DOLAR 8,3572-0.99%
EURO 9,9350-1.05%
ALTIN 487,92-0,86
BITCOIN 332508-5,44%
Ankara
30°

AÇIK

20:27

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Türk Ocaklarında; “Şehirleşme ve Ahilik”

ABONE OL
22 Ekim 2017 10:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Ocakları Polatlı Şubesinde bu hafta Ahilik Kültürü üzerine “Şehirleşme Medenileşme ve Ahilik” konusu ele alındı.

Türk Ocakları Polatlı Şubesi geleneksel ocak sohbetlerinde bu hafta; Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cahid Haksever’in konuşmacı olarak katıldığı “Şehirleşme Medenileşme ve Ahilik” konulu konferans düzenlendi. Ocakbaşı sohbetlerinin bu dönem ikinci konferansına STK temsilcileri, siyasiler ve üyeler katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy; “Türk Ocakları Polatlı Şubesinin geçen hafta başlattığı ocak başı sohbetlerinin bu hafta ikincisini yapıyoruz. Bu hafta şehirleşme, medenileşme ve ahilik konusu işlenecek. Çok değerli hocamız, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cahid Haksever bizlerle olacak. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”dedi.

Haksever: “Medeniyete giden ilk adım camiler ve din kurumlarıdır”

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cahid Haksever, Türk Ocakları Polatlı Şubesinde Şehirleşme Medenileşme ve Ahilik üzerine konuştu. Haksever, konuşmasına başlarken katılımcılara “Yaşadığınız şehirde mutlu musunuz” diye sordu. Gelen cevaplar üzerine konuşan Haksever, şehirleşmenin medeniyetin inşası olduğunu belirterek yaşadığımız şehirde mutlu olmanın elimizde olduğunu söyledi. Şehirleşmenin islam geleneği tezahürü olduğunu söyleyen Haksever, “Hz. Peygamberimiz Medine’ye hicret ederken o bölgenin adı aslında Yesrib’dir. Hicretten sonra oranın adı Medine olmuştur çünkü medeniyetin inşasına giden yolda ilk adım atılmıştır” dedi. Medeniyete giden ilk adımın camiler ve din kurumları olduğunu belirten Haksever, tarihte ilk yapılan mescitleri anlattı, insanların bu yapılarda sosyalleşmesiyle medeniyetin geliştiğini belirtti. Haksever konuşmasının devamında ahilik kurumunun tarihçesinden bahsetti.

“Biz kendimize yabancı olduğumuz için toplumda yabancı gibiyiz”

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cahid Haksever, Türk Ocakları Polatlı Şubesinde yaptığı ocak başı sohbetinin sonunda şu cümlelere yer verdi: “Şehirleşme, medenileşme hepsi birbirinin etkileşimi ama öznesinde hep insan vardır. Kendisini inşa etmiş bir bireyle bundan çok uzakta olan bir bireyden oluşan toplumlar muhakkak ki farklı olacaktır. Bu manada yapmanız gereken kendinizi inşa etmektir. Karşılaştığınız sorunlara bakış açınız burada önemlidir. Dil, burada çok önemli bir faktördür, bizim kimliğimizdir. Biz kimiz? Kimliğimize sahip çıkmak üzerine bir hayat inşa ettiğiniz zaman, küreselleşen ortamda bir değer üretebilir ve kimliğinize sahip çıkabilirsiniz. Kendine bile yabancı olan bir toplumda değil kendimizi tanımak, başkalarını bile tanıyamayız. Kendimize ne kadar zaman ayırıyoruz? Sürekli zihnimizi meşgul edecek şeylerle uğraşıyoruz. Kendimizle en ufak yalnız kaldığımız bir an bile yok. Biz kendimize yabancı olduğumuz için toplumda yabancı gibiyiz. Bunu çözmenin yöntemi öncelikle kendimizle barışık olmak, kendimize zaman ayırmaktır. Her bir fert Allah katında çok kıymetlidir. Biz değeri dışarda değil kendi içimizde arayalım.” Toplantı sonunda yapılan soru cevap kısmının ardından, Prof. Dr. Haksever’e Türk Ocakları Polatlı Şubesi Başkanı İlhan Dereköy ve Başkan Yardımcısı Yetkin Öztürk ve Av. Güray Yazman tarafından günün anısına Polatlı hatırası hediye edildi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.