DOLAR 8,40800.01%
EURO 9,99810.11%
ALTIN 490,230,25
BITCOIN 321211-1,67%
Ankara
32°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Demir: 2002’de 5 bin lira, şimdi 150 bin lira

ABONE OL
18 Ekim 2017 10:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, işletme kredi sınırının yükseltilmesi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup toplantısında esnaflara yönelik müjdeli haberler verdi. Esnaf ve sanatkarın en çok ihtiyaç duyduğu konuların başında gelen işletme kredisi sınırının artırılması ve işyerini satın almak isteyen esnaflara yönelik de 10 yıl vadeli yüksek ihtiyaç kredisinin verileceğini müjdeleyen Başbakan Yıldırım, “Esnaf ve sanatkarlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırı 150 binden 200 bine çıkarılıyor. Esnafımız işyerini satın almak isterse 500 bin krediyi 10 yıl vade ile alabilecek” dedi. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına yönelik değerlendirmelerde bulunan AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir ise “2002 yılında kullandığı kredi limiti 5 bin lira idi. Bugün geldiğimiz noktası Sayın Başbakanımızın da açıkladığı gibi işletme kredisi sınırı 200 bin liraya çıkarıldı. Bu anlamda baktığımızda son 15 yıl içinde AK Parti hükümetinin hem esnaflarımıza yönelik adımları hem de ekonomimizin nereden nereye geldiğinin en bariz göstergesi ve ispatı konumundadır” diye konuştu.

İşte Başbakan Yıldırım’ın Esnaflara Verdiği Müjdenin Detayları

AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, esnaf ve sanatkarın nefes almasını sağlayacak, işletme kredi miktarının limitinin artırılması ve işyerini satın almak isteyen esnaflara yönelik 10 yıllık vadeli kredi imkanının müjdesini verdi. Başbakan Yıldırım “ Bugün esnaflarla ilgili yeni bir kararı vatandaşlarımızla paylaşacağız. Bir ülke büyüyecekse bu ancak ve ancak bütün toplum kesimlerinin birlikte hareket etmesi ile birlikte çalışması ile mümkündür. Burada esnafımızla ilgili özel bir paragraf açmak istiyorum. Biz esnafımızı büyüyen, güçlü Türkiye’nin bel kemiği olarak görüyoruz. 2002 yılında 1 yıl boyunca bütün esnafa verilen kredi miktarı 153 milyon lira. Bugün 22 milyara çıkmış. 2002’den bu yana 1.5 milyon esnaf ve zanaatkar 70 milyar lira kredi kullandı. Esnafa açtığımız kredi bu yıl 9 milyarı geçti. Esnaflar üretiyor, istihdam sağlıyor. Unutulan sanatları yaşatıyor. Bu yüksek faiz sürekli olacak bir şey değil. Önemli olan faizlerin makul bir seviyeye gelmesi ve artık esnafa faiz farkı desteğine ihtiyaç kalmaması. Türkiye’nin büyümesi için buna ihtiyaç var” diye konuştu.

Demir: Esnafa Kredi Sınırı 150 Binden 200 Bine Çıktı

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, AK Parti grup toplantısının ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasını değerlendirdi. “Esnaflara yönelik son 10 yılda hükümetimiz tarafından atılan çok ciddi adımlar oldu. Bugünde hükümetimiz ekonominin can damarını oluşturan esnaf ve sanatkarımıza yönelik çok ciddi bir kredi ve vade imkanını hayata geçirmek için dügğmeye bastı” diyen Demir, özellikle işletme kredisi limitinin yükseltilmesi ve 10 yıla kadar kredi imkanı ile işyerini satın almak isteyen esnaflara yönelik kredinin de hayata geçirildiğini söyledi. Demir “900 kooperatifimiz kredi alabiliyor. Esnaf ve sanatkarlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırı 150 binden 200 bine çıkarılıyor. Esnafımız işyerini satın almak isterse 500 bin krediyi 10 yıl vade ile alabilecek. Bu krediler için piyasa faizi değil, Hazinenin desteklediği düşük faiz oranları kullanılacak” dedi.

Demir: 2012’de Kredi Sınırı 5 Bin Lira İken 2017’de Bu Sınır 200 Bin Lira Oldu

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı esnaflara yönelik kredi limitinin genişletilmesi çalışmasına dair yaptığı değerlendirmede esnaf ve sanatkarın hafızasını tazeleyecek bazı bilgileri de kamuoyuyla paylaştı. Demir “Bakınız esnaf ve sanatkarımızın 2002 yılında kullandığı kredi limiti 5 bin lira idi. Bugün geldiğimiz noktası Sayın Başbakanımızın da açıkladığı gibi işletme kredisi sınırı 200 bin liraya çıkarıldı. Bu anlamda baktığımızda son 15 yıl içinde AK Parti hükümetinin hem esnaflarımıza yönelik adımları hem de ekonomimizin nereden nereye geldiğinin en bariz göstergesi ve ispatı konumundadır” diye konuştu.

Demir: Faizler İle İlgili Önemli Adımlar Atılıyor

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, Başbakan Yıldırım’ın mesajlarını değerlendirdiği açıklamasında esnaf ve sanatkarın dışında, ekonomik olarak da can sıkıntı boyuttaki kredi faizlerinin Türkiye ölçeğinde yüksek olduğuna da vurgu yaparak, Hükümetin bu konuda ciddi bir çalışma yürüteceğini de sözlerine ekledi. Demir “‘ Faiz meselesinin Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartlarla orantılı olmadığını söylüyoruz. Büyüme yüzde 5’in üzerinde seyrediyorken, küresel ve yerel yatırımlar artıyorken faizlerin yüksekte seyretmesinin ekonomik kurallarıyla izahı mümkün değildir. Bu konu da hükümetimizin 1. derecede öncelikli maddeler arasında yerini almıştır. Bugün 450 bin esnafımız ucuz krediden kullanma imkanına sahip. Kredi sınırı ne? 2002’de 5 bin lira. Şimdi 150 bin lira oldu” dedi.

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.