DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3509707,57%
Ankara
31°

AÇIK

17:10

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Polatlı’yı Uçuracak Projeler

ABONE OL
16 Ekim 2017 10:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Bu şehir en güzeline layık” parolası ile projeleri hayata geçirmeye devam eden Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, dün MHP İlçe Teşkilatı ve Basın Mensupları ile birlikte inşaatı devam eden projeleri gezdi, inşaat alanlarında projeleri ayrıntılarıyla anlattı, bitiş tarihlerini verdi.

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, inşaatı devam eden projeler hakkında ayrıntılı bilgi verdi, bitiş tarihleri hakkında konuştu, ayrıca önümüzdeki yıl hayata geçirmeye hazırlandıkları projelerden bahsetti. Başkan Yıldızkaya, Alparslan Türkeş Parkı ve Külliyesi, Kartaltepe AVM ve Yaşam Merkezi, Karapınar Mesire Alanı, İlahiyat Fakültesi Binası, TMO Silo ve Gençlik Merkezi inşaatları hakkında şunları söyledi:

“Başbuğ’umuzun adına yakışır bir proje olacak”

Başkan Yıldızkaya ve beraberindekiler, Alparslan Türkeş Parkı ve Külliyesi inşaatını gezdi. Yıldızkaya, proje hakkında şu bilgileri verdi: “İnşallah burada rahmetli Başbuğ’umuzun adına yakışır bir proje olacak. Hedefimiz, yılsonuna olmasa da yılın ilk aylarına bu işi bitirmiş olmak. Buranın giriş bölümünü, bayanların el emeklerini satabileceği, baharatçıların olduğu, içerisinde küçük reyonlar olan kapalı çarşı gibi planlıyoruz. Üst katında idari ofisler ve restoran var. Arka tarafta çok geniş bir park ve aydınlatmalar olacak. Peyzajından sonra bina çok daha farklı bir hale gelecek. Yenimahalle Camisi, Alparslan Türkeş Parkı, Belediye Binası derken bu bölgede bir canlılık kendiliğinden ortaya çıkmış olacak.”

Hem AVM hem de konut inşaatları yükselmeye başladı

Daha sonra Kartaltepe AVM ve Yaşam Merkezi İnşaat Alanı gezildi. Yıldızkaya, burada yaptığı açıklamada; “Bulunduğumuz mekandaki proje, alışveriş merkezi ve yaşam merkezi; Kartaltepe Konutları ve yaşam merkezidir. 9 ayrı blok; 4 tane 4+1, 3 tane 3+1, 1 tane 2+1 ve 1 tane 1+1 şeklinde. Bu alışveriş merkezindeki hedefimiz, 2018 yılının 13 Eylül’üne yetiştirebilmek, bunun da temelini attık. Şu anda hem AVM hem de konut inşaatları yükselmeye başladı. Bu proje, 1926 yılında kurulan Polatlı Belediyesinin 91 yıllık geçmişindeki en büyük projedir. Maliyeti yıllık Polatlı Belediyesi bütçesinin üzerindedir. Yıllık bütçemizin 100 milyon civarında olduğunu düşündüğümüzde bu proje çok daha farklı bir projedir. Gördüğünüz gibi ekipler hem konut alanında hem de AVM inşaatında çalışıyor. Hedefimiz öncelikle alışveriş merkezini açmak.”dedi.

Karapınar mesire alanında inşaat tamam, peyzaj devam ediyor

Sonrasında Karapınar Mesire Alanı hakkında bilgi veren Yıldızkaya; “Burası yaklaşık 40 bin metrekarelik bir arazi. Burada kamelyalar, otopark, yeşil alanlar, mescit, oyun setleri, restoranlar, VIP restoran gibi birçok alan mevcut. Gördüğünüz gibi bütün inşaatlarımızda çalışmalar hızla devam ediyor. Burada gördüğünüz market tarzı bir alan, onun karşısında bir restoran, diğer tarafında bir havuz ve terası var. Ağaçları oldukça sık dikiyoruz. İnşaat bitti, peyzaj aşamasında çalışıyoruz, bundan sonrası daha hızlı ilerleyecek. Bu da şehrin bir başka ihtiyacını karşılayacak diye düşünüyorum, çünkü Üçpınar yetmiyor. Çok aşırı talep görüyor. Burası biraz daha o talebi rahatlatmış olacak diye düşünüyoruz. Havuzda ışık oyunları olacak. Terasta ahşap bölümler bulunacak. Mesire alanına üç dört yerden girilebiliyor. Burası Üçpınar’dan daha güzel ve kapsamlı olacak. Parkın etrafında boydan boya 850 metre yürüyüş yolu var. Ayrıca bisiklet yolu da bulunuyor. Burada ayrıca çok amaçlı bir saha bulunuyor. Otopark bölümü yaklaşık 250-300 araç alacak kapasitededir. Karşı tarafta bulunan arazi de bizim, duruma göre otopark olarak veya vatandaşın talebine göre o tarafa da ikinci etap yapabiliriz.”dedi.

“Burası  Polatlı’nın üniversite alanıdır”

Başkan Yıldızkaya ve beraberindekiler daha sonra Gazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesini ziyaret ettiler. Yıldızkaya, burada yaptığı açıklamada; “Biz göreve geldiğimizde sadece hafriyatı yapılmıştı. Malum işe başladık. Daha sonra ihaleye giren firma  işi yetiştirmediğinden dolayı o ihaleyi  fes ettik yeni bir ihale yaptık. Bu yıl eğitim öğretimin başında Gazi üniversitesine  teslim ettik. Bu bina  12000 m2.  Yanımızdaki Hacettepe üniversitesi  5 bin m2lik yapı olduğunu düşündüğümüzde onun 2,5 katı kadar fazla bir binadır. Şuanda meslek yüksek okulu olarak hizmet veriyor. Aynı anda 2,5 katı kapasitesi de vardır.  İnşallah ilerleyen günlerde açılış yapılabilirse Polatlı halkı hizmeti görecektir. Bu alanın devamında  2 bin dönümlük bir arazi planlaması bitirilmiş üniversite alanı olarak tahsis edilmiştir.  İnşallah bu yıl itibari ile  KYK burada yurt inşaatına başlayacak ileri ki yıllarda Fen Edebiyat fakültesi gibi başka fakültelerinde inşaatı olacaktır. Burası  Polatlı’nın üniversite alanıdır, kampus alanıdır buradan geriye dönüş yok. İnşallah bundan sonrada binalar hızla burada yükselir. Hedefimiz Polatlı Üniversitesinin kurulmasıdır. Bununla ilgili görüşmeleri yapıyoruz,  İlgili yerlerle görüştürüyor, söylüyoruz. İnşallah ilerleyen yıllarda müstakil bir Polatlı Üniversitesi olacaktır.  Çünkü  Gazi Üniversitesi rektörümüz de bu konuda bir iradesi var, burada Polatlı’nın kendi başına müstakil bir üniversitesine sahip olması gerektiği ile ilgili bizimle aynı şeyleri düşünüyor. Polatlı eğitim öğretim hayatına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Tamamı Polatlı belediyesi kaynakları   ve bazı hayır severlerin destekleri ile yapılmıştır. yüzde 95 Polatlı belediyesinin kaynakları ile yapılmış bir eserdir. Polatlı Sosyal Bilimler Meslek Yüksek okulu da eğitim faaliyetine  devam ediyor.”şeklinde bilgi verdi.

“KYK yurt inşaatına başlayacak”

Yurt sorunu ile ilgili konuşan Başkan Yıldızkaya; “Eski Şafak yurdu olarak bilinen hazneye ait yurdun  tahsisi ile ilgili gelişmeyi bekliyoruz. Oranın tahsisi durumunda Polatlı Belediyesi olarak her türlü inisiyatifi  alacak o binaya tadilat yapacağız.  Tahsisten sonra tadilat yapabilmek için  takriben  1 aylık bir zaman gerekiyor. Hazırlığımızı yaptık, fiyatları aldık yapacağımız işi biliyoruz. Tadilatımızı yaptıktan sonra 1 ay içinde kız yurdu olarak hizmete açmış oluruz. KYK Burada yeni inşaatlara başlayacak alanımız çok büyük. Zamanla Fen Edebiyat Fakültemizde buraya taşınacaktır. Buraya bir nizamiye girişi de yaparak daha nezih bir aydınlatma ile buranın kampus alanı olmasını planlıyoruz.”dedi.

STK’lar tek çatı altında toplanacak

Sonrasında TMO Silo inşaatı ve Gençlik merkezine giderek buralar hakkında bilgi veren Başkan Yıldızkaya; “Burası Toprak Mahsullerine ait bir depolama alanı. Burası tarihi bir bina, tescilli bir binadır. Burası bir önceki dönem ihale edilmişti restorasyon yapılması için ve buranın bitimi de 2013 yılıydı aslında. Yani daha önceki dönemde verilen söz yerine getirilemedi. Biz geldikten sonra yeni bir ihaleyle başladık. Burayı bir esnaf odası gibi, STK’lara, Kent Konseyimize burada olacak, muhtarlar derneğimize yer vermiştik, demirci, bakırcı, terzi gibi yerler olacak. Çok amaçlı salon var. Küçük konferanslar yapılabilecek, aynı zamanda nikah salonu da olacak. İhtiyaca göre kullanılabilecek. Yukarı katta da bölmeler var. Eski marketin olduğu alan, dışlardaki alana gençlik merkezi inşa ediyoruz. 31 Ekim tarihinde ihalesi yapılıyor. İçerisinde cep sinemaların, gençlik merkezlerinin, teknoloji maketin, çocuk oyun alanlarının, spor salonlarının, kafeteryaların olduğu ciddi bir proje yapıyoruz. Tam onun karşısında şu anda sahanın olduğu alanda asansörlü bir otopark yapacağız Onun ihalesi de 7 Kasım’da yapılacak. Gençlik merkezini 2018’in sonuna, otoparkı da 2018’in 13 Eylül’üne yetiştirmeyi planlıyoruz. Biz Polatlı Belediyesi’nin en çok proje üreten dönemini yaşıyoruz. Bunun yanında bizim köylerimize, mahallelerimize, okullarımıza, camilerimize yaptıklarımızı zaten saymıyorum. Rutin işlerimiz devam ediyor. Büyük eserlerimizi görme fırsatına sahip olduk. Bunun yanında birkaç köye mahalle konağı, Çamlıca’ya çok amaçlı salon gibi projelerimiz de var. Bunların hepsi 2018-2019’un başı gibi hayata geçecek projelerimiz. Şimdiden Polatlılı vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullansınlar.”dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.