DOLAR 8,47220.16%
EURO 10,0700-0.02%
ALTIN 497,710,11
BITCOIN 337774-1,54%
Ankara
26°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hayır – Köşe Yazısı

ABONE OL
9 Ekim 2017 09:57
0

BEĞENDİM

ABONE OL

-“İnsan kendisini alıkoyan şeylere “Hayır!” dediğinde varolur”.-Ali Şeriati

Evetin karşıtı, iyilik anlamına da gelmektedir.Karşılık beklenmeden yapılan yardımdır.  Yararlı faydalı  olan kelimedir.

Onaylamamak, inkar etmektir. Olumsuz cümlelerde anlamı pekiştirmektedir. İnsanın yapmak istemediklerine set çekendir.İçersinde mücadeleyi barındırmaktadır.

Onurlu isyanın kelimesidir.Düzene baş kaldırmaktır. Vazgeçmemeyi getirir.Onurlu insanın, bedel ödemeyi göze alan bilinçli insanın  duruşudur.Ezberi bozmaktır.

Doğru bildiğinden şaşmamaktır. Kolaya kaçmayıştır.Dik duruşu beraberinde getirir çıkarı içersinde barındırmamaktadır. Kişisel ve toplumsal çıkar için de hayıra ses verilir.

İdeal  olanı yansıtarak yaranmacılığa uzak duruştur “hayır”. Çaresizlik,sinmek, döneklik de değildir, insanın insanlığını ortaya çıkarır.

Yalnız olmadığını hissettirmeye yetendir. İradenin,  beyanın   dile    gelişidir. Kabullenmemeyi getirmektedir. Uygun olmayan koşullar altında o işin yapılamayacağını gerekçeleriyle bildirmektir.

İstemediğini  belirtmek içinde kullanılmaktadır. Kişisel ve toplumsal dayatmaları ret etmedir.

Karşı tarafı durduran bir kelimedir. Sınır koymak demektir.Geçmişte içine düşülen olumsuzlukları yeniden yaşamayı istememektedir.

Karar veriştir “hayır”. İsteğini  dile getirmektir.Umudun yeniden yeşertilmesidir. Baharin yeniden gelişidir.

Hayırlara sahip çıkmak   ateşlere  su dökmek gibidir.Karanlığa karşı aydınlık bir kumaşı ilmik ilmik dokur gibi umudun büyümesidir.

Tarih,bilim, sanat bugünkü ilerleyişini bu sözcüğe borçludur. Galileo hayır demeseydi, dünyanın değil güneşin yeryüzü etrafında döndüğünü sanacaktık. Spartacus hayır demeseydi özgürlükten haberimiz olmayacaktı.

Sansürü, karartmayı, itibarsızlaştırma propagandasını ret ediştir.Her türlü baskının karşısında yer alıştır “hayır.”

Canların toprağa düşmesini istememektir ve gençlerimizin kanınınakmasına dur demenin dile gelişidir.Kutuplaştırmadan,gerginlikten uzak olmaktır.Yozlaşmaya karşı durmadır.

Korkmamak,susmamak,itaat etmemektir. Haksızlığı kabul etmeyiştir.Doymak bilmeyen sermayenin ucuz ve güvencisiz çalışma şartlarına karşı çıkıştır.Kıdem tazminatının kaldırılmasını,güvencesiz çalışmayı,işsizliği  kabul etmemektir.

Eşitsizliği, sömürüyü yaratan kapitalist sistemi benimsememektedir. Çocuk işciliğini  ve yoksullaştırılmayı kabul etmemektir.Çocuk  istismarcılarının affını kabul etmeyiştir.

“Çocuklar öldürülmesin” diyebilmektir. Yaşamımızı  kuşatan  şiddete, cehalete  karşı ses vermedir.

Ayrımcılıkta, kışkırtmada yer almamaktır.  Kulluğa biat etmemektir ve  düzeninin içersinde olmamaktır.

Kadın erkek eşitsizliğine karşı duruştur.Tecavüzü ret ediştir.Faşizme, zorbalığa,adaletsizliğe, zulme karşı umutlandırandır .

Kamuda kadının varlığını, egitim hakkını  engelleyene  ve  şiddete mahkum olmamanın sözüdür. Siyasetinde eril biçimde oluşmasına tepkinin ortaya koyuluşudur.

Müftü nikahına,eşin aile reisi olmasına,çalışmak için onun iznine tabi olmaya, otobüslerde ayrı yerlere ve hatta ayrı renk otobüslere hayır diyerek kabul etmeyiştir.

Doğa talanına ve parkların yok edilmesine, yaşam alanlarını yağmalayan, dışa bağımlı hale getiren enerji politikalarına karşı hayır iş cinayetlerine,gdo ya hayır.

Hayvan istismarına, kürk ve deri kullanımına, hayvan deneylerine, zorla üretilip yok edilmesine,Sirklere, boğa güreşlerine, deve güreşlerine, köpek dövüşlerine, pet shoplara…hayır diyoruz.

Sağlıklı ve güvenli gıdalarla gelecek nesillere hazır bir ülke yaratmanın da sesidir hayır.Paran kadar sağlık politikasını  ret etmedir.

Suyun ticarileştirilmesine hayırı dile getirmek,suyun meta üretimine dahil edilmesine, karşı çıkıştır.

Üniversitelerinbirtekkişininkeyfiyönetiminebağlanmasınadurdiyebilmektir.Sendikacılığın dahapisle susturulmasına tepkidir.

Diktaya hayır denmesi yurttaşların  kendilerinin demokrasiyi benimsediklerinin göstergesidir.

Referandumlarda ise iktidarlar “hayır” seçeneğini beyazın karşıtı olan renklere vermektedirler.Karşı çıkmak olumsuzlaştırılmaktadır. Algıda şartlı yönlendirme ile istenen sonuç elde edilmektedir.

Hayır halkın gücüyle yaşama yansımaktadır. Adalete, gerçeğe ve insanlık onuruna haykırıştır.Yalana, korkuya dahil olmayışının adımıdır.

Dünyadan kopmamayı ve hukuk devletini kabul etmeyi getirmektedir. Denge,denetleme iradesinin ortaya çıkışıdır.

Yaşama hakkının dile getirilişidir. Bir onurlu yaşam,özgürlük  ve eşitlik mücadelesinin sesidir.

 

Hayır demek birleştirici gücün ortaya çıkışıdır. “Kimdir başkaldıran insan’? Hayır diyen biri”. diyerek başlar. “Başkaldıran İnsan” adlı kitabına Albert Camus. Biz de bu sözüyle bitirelim. Evet sözünü kullanmadan önce  biraz düşünmeli mi?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.