DOLAR 8,56200.06%
EURO 10,11750.04%
ALTIN 494,17-0,01
BITCOIN 316936-2,35%
Ankara
28°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Taşeron işçiler çözüm bekliyor

ABONE OL
11 Ekim 2017 10:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm taşeron işçiler adına Kamu Taşeron Çalışanları Platformundan Hüseyin Türköz isimli bir işçi, taşeron işçi sorunları üzerine yazılı bir basın açıklaması yayımladı.

Memur işini yapanların memur kadrolarına, işçilik işi yapanlarında işçi kadrolarına geçirilmesini talep eden Taşeron işçiler adına basın açıklamasında bulunan Kamu Taşeron Çalışanları Platformundan Hüseyin Türköz, sürecin takipçisi olacaklarını söyledi. Türköz’ün taşeron işçiler adına yaptığı açıklama şöyle:

“Kamuoyuna yansıyan bazı haberler işçilerin hayal kırıklığı yaşamasına sebep olmuştur”

“Şuan itibariyle kamuda sayıları 1 milyon 200 bin olan taşeron işçilerine 1 Kasım 2015 seçimleri öncesi verilen Kadro sözünün üzerinden geçen yaklaşık iki yıllık süre zarfında maalesef somut bir adım atılmamıştı, ta ki geçtiğimiz günlerde Sn. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının sırasıyla yapmış olduğu taşeron sorununun yılsonuna kadar çözüleceğini açıklamasına kadar. Bu açıklamalar işçiler tarafından olumlu karşılanırken sonrasında kamuoyuna yansıyan bazı haberler işçilerin hayal kırıklığı yaşamasına sebep olmuştur. Hükümetin bazı formüller üzerinde çalıştığı yönünde çıkan haberlerde, düşünülen bu formüller arasında kamuda şirket kurularak taşeron işçilerinin bu şirketler üzerinden istihdam edilmesi formülü olmasının bizler tarafından kabul edilebilir bir yanı yoktur.”

“5 milyonluk bir kitlede memnuniyet yaratacak”

“Biz taşeron işçi temsilcileri olarak başından beri savunduğumuz bir tez vardı, aradan aracı şirketlerin çıkarılarak kamunun kendi personeli olmamız gerektiği yönünde. Maalesef gelinen noktada halen daha kamu ile aramıza imtiyazlı şirket, özel sözleşme vs. gibi aracılar koymaya çalışmak yıllardan bu yana gelen taşeron sorununu daha da çözümsüzlüğe sürükleyecektir. Bizlerin talebi açık ve nettir. 1 Kasım 2015 seçimlerinde seçim vaadi olarak verilen kadro sözüne istinaden çalışmalar Belediyeler ve İl Özel İdarelerini de kapsayacak şekilde, memur işini yapanların memur kadrolarına, işçilik işi yapanlarında işçi kadrolarına geçişi ile sonlandırılmalıdır. Taşeron sorununun bu şekilde çözüme kavuşturulması aileleriyle birlikte yaklaşık 5 milyonluk bir kitlede memnuniyet yaratacaktır. Bizlerde Kamu Taşeron Çalışanları Platformu olarak  22, 23, 24 Ekim tarihlerinde Ankara’da yasa taslağının içeriğini öğrenmek  ve olumsuz yönleri hakkında gerekli düzeltmelerin yapılması için birtakım görüşmelerde bulunarak sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.