Ana sayfa GÜNDEM POLATLI TARİHTE BUGÜN

POLATLI TARİHTE BUGÜN

675
0

28.09.1988

Gordion müzesini 9 bin turist ziyaret etti

Yassıhöyükte’te bulunan Gordion Müzesini ziyaret edenlerin başında yabancı uyruklular geliyor.

Geçen yıl toplam 10 bin civarında bulunan ziyaretçi sayısı bu yıl 14 bine ulaştı.Yılın ilk sekiz ayında 5 bini yerli 9 bini yabancı olmak üzere 14 bin kişinin müzeyi ziyaret ettikleri belirlendi.

Turistlerin en fazla ilgi duydukları ve ziyaretlerinin temel amacı Kral Midas’ın mezarı.Turistler ayrıca tarihi Gordion şehrinin kalıntılarını görmeyi ihmal etmiyorlar.

Günü birlik olarak kafilerle gelen turistler ilçede kısa bir süre kalıp yemek yedikten sonra Yassıhöyük’te konaklama imkanı olması ve dinlenme tesislerinin bulunması halinde yabancı turistlerin ziyaretlerini daha uzun süreli yapabileceği belirtildi.

Diğer taraftan yassıhöyük’te bir süredir devam eden kazı çalışmalarına son verildi.

Kazı çalışması yapan ilgililer, son kazıda höyükte bulunan mezarın boş çıkması çalışma şevklerini kırdığını ve bu yıl içinde başka bir kazı çalışması yapmayacaklarını belirttiler.

İlgililer Yassıhöyük’te höyük sayısının yüze yakın olduğunu ve bunların içinden bugüne kadar 35’inin açıldığını belirterek Mevcut höyüklerin tamamında mezar olduğunu zannetmiyoruz.Çünkü zamanında mezarlar soyulmasın diye mezarların yakınlarına yığma höyükler oluşturulmuştur.