Ana sayfa Köşe Yazarlarımız ULAŞMAK VARABİLMEKTİR – KÖŞE YAZISI

ULAŞMAK VARABİLMEKTİR – KÖŞE YAZISI

677
0

Ulaşım, bir yerden bir yere gidiş geliş anlamına gelmektedir.

Ulaşım insanlar için gerekliliktir. Okula,eve gitmek, başka yerlere de varabilmek için  ulaşım araçlarından faydalanmak zorundadır.

Halkın en önemli sorunlarından biri de ulaşımdır. Çünkü ağır ekonomik koşullar seyahat hakkını yok saymaktadır.

Bir çok yerde belediye gündemine bile almamaktadır. Ulaşımı hak olarak değil gelir kapısı olarak görmektedirler. Ulaşım konusu da yağma ve rant kapısı haline  getirildiği için halktan yana çözüm üretilmemektedir.

Ulaşımı, finans açısından  sorun haline getiren anamalcı düzendir.

Bu düzen, halkın,eğitim,sağlık,konut,ulaşım hakkından bütçen kadar yararlanılan hizmet olarak görmektedir. Bu durum  insanca yaşam hakkının zorlaştırılmasıdır.

Toplu taşıma araçlarını kullanmaksa ayrı bir derttir. Yoksul semtlere giden otobüs sayısı da azdır. Sık aralıklarla otobüs bulunmamaktadır.

Büyükşehirlerde,bir yere gitmek için bazı durumlarda iki üç araç değiştirmeye sebep olur.Ya gitmekten vazgeçilir zorunluysa yapılan ödeme bütçeye yük getirmektedir. Bu durumda yıllarca semtinden dışarı çıkmama söz konusu olmaktadır.

Oysa, insan doğası gereği sosyal bir varlıktır. Bunun bir aşaması da ulaşımdan geçer.Burada yapılması gereken alternatif ulaşım  artırararak sembolik fiyatlarda kalınması sağlanmalıdır.