DOLAR 8,5492-0.18%
EURO 10,0853-0.11%
ALTIN 495,29-0,39
BITCOIN 2805751,76%
Ankara
24°

AÇIK

03:55

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bircan: “Şeker sektörü bir yıldır denetlenmiyor”

ABONE OL
29 Eylül 2017 10:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi İlçe Başkan Yardımcısı Haydar Bircan, geçtiğimiz gün yaptığı yazılı basın açıklamasında şeker sektörünün denetlenmediğini söyledi.

Saadet Partisi İlçe Başkan Yardımcısı Haydar Bircan, şeker sektörüne ilişkin yazılı bir basın açıklamasında bulundu. Bu sektörde 10 milyon insanın geçimini sağladığını belirten Bircan; “IMF tarım politikasıyla kalkınma olmaz. IMF tarım politikalarını terk etmeden Milli Tarım Politikalarına geçmeden kalkınma olamaz. Örneğin, Pancar politikamız uygulanan pancar kotaları… Saadet Partisi olarak 25 yıldır bu yanlış politikayı eleştiriyoruz. Şeker sektörü sağladığı üretim ve katma değer bakımından, Türkiye’nin önemli bir sektörü. Yatırımlar hariç sadece üretim ve KDV bakımından ülke ekonomisine yıllık 5 milyar dolar katkı sağlıyor. Bu sektörün en önemli hammaddesi de şeker pancarı oluşturuyor. Şeker pancarının oluşturduğu istihdam ve KDV bakımından özellikle Orta Anadolu’da tarım sektörünün lokomotifi durumunda doğrudan ve dolaylı yoldan tam 10 milyon insan şeker pancarından geçimini temin ediyor. Şeker sektöründe kamuya ait 25 tane kooperatife ait  5 ve 3 tane özel sektör olmak üzere toplam 33 tane şeker fabrikası var. Bunların yanında 5 tanesi kotalı 5 tanesi kotasız olmak üzere 10 tanede nişasta bazlı şeker fabrikası bulunuyor. Toplamda 43 tane fabrika ediyor. Bunları niçin söylüyorum. Bu sektörün büyüklüğünü anlamanız için söylüyorum.”dedi.

“Bu denetimsizlik kimin işine yarıyor?”

Sektörde bir yıldır denetim yapılmadığını belirten Bircan; “Şimdi gelelim esas konumuza. Ekonomik anlamda böylesine önemli ve stratejik bir sektör tam bir yıldır denetlenmiyor. Bu denetimsizlikten dolayı da devasa fabrikalarda ne kadar şeker ne kadar mısır şurubu üretiliyor bilinmiyor. İsteyen istediği kadar üretin diyebilirsiniz. Ama işin aslı öyle değil. Malumunuz şeker pancarı üretimde kota var. Öyle isteyen istediği kadar şeker ve mısır şurubu üretemez. Peki bu denetimsizlik kimin işine yarıyor? İşte o sorunun cevabı çok önemli. Denetimsizlik kamu ve kooperatif şeker fabrikalarının aleyhine işlerken özel şeker fabrikaları ve nişasta bazlı şeker fabrikalarının lehine bir durum oluşturuyor. Bundan dolayı pancar çiftçisinin temsilcisi olan Pankobirlik bu denetimsizliğe tepki gösteriyor. Ama nişasta bazlı şeker fabrikalarının üyesi olduğu dernekten (NÜD) ise hiçbir ses çıkmıyor. Yani denetimsizliği bir sorun olarak görenlerle bugüne kadar şeker konusunda her türlü beyanatı verenlerin denetimsizlik gibi önemli bir soruna karşı sessiz kalması kimin bu işten kazançlı çıktığını gözler önüne seriyor. Burada ABD’nin Küresel Şirketi CARGİLL’inde NÜD üyesi olduğunu da hatırlatalım.”ifadelerini kullandı.

“Denetimsizliğin kaynağı ne?”

Denetlemeci kurumun kapatılması gerektiğini söyleyen Bircan; “Şimdi gelelim denetimsizliğin kaynağına. Şekeri denetleyen şeker kurumu kapatılarak bu kurumun görevi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında oluşturulacak bir genel müdürlüğe devredilecek işte bundan dolayı denetimin ana unsuru olan şeker kurulu üyeleri atanmıyor ve bir yıldır da Genel Müdürlük oluşturulmadı. Peki madem böyle bir karar alındı devlet olmanın gereği önce Genel Müdürlüğü oluşturup işler hale getirip daha sonra şeker kurulunu kapatmanız gerekmez miydi? Böyle bir yıldır başıboş kalıyor. Yetkililerden hala bir çözüm yok. Kimse kusura bakmasın da bu kafayla Tarım ve Hayvancılıkta bir adım iler gidemeyiz.”dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.