Ana sayfa GÜNDEM Türk Dünyası Polatlı’da!

Türk Dünyası Polatlı’da!

717
0

Türk dünyasının farklı ülkelerinden genç sesler, ülkelerinin müziğini Polatlı’ya taşıdı, 5 – 13 Ekim Uluslararası Başkent Ankara Haftası dolayısı ile düzenlenen ‘Türk Dünyasının Başkenti Ankara Konseri’ büyük beğeni topladı.  

Ankara Kulübü Derneğince Ankara’nın başkent ilan edilişinin 94. Yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde yapılan beş konserden ilki Polatlı’da yapıldı. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın desteği ve Kültür Müdürlüğü ekibinin yoğun çalışması ile 13 Eylül Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Türk Dünyasının Başkenti Ankara Konseri’nde Türk Ezgileri geceye damgasını vurdu. Cumartesi akşamı 13 Eylül Kültür Merkezi’nde dinleyiciler ile buluşan konserde; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Kerkük, Özbekistan, Altay, Doğu Türkistan, Karakalpakstan ve Türkiye’den sanatçılar yer aldı. Dünyanın dört bir yanından sanatçıların sahne aldığı konserde Polatlı halkının ilgisi yoğun oldu.

“Ankara son zamanlarda çok içine kapandı”

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan, programda yaptığı konuşmada; “Hem Polatlımızı hem de Ankara’mızı dünyaya tanıtmak durumundayız. Ankara son zamanlarda çok içine kapandı. Artık Uluslararası hiçbir etkinlik yapılmazken, ulusal etkinliklerde yapılmaz oldu. Ankara’da 24 yıldır milli maç bile yapılmıyor. Ankara kurulduğu günden itibaren mazlumların kalbinin attığı, özellikle de Türk dünyasının başkenti olarak konumlandı. Bugün tüm Türk dünyası ülkelerinin kültür temsilcilerini getirdik. Ben Polatlı Belediye Başkanımıza böyle önemli bir projeye ortak olduğu için canı yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca Polatlı Belediyesi çalışanlarına, Kültür Müdürümüze, Halkla ilişkiler Müdürümüze, gece gündüz Polatlı’nın tanıtımı için çabalayan bu arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Atamızın Ankara hemşeriliğinin 95.yıldönümü ve Ankara’mızın Başkent oluşunun 94.yıldönümü kutlu olsun diyorum. Uluslararası Başkent Ankara Haftamız kutlu olsun, geleceğimiz mutlu olsun.”dedi.

“Bu büyük onurda en büyük pay hiç şüphesiz ki Polatlı’nındır”

Dünyanın dört bir yanından Türk topluluklarını Polatlı’da ağırlamaktan duydukları mutluluğu belirten Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ankara’mızın Başkent oluşu tesadüfi bir olay değildir. Ankara jeopolitik konumu nedeniyle de, Türk Milleti Anadolu’ya henüz gelmeden de pek çok köklü medeniyete ev sahipliği ve başkentlik yapmış bir şehirdir. Bizim açımızdan da İstiklal Mücadelemizin merkezi olan Ankara, Türk milletinin kaderinin yeniden tayin edildiği yerdir. Çünkü milli mücadelemizin merkezi 1.TBMM’dir ve Ankara’dadır. Anadolu Türkü, kendi bedenini Ankara’ya siper etmiş, yoklukla, kıtlıkla ve her türlü engelle boğuşarak Ankara’da yeniden ayağa kalmıştır. Ankara’nın başkent oluşu büyük bir onur ve şereftir. Bu büyük onurda en büyük pay hiç şüphesiz ki Polatlı’nındır. Polatlı’mız, bu büyük Sakarya destanının ev sahibidir. Polatlı’nın her santimetrekaresi şehit kanlarıyla sulanmıştır. Akif’in ‘Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda’ mısrası Polatlı için söylenmiştir. Ben bu sebeple bütün hemşerilerimi kutluyor ve tebrik ediyorum. Bugün Ankara sadece Türkiye Cumhuriyeti Devletinin değil, bütün Türk dünyasının başkenti konumundadır. Ankara; Taşkenttir, Bişkektir, Aslanadır, Baküdür, Kırımdır, Musuldur, Kerküktür. Bu sebeple Ankara ve Türkiye Cumhuriyeti güçlü olmak durumundadır. Türk Milletinin güçlü olması, dünya milletleri arasında en önde olması, dünyaya adaletle hükmetmesi için de Türk Birliği’nin diğer adıyla Tuğra’nın kurulması elzemdir. Bu büyük hedefi başarmak için muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. Ben bu duygu ve düşüncelerle sizlere teşekkür ediyorum, programımızın hayırlı olmasını diliyorum. Bütün Ankaralıları ve Polatlılıları tekrar tebrik ediyorum. Başta devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. Türkiye’nin başkenti payitahtı Ankara’dan bütün Türk Dünyasına selam olsun diyorum. Yaşasın Bütün Türk Devletleri, Yaşasın Büyük Türk Milleti. Ne Mutlu Türküm Diyene.”