Ana sayfa GÜNDEM Işın Yaman’da Geleneksel Aşure Günü

Işın Yaman’da Geleneksel Aşure Günü

1045
0

Polatlı Özel Işın Yaman Koleji aşureleri kazan kazan pişirildi. 4 yıldan buyana Işın Yaman Kolejinde geleneksel hale gelen aşure Günü renkli görüntülere sahne oldu.

Çok sayıda velilin bir araya geldiği geleneksel aşure gününde ilçe protokolü ana sınıfları ve birinci sınıflara elleri ile aşure ikram ettiler. Işın yaman koleji 4. Geleneksel aşure etkinliği gerçekleştirildi. Işın Yaman Koleji okul yönetimi tarafından tertiplenen aşure etkinliğinde kazan kazan aşureler pişirildi. Muharrem ayı dolayısı ile Polatlı Işın Yaman Koleji tarafından geleneksel aşureler pişirildi. Bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen aşure etkinliğine Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, İlçe Müftüsü Mehmet Muslu, Öğretmen evi müdürü Yusuf Uymaz, Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik, Öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

“Paylaşmayı Paylaştıkça Çoğalmayı Simgeler”

Aşure günü etkinliğinde günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Polatlı Işın Yaman Koleji Din Kültürü Öğretmeni Tuba İşeri yaptı. İşeri; “Nuh Aleyhisselam’ın gemisinden karaya çıktığı günü, geride kalan çeşitli tahılları bir araya getirip pişirdiği şükür tatlısının hatırlanması manasında yapılan aşureler gönüllerde bir canlanma, çoraklaşan hayatımızda bir tebessüme imkan verir. Kendi gibi manası da tatlıdır. Birlikteliği, paylaşmayı, paylaştıkça çoğalmayı ve güzelleşmeyi temsil eder. Zıtlıkların birliğinden nasıl bir güzellik ortaya çıktığının uyumunu simgeler” dedi. Konuşmaların ardından ilçe protokolü kendi elleri ile çocuklara aşure ikram ettiler.