DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3532115,54%
Ankara
30°

AÇIK

04:05

İMSAK'A KALAN SÜRE

368 Asker Yemin Etti

ABONE OL
7 Ekim 2017 10:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ve Füze Okulunda, 48.dönem uzman erbaş kursiyerler, 368.dönem kısa dönem ikinci kademe erler ve 97/3 tertip ikinci kademe erler için yemin töreni gerçekleştirildi.

Polatlı Topçu ve Füze Okul Komutanlığında, üç haftalık eğitimlerini tamamlayan 48.dönem uzman erbaş kursiyerler, 368.dönem kısa dönem ikinci kademe erler ve 97/3 tertip ikinci kademe erler için yemin töreni gerçekleştirildi. Törene; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Muşmal, 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet İbiş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, Gazi ve Şehit Dernekleri, Askeri Erkan ile er ve erbaşların aileleri katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Sancak Kıtasının platformda yerini alması ve sancağın tanıtılması ile devam etti.

Birliğe ilk katılan askerlere ödülleri verildi

Sancağın tanıtılmasının ardından yemin törenine geçildi. Törende; 48.dönem uzman erbaş kursiyerler, 368.dönem kısa dönem ikinci kademe erler ve 97/3 tertip ikinci kademe erler olmak üzere toplamda 368 asker yemin etti. Yemin töreni ve konuşmaların ardından, kıtaya ilk katılan er ve erbaşlar adına yaş kütüğüne plaket çakıldı. Ardından Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan tarafından, birliğe ilk katılan askerlere ödülleri verildi. 368 askerin yemin ettiği törende en dikkat çekici unsur, dedeleri ile aynı yerde askerlik yapma şansı bulan erler oldu. Dedesi ile aynı ismi taşıyan Er Ali Dere’nin, 1965-66 yıllarında Topçu ve Füze Okulunda vatani görevini yerine getiren dedesi Ali Dere ile Er Emre Zeybek’in 1967-69 yıllarında Topçu ve Füze Okulunda vatani görevini yerine getiren dedesi Fevzi Mert, Topçu ve Füze Okul Komutanlığınca ödüllendirildi. Mehmetçik Dedelerinin ödüllerini Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan verdi. Sonrasında Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, tören konuşması gerçekleştirdi. Daha sonra Topçu Marşının okunması ve Tören geçişi ile Yemin Töreni sona erdi.

“Türk askeri olmanın onurunu, gururunu ve aynı zamanda sorumluluğunu taşıyacaksınız”

Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, törende yaptığı konuşmasına katılımcılara hoş geldiniz diyerek başladı. Sonrasında yemin eden askerlere seslenen Tuğgeneral Ağırcan; “Kısa bir süre öncesinde kutsal vatan hizmetlerini yapmak ve askerlik coşkusunu yaşamak için güzel yurdumuzun dört bir yanından davullarla uğurlanarak aramıza katıldınız. Temel eğitiminiz sonucunda biraz önce özgürlüğümüzün simgesi bayrağımız, ordumuzun şeref timsali sancağımızın gölgesinde, tüm katılımcıların huzurunda silaha ve bayrağa el koyarak ant içtiniz. Bugün hayatınızın en önemli günlerinden birini yaşıyorsunuz. Bu günden başlayarak Türk askeri olmanın onurunu, gururunu ve aynı zamanda sorumluluğunu taşıyacaksınız. İçtiğiniz andın teminatı şeref, bedeli; gerektiğinde uğrunda ölmektir. Burada aldığınız eğitim size, vatanı ve milleti için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır, kendine güvenen, eğitimli, disiplinli, arkadaşlarına üstlerine ve amirlerine karşı saygılı bir asker haline getirmeye yöneliktir. Burada sizlere sağlanan imkanların, onurlu ve cefakar milletimizin fedakarlıkları ve vergileri ile gerçekleştiğini aklınızdan çıkarmayın. Size emanet edilen her türlü devlet malına sahip çıkın. Onlara gözünüz gibi bakın. Yeni birliklerinizde burada olduğu gibi yeni arkadaşlar kazanacaksınız. Onlarla birlikte aynı havayı teneffüs edeceksiniz. Yani bir ömür boyu bitmeyen silah arkadaşlığı, asker arkadaşlığı yapacaksınız.”dedi.

“Evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır”

Sonrasında ailelere seslenen Ağırcan; “Biraz önce yemin törenlerini gururla izlediğiniz evlatlarınız, çok kısa bir süre içerisinde uyum sağlayarak asker olmuşlar ve gururla karşınızda durmaktadırlar. Bunda en büyük etken örf, adet ve geleneklerimize olan bağlılıkları ile sizlerden almış oldukları çok iyi aile terbiyesinin onlara kazandırdığı temel niteliklerdir. Türk silahlı kuvvetlerine bu gençleri kazandıran sizler, evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır. Bu güzide evlatları yetiştirdiğiniz için hepinize en içten şükranlarımı sunuyorum. Evlatlarınızı hiç merak etmeyin. Onlar, bizlerin de evlatları, kardeşi ve bizlere teslim ettiğiniz kutsal birer emanettirler. Onları teslim aldığımızdan daha iyi bir durumda, fikren ve bedenen daha gelişmiş olarak sizlere göndermek, bizim en büyük görevimiz olacaktır, içiniz rahat olsun.”dedi.

“Asker ruhunu onlara sevgi ile aşıladınız”

Tuğgeneral Ağırcan, konuşmasının sonunda komutanlara hitaben; “Kahraman evlatlarımıza katılışlarından bu güne kadar ilgi, sevgi ve şefkatinizi esirgemediniz. Onların en iyi şekilde yetiştirilmesi için gayret gösterdiniz. Onlara çok kısa bir sürede temel askerlik niteliklerini kazandırdınız. Asker ruhunu onlara sevgi ile aşıladınız. Bu nedenle her seviyedeki komutan ve eğitici silah arkadaşlarımı kutluyor ve kendilerine teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, başta Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle, yaşayan gazilerimiz ile hudutlarda ve yurdumuzun her köşesinde vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için mücadelelerini kahramanca sürdüren değerli silah arkadaşlarımızı şükran duyguları ile anıyorum. Sevgili arkadaşlarım; etmiş olduğunuz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.