DOLAR 8,47470.19%
EURO 10,0727-0.01%
ALTIN 497,780,13
BITCOIN 336814-1,40%
Ankara
26°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

YOLSUZLUĞUN YOLU – Köşe Yazısı

ABONE OL
13 Ekim 2017 09:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yolsuzluk, kamu gücünün kişisel çıkar sağlamak adına kötü kullanılmasıyla, halkın kaynaklarının yandaşlara peşkeşle verilmesidir. Yakın ilişkiler neticesinde bazı avantajlar sağlamaya dönük kasıtlı ve uygun olmayan davranışları da kapsar.

Yolsuzluk, kapitalist sermaye süreciyle bağlantısı bulunduğundan iktidar da olanlar kendilerine ister milliyetçi, islamcı demokrat desin en temel noktaları kasalarını doldurmaktır. İmar yolsuzlukları ,ihale banka borsa kredileriyle açılan işlerde olduğu gibi.Yolsuzluktan pay alanlar yolsuzluk düzenin de koruyuculuğunu yaparak kendi yolsuzluklarını yaratmaktadır. Gelen her iktidar da yolsuzluğu sürdürmektedir.

Bir Alman atasözü de şöyle demektedir: “Küçük hırsızlar asılır,büyük hırsızlar serbest dolaşır”.Bu yapıyı oluşturan ana etken kapitalizmdir. Yolsuzluk,iktidar gücüyle gerçekleştirildiğinden devlet bürokrasisi, hükümetler,düzen partilerinin yönetimleri de bu çarkın içinde yer almaktadır. Halkın denetimi de dışlanmaktadır. Her yapılan yolsuzluk halkın kaynağının kaybedilmesidir.

Egemen basın da yolsuzluğun sebeplerini gizleyerek sebepler yerine sonucu tartıştırmaktadır. Burada ki amaç ise kapitalist sistemin halka yaptığı tahribatı örtbas ederek sistemin kendisini devam ettirmesidir.

Yolsuzluk, ekonomik kalkınma ve büyümeyi yavaşlatır. Gelir dağılımındaki adaletsizliği arttırarak toplum da hoşnutsuzluk yaratırken; ülke kaynaklarının da verimsiz kullanılmasını getirir.

Kasalarını dolduranlar köşeyi dönenler yiyin yiyebildiğiniz kadar! Ama unutmayın ki, bu ülkenin yığınları sizi izlemektedir. Yoksul elleriyle yakanıza yapışacağı günlere gebedir. Doğrunun yolu her zaman bulunmaktadır zor da olsa bulunur. Günü geldiğin de yolsuzlara da yol gözükür.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.