DOLAR 8,4403-0.03%
EURO 10,0331-0.17%
ALTIN 491,66-0,10
BITCOIN 337620-4,23%
Ankara
29°

AÇIK

04:10

İMSAK'A KALAN SÜRE

Toprağı canlandırmanız mümkün

ABONE OL
25 Ekim 2017 12:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlçemizde yüksek öneme sahip tarım sektöründe bilinçsiz gübrelemenin ve bunun sonucu olarak toprak yapısında bozulmanın önüne geçmek amacıyla dün Biyogaz sıvısı veya Hayvansal idrarın stabilize edilerek tarımda kullanım olanaklarının anlatıldığı bir toplantı düzenledi.

Kimyasal gübrelemenin toprağa verdiği zarar ile ilgili dün Ziraat Odası Toplantı salonunda POLFER Gübre ve POLRES Elektrik Dağıtım öncülüğünde bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, öncelikle toprağın yapısı anlatıldı ve son yıllarda topraklarımızda meydana gelen verim düşüklüğünün nedenleri açıklandı. Organik gübreleme hakkında yapılan deneyler ve sonuçlarının anlatıldığı toplantıda toprağın biyolojik çeşitliliğinin geri kazanılması amacıyla yapılması gerekenler çiftçilere anlatıldı.

Azotlu gübrenin fazla kullanılması hem toprağı hem de suyu kirletiyor

Toplantıya; POLRES Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Ozan Öztürker, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Turan, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, kurum kuruluş müdürleri ve ilgililer katıldı. Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Turan, POLRES ile elde edilen organik gübrenin faydaları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Turan, gübre kaynaklı kirlilik kapsamında en fazla risk unsuruna sahip olan kirlilik çeşidinin sulardaki nitrat kirliliği olduğunu söyledi. Turan, ideal koşullarda bile toprağa uygulanan azotlu gübrelerin ancak yüzde 50’sinin bitkiler tarafından kullanıldığını yüzde 10’luk kısmının ise yüzey ve yeraltı sularına karıştığına dikkat çekiyor.

“Toprağın biyo çeşitliliğini kaybettik”

Turan, toprağın biyo çeşitliliğinin kaybedildiğini belirterek 1,5 milyon kimyasal gübreyle başlandığını fakat günümüzde bu sayının 10 milyonu bulduğunu ifade etti. Toprağın ardından artık suların da kirlenmeye başladığını belirten Turan, Türkiye’de var olan kaynakları kullanmamız gerektiğini, bir topluluğunun gelişmişlik düzeyinin atıklarını yönetmesiyle ilişkili olduğunu söyledi. Kimyasal gübrenin kullanılacaksa az miktarda kullanılması gerektiğine vurgu yapan Turan, ahır gübresi kullanırken de dikkat edilmesi gerektiğini, rehabilite ederek gönül rahatlığıyla kullanılabileceğini söyledi. POLRES yöntemi ile toprağın biyolojik döngüsünü tekrar yapabilmesi için gerekli maddelerin toprağa verildiğini kaydeden Turan, madde bağımlılığından kurtarma örneği vererek azar azar toprağın yapısındaki kimyasaldan kurtulacağını söyledi. Bu projede amacın topraktaki organik ve mineral maddeleri bitkinin almasını sağlamak olduğuna dikkat çeken Turan, İngiltere’de bu yöntemle %34 verim artışı sağlandığını, pH yüksek olan topraklarda bile ciddi anlamda çözüm sağlandığını anlattı. Projenin genel amacı, Toprağın ıslahı ve organik gübre ile beslenmesi olarak anlatıldı, bilinçi üretimin önemi vurgulandı.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.