DOLAR 8,3940-0.15%
EURO 9,9844-0.06%
ALTIN 490,020,21
BITCOIN 318399-0,79%
Ankara
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Mesleklerin geleceği panelde tartışıldı

ABONE OL
13 Ekim 2017 09:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Endüstri 4.0’a Doğru: Mesleklerin Geleceği, TOBB Toplantı Salonunda düzenlenen panelde masaya yatırıldı.

Mesleki ve Teknik Sendikası (METESEN) Koordinatörlüğü’nde düzenlenen panelde, Endüstri 4.0’a Doğru: Mesleklerin Geleceği tartışıldı. Panele mesleki ve teknik eğitim alanına hizmet eden idareciler, eğitimciler yoğun ilgi gösterdi. Toplam 9 davetli konuşmacının yer aldığı panelde Panalistler,  Endüstri 4.0’a Doğru: Mesleklerin Geleceği; Mesleki ve Teknik Eğitim, İstihdam Edilebilirlik, İşgücüne Katılım konularında görüş ve değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Ahmet Özdemir’in moderatörlüğünü yaptığı Endüstri 4.0’a Doğru: Meslekleri Geleceği konulu panelde ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar ile Teknik Eğitim Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Özen’in yanı sıra MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Mehmet Salih Canbal, Gazi Üniversitesi  Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Sözen, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı ve Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ramazan Aktaş, TOBB Girişimcilik ve Sektörler Dairesi Başkanı Ozan Acar, Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mehmet Ordukaya, Mesleki ve Teknik Eğitim Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Nazan Şener konuşmacı olarak yer aldı.

“Esnaf ve Sanatkârlar, büyük işletmelerin iş yapma biçimini etkileme gücüne sahiptir”

Panelin konuşmacılarından ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, esnaf ve sanatkarın istihdam yaratarak, işsizliğe çare olduğunu, nitelikli işgücünü işyeri ortamında yetiştirerek,  ülkenin nitelikli insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasına katkı sağladığını kaydetti. Ar konuşmasında,  “Toplumun vazgeçilmez ihtiyaçlarına, taleplerine cevap veren esnaf ve sanatkârlar bulundukları şehrin hayatına enerji ve dinamizm katmaktadır. Esnaf ve Sanatkârların sunduğu ürün ve hizmetler toplumun sağlığı ve güvenliği bakımından hayati öneme sahiptir. Esnaf ve Sanatkâr işletmeleri, işyerleri bir istihdam kaynağıdır. Esnaf ve Sanatkârlar, inovasyon yapma ve inovasyonları kullanma ve yayma, gelecekteki inovasyonları öngörme potansiyeline sahiptir. Esnaf ve Sanatkârlar, büyük işletmelerin iş yapma biçimini etkileme gücüne sahiptir.” ifadelerini kullandı.

“İşbaşında Eğitimi Önemsemeliyiz”

Ar, şöyle devam etti: “Bizim derdimiz esnaf ve sanatkârlarımızın yaşatılması, geleceğe hazırlanması ve özgüven kazanmasıdır, acil problemlerinin çözülmesidir. Esnaf ve Sanatkârlarımızın toplumdaki imajını yenilemesi ve refaha ulaşmasıdır. Ekonominin büyümesi, refahın artması nitelikli işgücüne bağımlıdır. Başarı ya da başarısızlığa giden yolun her şeyden önce insandan geçtiği sırrına hepimiz inanmalıyız. İnsangücü eğitim planlamamızı; endüstri içinde eğitim olacak şekilde planlamalı ve dönüşüm programlarındaki stratejik eylem planlamalarımızı bu doğrultuda gözden geçirmeliyiz. Kısacası; işde eğitimi, işbaşında eğitimi, çıraklık eğitimini, endüstride eğitimi önemsemeliyiz. Endüstri 4.0’a dönüşebilmeyi işbirliği-güç birliği içerisinde hep beraber yapmalıyız.” Katılımcıların sorularının konuşmacılar tarafından cevaplandırılmasının ardından panel,  plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.