka bir yer yazmıyor, başka bir şey yazmıyor. O zaman eşitlik ilkeleri doğrultusunda eşit hareket edilecek. 1926 Polatlı Belediye Spor çim sahada oynuyorsa Polatlı Spor çim sahada oynuyorsa Polatlı Gençlik Gücü’de oynayacak. Her takım kendi alt yapısına küçük çocuklara forma yaptırsın, ağabeyleriyle beraber maça çıksın. Eğer biz gençliğe önem vereceksek şimdiden başlamalıyız. Yıllar sonra hepimizin çocukları büyüyecek. Torunları olan var, onlara bir şey bırakalım.”

Polatlı Belediye Spor Kulüp Başkanı İsa Şengül:

“İlçemizde yaşayan bir çocuğumuza en ufak bir yardımımız olursa ne mutlu bize. Biz belediye Spor kulübü olarak sekiz branşımız var. Bütün branşlarda bilardo dahil, satranç dahil her türlü desteği veriyoruz elimizden geldiği kadar. Bizim Polatlı’daki Belediye sporun en büyük sorunu, alttan gençlerimizin yetişmemesi. Mesela bizim hentbolumuz var, alttan bir tane oyuncumuz yok. NE kadar kötü bir şey. İkinci lig, birinci lig, süper lig, süper lige geldiğimiz anda hiçbir çocuğumuzu alamdık. Yedek kadroda dahil bulunamadı. Minikler var,  yıldızlar var, gençler var bunları zor şartlarda götürmeye çalışıyoruz. Devletin spora ayırdığı bütçe belli bir imkânlara bağlı. Çok zor şartlarda gidiyor. Belli bir mesai harcayarak gidiyoruz. Derdimiz bu ilçemizdeki çocuğa ufak bir faydamız bile olsa yeter. Bizim yedi puanımız var bir mağlubiyet, bir beraberlik üç galibiyetimiz var, şu anda durumumuz bundan ibaret. Transfer döneminde güzel bir transfer yaptığımıza inanıyoruz.”

Polatlıspor Kulübü Başkanı Serkan Özkan:

“Bir ay önce başkanlığı devraldık, ziyaretlerimizi de gerçekleştiriyoruz. Polatlıspor Polatlı’nın çok önemli bir değeri ve markasıdır. Futbolun yanı sıra diğer branşların da armasından yana bir vizyon belirleyerek yola çıktık. Sayılar ne kadar fazla olursa burada Polatlıspor da başarılı olacaktır, 1926 Belediyespor da başarılı olacaktır, Belediye ve diğer spor kulüplerimiz de başarılı olacaktır. Bunun neticesinde bu başarı direkt Polatlı’ya mal olacaktır. Gittiğimiz yerlerde şunu söylüyoruz; Polatlıspor’un, Belediye’nin ve diğer spor kulüplerinin elde edeceği bir başarı, dışarda takım isimleri ile değil Polatlı adıyla Polatlı’nın başarısı olarak anılacaktır. Yönetici arkadaşlarımla beraber bu yola çıkarken adeta ateşten bir gömlek giydik. Polatlıspor’un geçmişten gelen bir takım sıkıntıları var. Biz bu sıkıntıları bile bile bu işi kendimize görev edindik. Hiçbir şekilde tartışmaların içinde yer almadan yolumuza bakıyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi, diğer kulüplerle ne kadar ortak hareket edersek Polatlı’yı o kadar yukarı taşırız diye düşünüyorum. Polatlı’daki çocukların ve gençlerin dışarda geçireceği vakitleri veya kötü alışkanlıklar edinmelerini önlemek adına bizim gençlere sahip çıkmamız lazım. Branşlar ne kadar çok artarsa bizim çocuklarımızın da kendini keşfetmesi daha kolay olur ve özgüvenleri gelişir. Bu şekilde yarın Polatlı’yı ardından da ülkemizi temsil etme gücümüz o kadar artar. Biz bu kapsamda yeni bir vizyonla yola çıktık, inşallah bunun da neticesini hep beraber göreceğiz diye düşünüyorum. Araç Polatlıspor, Amaç Polatlı.”

1926 Polatlı Belediyespor Kulübü Başkanı Hüdaverdi Yavaş:

“Polatlımızın gerçekten böyle bir panele ihtiyacı vardı. Yıllardan beri Polatlı’da sporla uğraşan bir arkadaşınız, bir başkan olarak şunu söylemek istiyorum; bugüne kadar ne yazık ki kulüpler şahısların kendi malları gibi yönetildiği için belli bir başarı oranı olmadı. Şunu kimse unutmasın ki hiçbir kulüp hiçbir şahsa ait değildir. Polatlı’ya mal olmuş kulüpler Polatlı’nındır, bunların bir yönetimi vardır. Yönetimler de kulübü gerekli mercilere dağılarak yönetir. Öncelikle Serkan Arkadaşımıza böyle zor bir görevi aldığı için teşekkür ediyorum. Kendisi ile ilk defa tanışıyorum, düşüncelerini dinledim; ben değil biz diyerek kulübü yöneteceğine inandım. Bunu da yaparsa zaten başarılı olur. 1926’nın başarısı biz demekten kaynaklanıyor. Biz geçen sene 15 günde bu takımı kurduk. Polatlıspor’la devam etmeyi düşünmüştük ama bazı anlaşmazlıklardan dolayı olmadı. Kısa zamanda kurduğumuz kulübümüzü geçen sene şampiyon yaptık. Bu sene de 5 maç oynadık, şampiyonluğa adayız. Muhtemelen önümüzdeki sene bal liginde oynayacağız, çalışmalarımız devam ediyor. Hepimiz gecemizi gündüzümüze katarak bu işin peşindeyiz. Geçen hafta yaşanan olaylarla ilgili; futbolda bu tür olayların yaşanması normaldir ama biraz abartı olduğunun kanısındayım. Şahısların müdahalesi önemli değildir, önemli olan bu olaya toplumun bakış açısıdır. Bir iki şahsın yaptığı bir davranışın kulübe mal edilmesine karşıyım. Bu şahısların yaptığı Polatlıspor’a mal edilemez. Polatlıspor bu şehrin vazgeçilmez ismidir. Biz de Polatlıspor olarak maçlarımıza çıkıyoruz. Taraftarımız bağırırken Polatlıspor diye bağırıyor. Neticede hiç kimse ayrımcılığa girmesin. Gençlikgücü dahil, hentbol takımımız, Polatlıspor ve biz bir aileyiz. Eğer bunu biz aile olarak başarabilirsek zaten Polatlı’da, alt yapıdan da üst yapıdan da her yerden başarı gelir. Son iki yıldan beri sayın Yıldızkaya’nın çok büyük desteklerini gördük. Bir de şöyle bir izlenimden bahsetmek istiyorum; 1926’nın Belediyeden desteklendiği gibi bir algı var. Şu anda bizim tamamen gelirimizin %90’ı dışarıdan aldığımız bağışlardır. Belediyeye yükü en az olan takımız, sadece yol konusunda yardım alıyoruz. Yaptığımız sponsorluk anlaşmaları ve yöneticilerimizin destekleriyle takımı götürüyoruz. Tabi ki Belediyenin desteği oluyor ama öyle dışarıdan görüldüğü gibi büyük meblağlar yok. Ayrıca bir müjde vereyim; bu dönem Karapınar’da 24 dönüm arazi üzerine belediye spor tesisinin temeli atılacak. Bu tesiste çim saha, kapalı spor salonu ve birçok branş için bir çok yer alacak. Arsa ile ilgili sorun çözüldüğünde bu da Polatlı’ya kazandırılmış bir proje olacak ve tüm kulüplerimiz faydalanacak.”

Polatlı Gençlik Gücü Spor Kulübü  Antrenörü  Ali Kabasakal:

“Kulübümüz alt tapı takımı. Şehrimizde masterler  dahil 4 takım var. Hepsi yarışmacı olamıyor ekonomik İmkanlar belli ama hepsi alt yapı takım olabilir. Bundan hiçbir kuşkum yok ve yeterince ,çok fazla potansiyel öğrencimiz var. Çocuklarımızın ilgisini çekebilecek en büyük sıkıntı müsabaka ortamı. Ne zaman çocuklar müsabaka ortamına geliyorlar onayamıyorlar o zaman  sıkıntı başlıyor çocuklar  o sporu yapmaktan  vazgeçiyorlar.   Bir takım olduğu zaman  potansiyel 100 çocuktan 20 tanesi  kadro alıp 80 tanesi oynayamıyor ve vazgeçiyorlar. Ne kadar çok alt yapı olursa  o kadar çok çocuk oynayacaktır ve buradan hedef takımıza oyuncu üretecektir, amaç bu olmalı diye düşünüyorum.   Daha önce şehrimizin tek takımı Polatlı spordu şuanda imkânlar dahilinde  1926 hedef takım görünüyor. Önemli olan alttan çocuk üretmek ve bu çocukları spordan koparmamaktır. Kulübümüz ekim ayı itibari ile üç maç yaptık 3 galibiyet bir mağlubiyet 1 beraberliğimiz var. Puan olarak  lider 12 puanda 4 takımda 10 puanda bizde onlardan biriyiz. 12 yaş grubumuz müsabakalarını bitirdi grubunda 3. Oldular. Bize göre oldukça başarılı bir performans sergilediler. Hali hazırda 3 grubumuz var 15-14-13 onları maça hazırlıyoruz  Mart ayında müsabakaları olacak. Diğer iki kulüp çim sahada oynuyor. Bizim illa oynayalım diye sıkıntımız yok. Ayrım olmasın anlamında eğer bir statü varsa uyarız.  Bu sene aynı statü olacaksa amenna. Bir günde iki maç oynanmaz denildi ama oynandı.  Bu şekilde olunca haliyle isyan ediyoruz. Kimseye gönül kırmıyoruz ama tüm taraflarında bize destek olmasını istiyoruz.  Bir olursak  ilde çözemeyeceğimiz  bir mesele olmaz. Ama  bir tarafa çekersek taraflar bir birine zarar veriyor.”

Muay Thai Milli Takımlar Antrenörü Abdullah Soytürk:

“Siz takım sporu yapıyorsunuz biz bireysel spor yapıyoruz. Bireysel sporlarda tamamen kendi yağıyla kavrulan kendi ekseninde  dönen bir kulübüz. Bu çocuklar  lisans çıkartırken,  kuşak sınavlara girerken, katıldıkları tüm müsabakalara kendi imkânları ile katılıyorlar. Kulübümüz de dünya şampiyonalarına katılan çocuklarımız var ve Türkiye şampiyonalarına giderken hala  kendi imkanları ile gidiyorlar.   Türkiye şampiyonası Bolu’da yapıldı Selman Yücel Türkiye  şampiyonu oldu, giderken 400 Tl harcadı Federasyon 190 Tl harcırah verdi. Dereceye giremezse bunu da alamıyor. Bu  çocuklarımızın hepsi okuyan,  maddi anlamda sıkıntılı çocuklar.  Bu sene federasyon dedi ki  Samsında milli takım seçmesi yapacağım ve seçmelere ücret vermeyeceğim herkes kendi imkanları ile gelecek.  Bir  çocuğun bugün  Türkiye şampiyonu olup milli takım seçmelerin katılana kadar harcadığı para 2 Bin kazandığı para  19 TL bu ii çocuk şuanda milli takım kampındalar. İnsanlar zannediyorlar ki i bizim branş bu kadar kolay  bu kadar çabuk kazanılan bir iş. Bu çocuklar şuanda dünya ıralamasındalar. Biri dünya 6.sı biri dünya 9.su oldu. Biz imkansızlıklar içinde mücadele eden kulübümüz.  Yola gidecekler bir ihtiyacın var mı yada dönüyorsun şampiyon oluyorsun. Desteği sporcu bazında bakmıyorum Kulübe yapılmalıdır. Sporcuya yapılan destek kulübün erimesine neden olacak. Kulübe yapılmalıdır ki  5 tane daha Selman çıksın 15 tane daha Rabia kolsun.  İş yerimizin katında üç çocuğu uyuşturucu kullanırken gördüm. Çocuklar kaçtı gitti. Bu kadar hat safhada şehrin göbeğinde uyuşturucu kullanılıyor.  Toplum bu kadar ucuzlamış. 30 bin çocuk var. Polatlı’da lisanslı kaç çocuk var, aktif olarak yapan kaç kişi var bunlara bakmak lazım. Bizlere imkan sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu ayın 4 de Macaristan’a maça gidiyoruz. Sporcular kamptalar ayın 14 ne kadar dünya şampiyonasındayız. Rabia geçen hafta Fransa’da Avrupa 3:sü oldu. Herkesin sıkıntısı var ama bizimki daha fazla. Şampiyon olup ta 190 TL kazanırsa bu sporcu nereye kadar dayanır.”

Gazete Ayrıntı İmtiyaz Sahibi Osman Yüksel:

“Polatlı da en önemli noktanın; gençliğe  çocuklarımıza belli imkanları sunmazsak, sporda ileriye dönük  hiçbir şey yapamayız. Her şeyin tabandan başlayacağını düşünüyorum. Polatlı da hentbol branşında liseler bazında şampiyonluklar elde ettik şuanda liseler bazında oynayan oyuncumuz yok. Bu çocuklar o sahanın çimin kokusunu almazlarsa nasıl olacak?  Belediyenin spor konusunda yeni yatırımların yapılacağı söylendi.  Bu konuda bir şeyler yapılmalı. Belediyemiz mutlaka bu konuya el atmalıdır.  Hiçbir takımız arasında ayrım olmamalıdır burada o beraberliği görüyoruz. Gazete olarak elimizden geleni yaparız. Bizler bütün takımlara  yöneticiyiz,  hizmetlisiyiz,  her şeyiyiz.  Çocuklarımızın hiç birinin kalbi kırılmamalı o çocuklarımız orada o kokuyu almalıdırlar.”

Bir sonraki İlçe Spor Paneli Kasım ayı sonunda düzenlenecek.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.