DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3534223,49%
Ankara
29°

AÇIK

04:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’nin ilk Yenilenebilir Enerji Lisesi Açıldı

ABONE OL
30 Eylül 2017 11:16
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin ilk yenilenebilir Enerji Lisesi olan Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımlarıyla açıldı. 

Açılış törenine ayrıca Ankara Valisi Ercan Topaca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Vali Yardımcısı Ali Sözen, Milletvekilleri, Bakanlık bürokratları, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı ile vatandaşlar katıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak,  Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Tüm Türkiye’ye müjde vermek istiyorum: Bu okul tek olmayacak. Farklı şehirlerde benzer yatırımları yapacağız.” dedi. Çevre dostu lisenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, okulun enerji tasarrufu hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak “Standart bir lisenin enerji maliyetinin bugünkü değeri 257 milyon TL, bu okulumuzda ise 71 milyon TL olacak.” dedi.

Yüksek enerji ithalatı önemli sorunlardan biri

Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çok verimli bir yatırım olduğuna dikkat çeken Bakan Albayrak, normal bir liseye göre verimlilik açısından daha fazla maliyeti olan lisenin 3 yılda yapılan masrafı amorti edeceğini ifade etti. Yüksek enerji ithalatının önemli sorunlardan bir tanesi olduğuna değinen Bakan Albayrak, Türkiye’yi enerji alanında dışa bağımlılıktan kurtaran yatırımları anlattı. Milli Enerji ve Maden politikasına ilişkin yatırımlardan bahseden Bakan Albayrak, “Önemli süreçler başladı. Doğalgaz alanında, LNG yatırımları noktasında önemli yatırımlar gerçekleştirerek arz güvenliğimizi garanti altına almak için sağlam adımlar atıyoruz. Sahip olduğumuz kaynakları net bir şekilde ortaya çıkarıyoruz. Enerjide dışa bağımlılığı bitirmek için gece gündüz çalışacağız. Bu istikamette yorulmadan çalışacağız” dedi.

Tüm kamu kuruluşlarına örnek olmasını temenni etti

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Berat Albayrak’ın katılımıyla düzenlenen,  Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında eğitim verecek ilk ortaöğretim kurumu Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılışında yaptığı konuşmada, “Enerji ihtiyacını karşılama noktasında ülkemizde ilk olan okulumuzun tüm kamu kuruluşlarına örnek olmasını temenni ediyorum.” dedi. Yılmaz, başta Bakan Albayrak ve çalışma arkadaşları olmak üzere, UNDP ve Küresel Çevre Fonu (GEF) ile okulun yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. Enerji ihtiyacı için ülkenin tüm enerji kaynaklarının tamamının değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Yılmaz, bu çerçevede yenilenebilir enerjinin kullanılmasına yönelik çalışmalara büyük ivme kazandırıldığını anlattı.

Okul, Etimesgut’ta açıldı

Etimesgut ilçemize kazandırılan Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilçemize, vatandaşlarımıza, öğrencilerimize, kentimize, ülkemize hayırlı olmasını; güzel evlatlar yetişmesine vesile olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara’da eğitim-öğretimde eğitim yatırımlarında son dönemlerde inanılmaz güzel işler yapıldığını, sözlerine ekledi. Ankara’nın büyük bir kent olması, başkent olması dolayısıyla eğitimde de ön planda olduğunu dile getiren Vali Topaca, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Derslik anlamında ciddi eksikliğimiz vardı. Bunu hızla kapatıyoruz. Hükümetimizin 2018-2019 eğitim-öğretim dönemine kadar tekli eğitime geçiş hedefine Ankara’da ulaşmak için emin adımlarla ilerliyoruz. Bu konuda Milli Eğitim Bakanımıza huzurlarınızda özellikle şükranlarımı sunuyorum. Bizi cesaretlendirdi, bize destek verdi. Biz de Sayın Bakanımızdan aldığımız bu destekle, talimatla Sayın Başbakanımızın, Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatlarıyla bu yola girdik. Bu yıl temelini atmayı planladığımız bir taraftan inşaatı devam eden, bir taraftan projeleri devam eden, bir taraftan ihaleleri devam eden 330 okulu inşallah bu yıl sonuna kadar başlamayı planlıyoruz. 330 okul, 9376 derslik. Tabii bu çok büyük bir rakam. Belki 15 yıl önce, 10 yıl önce ülke genelinde yapılan eğitim yatırımlarına da yakın bir miktardır. 3 milyar 200 milyonluk bir yatırımdan bahsediyoruz. İnşallah bunlar gerçekleştiği zaman Ankara’mızda şu an çiftli eğitim yapan 400’ün üzerindeki okulumuzda da tekli eğitime geçmek suretiyle çocuklarımızı çok daha güzel ortamlarda geleceğe hazırlama imkanı bulacağız. Aynı şekilde Etimesgut ilçemizde de bu hedefleri gerçekleştirmek üzere planladığımız, yatırımına başladığımız yaklaşık olarak 22 okul inşaatına başladık. Önümüzdeki günlerde inşallah tek tek onların da temelini atacağız. Bunlar da yapıldıktan sonra Etimesgut ilçemizde de ciddi bir rahatlama olacak. Vatandaşlarımızın şunu bilmesini istiyorum: Bu kampanyaya, bu yatırım faaliyetine herkesin çok büyük katkıları var. Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere yerel yönetimlerin çok büyük, olağanüstü gayretleri var. Kendilerine de çocuklarımız adına, eğitim camiası adına bir kez daha şükranlarımı sunmak istiyorum. Bu anlamda bugünkü Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Etimesgut ilçemize inşallah çok büyük bir değer katacaktır. İsmini aldığı El-Cezeri’ye yakışabilecek, onun gibi bilim adamı olabilecek pek çok yavrumuzun bu okuldan çıkmasını büyük bir umutla bekliyoruz. Ülkemizi geleceğe taşıma konusunda inşallah bu okul da büyük katkılar sağlayacaktır.” Konuşmaların ardından, yenilenebilir enerji teknolojileri üzerine eğitim verilecek Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılışı yapıldı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.