DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3553335,01%
Ankara
30°

AÇIK

04:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

Namık Kemal Ortaokulu, 15 Temmuz Şehitlerini Andı

ABONE OL
6 Ekim 2017 13:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Namık Kemal Ortaokulu, dün okul bahçesinde 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma programı gerçekleştirdi.

Namık Kemal Ortaokulunca düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma programı yoğun katılımla gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan program, Kuran Tilaveti ile devam etti. Sonrasında yapılan protokol konuşmalarının ardından, günün anlam ve önemini anlatan şiirler okundu. Ardından yapılan Zaferden dönenler oratoryosu sonrasında okul korosu müzik öğretmenlerinin eşliğinde kahramanlık türküleri okudu. Daha sonra 15 Temmuz şehitlerinden Kahraman Ömer Halis Demir’in darbeciler tarafından şehit edilmesi, öğrencilerce canlandırıldı.

Program, yoğun katılımla gerçekleşti

Programın açılış konuşmasını Okul Müdürü Atilla Akıncı yaptı. Sonrasında Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer kürsüye gelerek öğrencilere seslendi, 15 Temmuz’un anlam ve önemini anlattı. Konuşmaların ardından İlçe Müftüsü Mehmet Muslu tarafından şehitler için dua okundu. Namık Kemal Ortaokulu’nun düzenlediği bu kapsamlı programa; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, İlçe Müftüsü Mehmet Muslu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ve eşi Esra Kılıç, Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, MHP İlçe Başkanı Uğur Güngör, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

“Sakarya Meydan Muharebesi kahramanı Polatlılı hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum”

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, yaptığı konuşmada; “15 Temmuz demokrasi zaferi ve şehitleri anma programında, şanlı tarihimizin kutlu direnişi olan bu günde öncelikle 250 şehidimizi rahmetle ve minnetle anıyor, 2193 gazimize şükranlarımızı sunuyoruz. 15 Temmuz gecesi Türk Milleti tarihinin hiç bir döneminde görülmeyecek bir alçaklık ve ihanetle karşılaşmıştır. Bu teşebbüs Fetullahçı Terör örgütünün ülkemizin bağımsızlığına, birliğine ve dirliğine  yönelik en alçak, en kanlı eylemidir. 15 Temmuz akşamı hain fetö örgütü aracılığıyla gerçekleştirilmek istenen darbe girişimine, Sakarya Zaferi’nin yaşandığı bu coğrafyada Polatlı halkı tüm ülkemizde olduğu gibi tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet ülkesi etrafında kenetlenip dur demiş hain saldırıyı gerçekleştirmek isteyen şer güçlere geçit vermemiştir. 15 Temmuz akşamı gerçekleşen darbe girişimi doğrudan doğruya milletimize ve milletimizin birliğine yapılmak istenmiştir. Türk milleti iradesine ve geleceğine yapılan bu darbe girişimine anında meydanlara çıkıp  göğsünü siper etmiş, tarihte eşi benzeri olmayan bir direniş ortaya koymuştur. Bu direniş ve iman karşısında darbeci ihanet çetesi emellerine ulaşamamış millet darbeyi bastırmıştır. Ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğünü hedef alan bu darbe girişimi, Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Halkımızın 15 Temmuz darbe girişimi ile başlayan fetö saldırılarına karşı Türkiye’nin dört bir yanında verdiği mücadele tarihin en anlamlı kahramanca direnişlerinden biridir. Türkiye’nin birlik, beraberlik ve bağımsızlığa yönelik 15 Temmuz darbe girişiminin ilk anlarından itibaren açık ve net bir şekilde milli iradeden ve demokrasiden yana tavır koyan, füze rampalarının ve askeri birliklerinin Ankara’ya gitmesini önleyen,  yine tarih sahnesinde müthiş bir kahramanlık örneği sergileyen,  Sakarya Meydan Muharebesi kahramanı Polatlılı hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum.”dedi.

“Bin yıldır yürüdüğümüz bu yoldan bizi geri döndüremeyeceksiniz”

Tunçer, konuşmasının devamında; “Ülke tarihimizin en alçak darbe teşebbüslerinden biri olan bu hain eylem milletimizin güvenlik güçlerimizin cesur duruşu yanında sizin gibi kara gün dostlarımızın desteğiyle boşa çıkarılmıştır. Türk halkı, ister fetö olsun ister bir başka terör grubu olsun bunların topraklarımıza yerleşmesine asla izin vermeyecektir. Allah 15 Temmuzu bir daha bu millete yaşatmasın. Şimdi çalışma zamanı, çok çalışacağız. Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın şu tarihi sözleri bağımsızlığı kendine şiar edinmiş  Aziz Milletimizin hissiyatına tercüman olmuştur. Başaramayacaksınız, milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalayamayacaksınız, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu halka boyunduruk vuramayacaksınız. Bin yıldır yürüdüğümüz bu yoldan bizi geri döndüremeyeceksiniz. Ülkemizi hedeflerinizden vazgeçiremeyeceksiniz. Bu duygu ve düşüncelerle şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle, gazilerimizi şükranla anıyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”cümlelerine yer verdi.

“Kanımız ve canımız pahasına korumamız öğretilmişti”

Okul Müdürü Atilla Akıncı ise yaptığı konuşmada; “Bu vatan kolay kazanılmadı. Bu vatanın kazanılması için Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da binlerce şehit verdik. Vatanımızı düşman işgalinden kurtardık. Yeni bir devlet kurduk. Halkın olan, Cumhuriyetle yönetilen, herkesin eşit olduğu, herkesin devlet hizmetlerinden eşit faydalandığı bir devlet kurduk. Kültürel, siyasal ve etnik farklılıklarımız olabilirdi. Ama vatan sevgisi, millet sevgisi, bayrak sevgisi, ezan sevgisi, demokrasi, özgürlük, eşitlik ortak paydamızdı. Binlerce yıldır beraber yaşıyorduk, bundan sonra da beraber yaşayacaktık. Acı tatlı günlerimiz olmuştu, sıkıntıları birlikte göğüslemiş, sevinçleri birlikte yaşamış, acıları birlikte paylaşmıştık. Vatanımız kutsaldı, bayrağımız, ezanımız kutsaldı. Bunları kanımız ve canımız pahasına korumamız öğretilmişti. Vatanımızı, bayrağımızı, ezanımızı canımız pahasına da olsa korumalıydık. Bunu Çanakkale’de, Sakarya’da, Kıbrıs Harekatında göstermiştik ve gerektiğinde yeniden gösterirdik. Çünkü vatan sevgisi imanımızın bir parçasıydı, biz ölürsek şehit, kalırsak gazi olurduk. Ama asla ölmezdik. Çünkü şehitler ölmezdi.”ifadelerine yer verdi.

“Bizi biz yapan değerleri elimizden almayı amaçlayan bir girişimdi”

Akıncı, konuşmasının devamında; “Hepinizin bildiği gibi 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk milletinin milli iradesine karşı bir darbe girişimi düzenlendi. Bu hain darbe teşebbüsü Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini dış güçlerin eline teslim etmeyi, Türkiye Cumhuriyetini sömürgeci Batılı devletlerin işgaline zemin hazırlayacak bir kaos ortamına sürüklemeyi amaçlıyordu. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamını, Meclisini, İstihbarat teşkilatını, Emniyet ve Silahlı Kuvvetlerini, Başbakanlık makamını teslim almayı amaçlayan ve bunun için devlet kurumlarını ve milleti bombalamaktan çekinmeyen bir yapı ile karşı karşıya kaldık. Bu hain darbe teşebbüsü sadece devlete değil, bizim irademize de yapılmıştı. Bu darbe girişimi bizim temel hak ve özgürlüklerimizi ve bizi biz yapan değerleri elimizden almayı amaçlayan bir girişimdi. Bayrağımıza, ezanımıza, devlet kurumlarımıza, devlet büyüklerimize, hak ve özgürlüklerimize kasteden bu alçak girişim, milletimizin kahramanca savunması ile püskürtüldü. Milletimiz hem devletini, hem de demokrasisini korumayı bir görev bildi. Canı pahasına darbecilerin silahlarına engel olarak devletini, iradesini ve demokrasisini kurtardı. Bu silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla, Türkiye, artık yeni bir döneme girmiştir. Bu güzel ülke, artık, 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür. Bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. 15 Temmuz Demokrasi Zaferimiz kutlu olsun!”dedi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.