DOLAR 8,52640.03%
EURO 10,1034-0.08%
ALTIN 494,190,01
BITCOIN 3487703,21%
Ankara
33°

AÇIK

04:15

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kırsal Kalkınmada Yatırım Desteği Konuşuldu

ABONE OL
11 Ekim 2017 10:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım Bakanlığınca yürütülen 12. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleri konusunda yatırımcılara yönelik olarak Ankara Ticaret Borsası’nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Tarım Gıda Hayvancılık Ankara İl Müdürlüğü ve Ankara Ticaret Borsası (ATB) işbirliğiyle ATB Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya İl Tarım Müdürü Bülent Korkmaz, Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Müdür Yardımcısı Veysal Çetin, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mehmet Dehşet, ilçe müdürleri, teknik personel ve yatırımcılar katıldı. Bilgilendirme toplantısının açılışında konuşan İl Müdürü Bülent Korkmaz, önemli bir tarım ülkesi olan Türkiye’de tarımsal üretim açısından yaşanan en önemli sıkıntılardan birinin üretime katma değer katan işleme, paketleme ve pazarlama problemleri olduğunu dile getirerek, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı’nın bu yönüyle çok önemli olduğunu söyledi.

Ankara’da 133 tarımsal tesis tamamlanarak faaliyete geçti

Ülkemizde üretilen özellikle sebze, meyve türü ürünlerin uygun olmayan hasat, taşıma ve depolama şartları yüzünden kayıplar olduğunu hatırlatan İl Müdürü Korkmaz, ülke olarak daha düşük maliyetle, daha rekabetçi bir yapıyla tarımı, hayvancılığı ve kırsal kalkınmayı gerçekleştirmemiz gerektiğini vurguladı. Bakanlık tarafından 2006 yılında başlayan Kırsal kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’yla bugüne kadar Ankara’da 133 tarımsal tesisin tamamlanarak faaliyete geçtiğini kaydeden İl Müdürü Korkmaz, Bakanlık olarak, her yıl yaklaşık 203 milyon TL’si karşılıksız hibe, olmak üzere Ankara’da sektöre 1,5 milyar TL kredi ve hibe verilmekte olduğunu söyledi.

Ankaralı çiftçi ve yatırımcıları bu teşviklerden yararlanmaya davet etti

Yapılan desteklemelerin sonuçlarının ortaya çıktığını kaydeden İl Müdürü Bülent Korkmaz, Türkiye’de tarımın her geçen gün iyileşmekle birlikte dünyada artan rekabet şartlarının daha fazla çalışmayı gerektirdiğini belirterek, Ankaralı çiftçi ve yatırımcıları bu teşviklerden yararlanmaya davet etti. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz da konuşmasında Türkiye’nin sahip olduğu iklim ve toprak yapısı ile her türlü ürünü üretebilecek imkanlara sahip olduğunu ancak verimliliğin tam olarak yakalanamadığını vurgulayarak, tarımla teknolojiyi buluşturulması ve finansman problemlerinin çözülmesiyle tarımda büyük ihracatçı olmamak için hiçbir sebep olmadığı vurguladı.

Yüzde 50 hibe desteği başvuruları 11 Aralık 2017 tarihinde sona erecek

Yapılan konuşmaların ardından Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mehmet Dehşet tarafından katılımcılara, Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı kapsamında sağlanan hibe destekleri ve başvuru şartları hakkında bilgiler verildi. Toplantı yöneltilen soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi. Yatırım niteliğinde olan yeni tesislere, kapasite artırımı ve teknoloji yenileme, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri ile bilişim sistemleri ve eğitimine yönelik yatırım konularında hibe desteği sağlanacak. Tarıma yönelik yatırım yapmak isteyenlere yönelik Bakanlık tarafından verilen yüzde 50 hibe desteği başvuruları 11 Aralık 2017 tarihinde sona erecek.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.