DOLAR 8,56490.08%
EURO 10,11960.05%
ALTIN 494,390,04
BITCOIN 320400-5,31%
Ankara
28°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Polatlı’da Kerkük Protestosu

ABONE OL
26 Eylül 2017 10:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tanrıdağ Türkçüleri Derneği Polatlı Temsilcileri, geçtiğimiz gün Cumhuriyet meydanında toplanarak Kerkük Referandumuna tepki gösterdi.

Tanrıdağ Türkçüler Derneği Polatlı Temsilciliği, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin referandum kararını protesto etti. Tanrıdağ Türkçüler Derneği Türkiye’nin dört bir yanında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık için yapacağı referanduma karşı bir araya geldi. Derneğin Polatlı temsilcileri, geçtiğimiz gün Cumhuriyet Meydanı Atatürk anıtı önünde, önce saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşını okudu ve sonra basın açıklaması yaptı. Ellerinde Türk, Azeri ve Türkmen bayraklarıyla toplanan yaklaşık 40 dernek üyesi burada ellerinde “Kerkük Türktür, Türk kalacak”, “Bozkurtlar ulusun tanrı Türk’ü korusun”, “Kerkük Barzaniye Mezar Olacak”, “Ne mutlu Türk’üm diyene” yazılı dövizlerle sloganlar attı. Grup adına basın açıklaması yapan Tanrıdağ Türkçüler Derneği Polatlı Temsilcisi Furkan Çoban, referanduma karşı olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Cehenneme dönen ırak coğrafyasında Türk’ün haykırışı olmuştur”

“Asırlardır Türk’ün toprağı ve Türk’ün ortadoğuda ki kalbi olan Kerkük, yıllardır uğradığı zulümlere rağmen dimdik ayakta kalmış, cehenneme dönen ırak coğrafyasında Türk’ün haykırışı olmuştur. Gökbayrak altında yıllardır bölgede canlarını kanlarını feda ederek Türklüğü ve Türkmeneli’ni savunan Kerküklü soydaşlarımızı savaş ve silahla yıldıramayan bölgesel Kürt yönetimi, şimdi er meydanında alamadığı topraktan masada almaya kalkışmaktadır. Dili Türk, özü Türk, soyu Türk olan Kerkük topraklarına eğer bir gün bir bayrak dikilecekse bu gök bayraktan başka bir bayrak olmayacaktır. Osmanlı Devleti’nden bu yana bölgedeki Türk nüfusa %90’ın altına hiç düşmediği halde Kerkük’te Türkten başka bir milletten söz etmek gaflettir. Mevcut ırak yönetimi eğer ki bu referanduma engel olmaz ise Irak’ın bozulan toprak bütünlüğü bölgeye savaştan başka bir şey getirmeyecektir ve eğer sıra savaşa gelirse Barzani’nin itleri Kerkük’ün bozkurtlarının pençelerinde paramparça olacaktır.”

“Şeyh Said’in gövdesi 1925’te darağacında sallanıyordu”

“Barzani unutmasın ki bu topraklarda en son bağımsız Kürt devleti hayali kuran Şeyh Said’in gövdesi 1925’te darağacında sallanıyordu. Barzani eğer atalarının kaderini yaşamak istiyorsa bu bizim için keyiften başka bir şey olmayacaktır. Musul ve Kerkük misak-ı milli sınırlarımız içinde kalan, Türkiye Cumhuriyeti topraklarından ayrı görmediğimiz Öz vatanımızdır. Bu toprakların korunması Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nin ve her Türk’ün vazifesidir. Türkiye Cumhuriyeti yıllardır unuttuğu öz kardeşi için derhal harekete geçmeye ve bölgede Türk varlığını korumaya mecburdur. Üzerine düşen görevi fazlasıyla yapması bölgeye olan tarihi, vicdani ve ırki borcudur. Bugün Türkiye’nin farklı şehirlerinde meydanlarda toplanan; tek gayesi Türklük, tek yari Türkçülük olan bizler dünya üzerinde bir tek Türk’ün bile üzerinde nefes aldığı toprağı vatan bilir, o Türk’ün derdi ile dertlenir, sevinci ile neşeleniriz. Kanında Türk’ün asil kanını taşıyanların yaktığı bu ateş Doğu Türkistan’ı, Karabağ’ı, Tebriz’i, Musul’u, Türkmendağı’nı ve Kerkük’ü aydınlatana kadar mücadelemiz devam edecektir. Gök bayrak, al bayrağa yük olmaz. Men Türkmenem benden ala yiğit olmaz, Er dediğin meydanda gerek, kahpece döğüş olmaz, Kerkük ne araba, ne kürde vatan olmaz, yurt olmaz.”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.