Ana sayfa GÜNDEM Kız Kuran Kursundan Aşure Programı

Kız Kuran Kursundan Aşure Programı

535
0
PAYLAŞ

İlçe Protokolü, Muharrem ayı Aşure günü münasebetiyle, Polatlı Hacı Bahri Kız Kuran Kursunda Aşure Günü programına katıldı.

Polatlı Hacı Bahri Kız Kuran Kursunda, Aşure Günü münasebetiyle program düzenlendi, programa İlçe protokolünden isimler katıldı. Polatlı Hacı Bahri Kız Kuran Kursu, 12 dersliği ile Zafer mahallesinde faaliyet gösteriyor. Aşure gününe özel düzenlenen programa; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer ve eşi Aysel Tunçer, İlçe Müftüsü Mehmet Muslu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ve eşi Esra Kılıç,  Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik, kurum ve kuruluş müdürleri ve din görevlileri katıldı.

Tunçer; “Yolunun açık olmasını diliyorum”

Kaymakam Tunçer, Kız Kuran Kursunda yaptığı konuşmada; “Öncelikle bu programı organize eden Polatlı Kız Kuran Kursuna ve camii derneğimiz başkanları ve kurul üyelerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Böyle bir programın düzenleyip bizleri bir araya getirmesi çok güzel. Ben İlçe Müftümüze huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. İlçemizde yaklaşık 6 yıl görev yaptı bu görev süreci içerisinde elinden geldiğince diyanet camiasında çok güzel hizmetler sunmaya çalıştı. Gerçekten olağanüstü bir performans gösterdi. Gerek kendisi kurum ve kuruluşla olan ilişkileri gerekse kurum dışı ilişkilerinde iyi diyaloglar kurdu. Ben kendisine yolunun açık olmasını diliyorum, Allah yardımcısı olsun diyorum, eşiyle çocuklarıyla birlikte inşallah Beylikdüzünde daha güzel daha hayırlı hizmetler yapacağına inanıyorum. Kendisini tebrik ediyorum. Bu programı organize eden Kız Kuran Kursu hocalarımızı tebrik ediyorum. Geçen yıl da burada programa katılmıştık. Yine bir aşure etkinliği olmuştu. Bu sene sayımız daha fazla. Buda bizim hoca hanımların burada etkili bir çalışma yaptığını gösteriyor. Sizlerde inşallah kelamını öğreniyorsunuz Kuranımızı öğreniyorsunuz. Diğer İslam kurallarının hepsini öğreniyorsunuz. Hoca hanımlarımız öğretiyor ne mutlu. Sizlere de teşekkür ediyorum. Adnan Menderes Kuran Kursu öğrencilerimizde burada, Hamiyet Hoca hanımda burada onlara da teşekkür ediyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah dönem sonunda da gelelim. Tekrardan hepinizi saygıyla selamlıyorum, başarılar diliyorum.”dedi.

15 Temmuz Şehitleri Kız Kuran Kursu 1 ay içinde tamamlanacak

Programda konuşma yapan İlçe Müftüsü Mehmet Muslu ise şunları söyledi: “Polatlı gerçekten Ankara’nın en büyük ilçelerinden birisi ve burada camii ve kuran kursları hizmetleri alanında Sayın Kaymakamımızın olurlarıyla birçok hizmetleri birlikte gerçekleştirdik. 2011 yılında geldiğimde Kuran Kursumuz kız hafız öğrencilerimizin bir kısım lise öğrencilerimizin yatılı olarak kaldıkları bir mekan idi. Ne var ki sosyal anlamda öğrencilerimizin gezebilecekleri bir bahçesinin olmaması dört bir tarafının bina olması sebebiyle eğitimde bir takım verimsizlikler ortaya çıktı. Ve netice de biz şuan Yunus Emre camiinin yanı başında bulunan park içerisindeki derneğimize ait ve müftülüğümüze tahsis edilen üç katlı binada hafızlık eğitimini yaklaşık dört yıldan beri devam ettiriyoruz. Nasip olursa 15 Temmuz Şehitleri Kız Kuran Kursumuz bir ay içerisinde tamamlanacak. Ve oraya da oradaki hafız öğrencilerimizi taşıyacağız.  Ve bir de gündüzlü yaklaşık 25-30 civarı bekleyen öğrencimiz var. Onlarla birlikte 60 civarı yeni binamızda inşallah hafızlık yapmak üzere misafir edeceğiz. Bütün bunlar siz değerli kardeşlerimizin katkılarıyla gerçekleşmekte. 6 yıl içerisinde birçok camii inşaatları tamamlandı.”

“Hocalarımız çok gayretliler”

Müftü Muslu daha sonra görevi süresince Polatlı’da yapılan cami ve kuran kursları hakkında bilgi verdi.  Sonrasında bir veda konuşması yapan Muslu; “6 yıl sonra buradaki mecburi hizmetimi tamamlamış bulunmaktayım. Ve İstanbul İli Beylikdüzü İlçesine müftüsü olarak atandım. Önümüzdeki Pazartesi günü resmi olarak yeni İlçe Müftümüze devir teslimi yapacağım. Bu Cumada da inşallah tüm Polatlı halkımızla vaaz da helalleşeceğiz, vedalaşacağız. Bu zamana kadar ki kuran kurslarımız kış ya da yaz döneminde bu binamız gerçekten öğrenci potansiyeli çok olan bir bina. Hocalarımız çok gayretliler. Zafer Mahallesinde ki bir çok hanım kardeşimiz yıllardır burada okuyarak Kuranı Kerimi öğrenciler ve halen şuan öğrencilerimiz buradalar. Yine aynı zamanda bugün Adnan Menderes Kuran Kursumuzun öğrencileri de misafir bildiğim kadarıyla onlara da hoş geldiniz diyorum. Dolayısıyla bu hizmetler Rabbimizin rızasını kazanmak üzere dinimiz İslamın en verimli en sağlıklı bir şekilde ehil ağızlardan öğrenilerek başta Yüce Kitabımız Kuranı Kerim olmak üzere Peygamberimizin hayatı bütün ibadet muamelat bilgilerini siz öğrencilerimiz hocalarımızdan öğrenmektesiniz.”dedi.

Belediyeye teşekkür

“Muharrem ayı vesilesiyle bugün aşure ikram edecek olan başta dernek başkanımız ve yönetim kurulunu kutluyorum, tebrik ediyorum.”diyen Muslu; “Kuran kursundaki öğrencilerimizin bu tür aktivitelerine derneklerimizin destek olması gerekiyor. Polatlımızda her camiimizin derneği var ve dolayısıyla bu dernekler aslında bugüne kadar hemen hemen fiziki şartlarıyla ilgilendiler. İşte mantolaması boyası badanası, minberi, mihrabı, halıların yenilenmesi, çatının aktarılması vs. bütün bunlar şu 6 yıl içerisinde fevkalade büyük bir başarıyla tamamlandı. Yani şu anki Belediye Başkanımız başta olmak üzere önceki Belediye Başkanımız yine başta olmak üzere gerçekten Belediye olarak çok destek aldık Kıran Kurslarımıza ve camilerimize. Bu konuda ben minnettarım. Çok teşekkür ediyorum huzurlarınızda ve bu katkılarında devamını diliyorum.”diyerek teşekkürlerini iletti.

“Millet sevgimiz sayesinde 15 Temmuz gecesinde bertaraf ettik”

Muslu, konuşmasının sonunda; “Bir 15 Temmuz yaşadık ki yani 40 yıldır planlar yapılmış bizim haberimiz yok. Dinimiz bu konuda kullanılmış, istismar edilmiş, insanlar aldatılmış ve okullar açılmış yurt dışlarına varıncaya kadar bir sürü kolejler vs. çeşitli etkinlikler ama neticede baktık ki amaç Allahın rızası ve gayesi değil bölünüp parçalanması İslamın bölünüp parçalanması ne bilim bir haçlı zihniyetinin yeniden ortaya çıkıp Müslümanları yok etmesi temel gaye ve hedef edinmiş bunu hamd olsun inancımız birlik ve beraberliğimiz, bayrak vatan millet sevgimiz sayesinde 15 Temmuz gecesinde bertaraf ettik. Ve bir daha inşallah ben inanıyorum ki Yüce Türk Milletimiz bu konuda uyanık olacaktır. Zaten mümin ferasetli insanlardır. Yanlış yola düşmeyecektir. Ve bu bağlamda da inşallah bir daha bu tür oyunlar başımıza gelmeyecektir. Yeter ki biz bir binanın tuğlaları gibi sımsıkı birbirimize kenetlenelim. Çünkü müminiz. Bir mümin diğer müminin kardeşi olduğuna göre onun aleyhinde asla olumsuzluk düşünemez her daim ona yardımcı olur. Biz de vatanımızı seviyoruz, ordumuzu seviyoruz, polis kardeşlerimizi seviyoruz bizleri koruyorlar bu bağlamda dua etmemiz lazım birlik beraberliğimiz dirlik ve huzurumuz için, bayrağımız için, kutsal emanetlerimiz için mukeddisatımız için, şehitlerimiz için, gazilerimiz için minnettar olduğumuzu ifade etmemiz gerekir. Ben hepinizi saygıyla selamlıyorum, hepinize teşekkür ediyorum katılımlarınızdan dolayı. Rabbim yar ve yardımcınız olsun, hakkınızı helal ediniz.”dedi. Program sonunda çiçek ve plaket takdimi yapıldı.