DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3484303,36%
Ankara
30°

AÇIK

04:05

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çiftçi, hem üretiyor hem batıyor

ABONE OL
26 Ekim 2017 11:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl soğan ve buğdaydan umduğunu bulamayan hatta zarar eden çiftçiler, alternatif ürünlere yönelmeye başladı.

Polatlı’nın tanınmış İşadamlarından Hidayet Atalay, Polatlı çiftçisinin bu sezon soğan ve buğdaydan beklenen kazancı sağlayamadığını belirterek alternatif ürünlere yönelmenin vaktinin geldiğini söyledi.  Atalay, ilçemizdeki tarımsal üretimi hem üreticiler hem de tüccarlar açısından değerlendirdiği açıklamasında bu yıl toprakta meydana gelen hastalıklar ve de olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok soğan üreticisinin, hasat zamanı ise Tarım bakanlığının buğday açıklaması sonucu fiyatların düşmesi nedeniyle de buğday üreticisinin umduğunu bulamadığını ifade ederek alternatif ürünler hakkında konuştu.

“Mısır vazgeçilmezlerimden biri olacak”

Ticaret Borsasının geçtiğimiz dönem yaptığı alternatif ürün dane mısır açıklamasının ardından, mısır üretimi hakkında ilk destek açıklaması Hidayet Atalay’dan gelmişti. Atalay, ektiği mısırın verimi ile ilgili konuşurken aynı zamanda alternatif diğer ürünler hakkında değerlendirmede bulundu. Çiftçinin genel durumuna da değinen Atalay, ülkemizde çiftçinin ürettiği halde batmakla karşı karşıya geldiğini söyledi. Atalay, mısırla ilgili yaptığı açıklamada; “Şu anda saatte 50 ton kapasiteyle kurutma yapılıyor. İlerleyen zamanda hem kurutma kapasitesi hem de üretim miktarı artacağı söyleniyor. Bu da Polatlı için çok güzel bir gelişmedir. Ziraat mühendisi arkadaşlarımızın söylediğine göre her yıl 200 kilo verim artarak gidecek. Önümüzdeki dönem için 850 dekar bir yer ayırdım, damla sulama sistemi ile yapacağız. Mısır vazgeçilmezlerimden biri olacak.”dedi.

Patates, desteklenme kapsamından çıkarıldı

Geçtiğimiz dönemde alternatif ürün olarak ayrıca patates ekimi de yapan Atalay, ilçemizdeki patates üretimi ile ilgili şunları söyledi: “Torku’yla bir anlaşma yaparak 500 dönüm üzerine patates ettik. Soğan nasıl hava şartlarından etkilendiyse patates de öyle etkilendi. Bu sebeple patatesten istediğimiz verimi almasak da soğandan daha çok memnun edecek safhaya getirdi. Polatlı bu yıl itibariyle patates havzasından çıkarıldı. Bu yıldan sonra destekleme alamayacağından dolayı patates ekmenin bir kıymeti olmayacak. Bireysel olarak yine ekenler olabilir ama destekten faydalanamayacak. Ben soğana alternatif patates ekebilirim, destek olup olmaması benim için önemli değil. Artık hangi bölgede ne iyi yetişiyorsa o yönde destek verilerek, üreticiler ona doğru yönlendiriliyor. Hem desteği verip üretim sağlanacak hem de insanların ürettikleri üründen para kazanması sağlanacak. Önümüzdeki dönemde meyve yetiştiriciliğinin de yaygınlaşması bekleniyor.”

Ürününü hasat döneminde satmak zorunda kalan çiftçi zarar etti

Tarım Bakanlığının hasat dönemi öncesi yaptığı buğday açıklamasına değinen Atalay; “Biz geçen seneki fiyatların altına buğday sattık. Tarım bakanlığının ithal buğday açıklamasının zamansız olduğunu ve yanlış tutum sergilendiği söylemiştim. Açıklamanın ardından buğday fiyatları düştü. Üreticimiz dar gelirli olduğu için ve ürününü hasat döneminde satmak zorunda olduğu için 900 liraya kadar buğday satıldı. Bugün 1200 liraları duymaya başladık. Bu da beni çok üzüyor. Benim gariban çiftçim, ürününü hasat zamanında satmak zorunda olduğundan dolayı, arz talep nedeniyle malını düşük fiyatlarla elinden çıkarmak zorunda bırakılıyor. Hal böyle olunca üretici değil tüccar kazanıyor. Üretenin hakkını alamadığını düşünüyorum. Üretenin bu ülkede battığını düşünüyorum. Türkiye’de üretip de batmakla yükümlü kalmış bir çiftçi var. Hem üreteceksin ülke ekonomisine katkıda bulunsaydın hem de batacaksın.”dedi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.