DOLAR 8,4166-0.48%
EURO 9,9967-0.77%
ALTIN 491,07-1,22
BITCOIN 328601-2,22%
Ankara
29°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Polatlı’ya Bilgi Evleri Projesi

ABONE OL
9 Ekim 2017 10:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Belediye Meclis Üyesi Mahir Özel, Ekim ayı ikinci meclis toplantısında okuduğu ve oy birliği ile kabul edilen eğitim ve kültür komisyonu raporu ile “bilgi evleri” projesini anlattı.

Eğitim çağındaki çocuk ve gençlere; araştırma – geliştirmeyi,  kütüphaneye gitme ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı ve daha birçok eğitim faaliyetlerini içeren Bilgi Evlerinin Polatlı’da kurulması hakkındaki komisyon raporu Belediye Meclisinde kabul edildi. Raporuokuyan Polatlı Belediye Meclis Üyesi Mahir Özel, şunları söyledi:
“Eğitime katkı sunmak temel görevimiz”

“Toplumların ileri gitmesinde önemli rol oynayan önemli kurumlardan birisi de yerel yönetimlerdir. Yerel yönetimler; merkezi yönetim ile halk arasında köprü işlevi gören, orada yaşayan halkın istek ve ihtiyaçlarını karşılamakla görevli olan kurumlarıdır.Demokrasi okulu niteliğindeki yerel yönetimlerin temel görevi kentin sosyal, ekonomik ve fiziki kalkınmasına olduğu gibi eğitimde de katkı sağlamaktır. Özellikle avantajlı olmayan kesimlere; kadınlar, çocuklar, engelliler, yaşlılar, dar gelirli ve  işsizlere yapılacak hizmetler; bu bireylerin yaşamında önemli iyileşmeler yaratmaktadır. Bu konuda issiz ve mesleki yeterliliği olmayan beş bine yakın hemşerimize iş bulan kurumumuz, verilen meslek edindirme eğitimleri yaklaşık beş yüz hemşerimize de Grafik Tasarım, CNC, Kaynak ve Bilgisayarlı Muhasebe kurslarında verdiği eğitimler Polatlı belediyesinin önemli  hizmetlerindendir. Diğer yandan daha çok öğrenciye hizmet vermeyi planlayan Polatlı Belediyesi etüt merkezi, lise ve üniversite giriş sınavları için 16 derslik ve etüt odalarıyla 580 öğrenciye hizmet vermektedir. Öğrencilerin okullardaki ders programlarına göre özel etüt çalışmaları düzenleyen Etüt Eğitim Merkezi; 30 kişilik uzman eğitici kadrosu ile hizmet vermeye devam etmektedir.  Yanı sıra engelli KPSS kursları da düzenlenmiş olup 55 öğrenciye kurs  verilmiştir. Polatlı Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi  3 yaş ve 6 yaş arasında ki 140  çocuğumuza okul öncesi  eğitim vermektedir.”
“Eğitimin önemini anlamış yerel yönetimler “bilgi evleri” projesini uygulamaktadır”

“Uluğ Bey Gök Evi ile  Polatlı, Ankara ve çevresinde ki binlerce çocuğumuza  fizik ve uzay bilimlerinde çok ciddi  katkılar sağlıyoruz. Açılan bu Gök evinin ziyaretçilerinin büyük kısmının gençler olup tespit edilerek eğitimlerine önemli  katkılarda bulunduğu gözlenmektedir. Bilgi çağı toplumu bireylerinin kentsel hizmet beklentileri çok farklı boyutlara yönelmiş ve artmıştır. Eğitimin önemini anlamış yerel yönetimler “bilgi evleri” projesini uygulamaktadır. İslamın ilk üç asırında ki aydınlanması, İslam Rönesansı, “Beyt’ül Hikme – Hikmet Evi,  Bilim Evi” den  esinlenilen  Bilgi Evi; eğitim çağındaki çocuk ve gençlere; araştırma – geliştirmeyi,  kütüphaneye gitme ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı bilgisayar, internet ve kitapların bir arada olduğu, okul derslerine ve sınavlara hazırlık kursları ile çocukların eğitimini destekleyen ve hedefleyen, seminer ve yarışmaların düzenlendiği, çocukların ve gençlerin  sosyal kültürel gelişimini de sağlayan, çağdaş bilgi ve teknoloji merkezileridir. Önerimiz belediyemiz bünyesindeki diğer eğitim bölümlerini de içine alan geniş kapsamlı “Bilgi Evleri” kurulmasıdır. Bu şekilde oluşturulacak bilgi evleri  ve bilim kulüplerinin Polatlımız da  gençlerimiz için fonksiyonel olarak faaliyetlere geçirilmesidir.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.