DOLAR 8,53640.14%
EURO 10,1020-0.09%
ALTIN 494,180,01
BITCOIN 3484323,46%
Ankara
33°

AÇIK

04:16

İMSAK'A KALAN SÜRE

ATATÜRK VE ÇOCUK KÖŞE YAZISI

ABONE OL
22 Eylül 2017 10:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizin Önderi ve Milli Kahramanı “Mustafa Kemal Atatürk” sevdiği tüm kişilere “Çocuk” diye seslenirdi. Önderimiz için “Sevgi” kelimesinin eş anlamı “çocuk” demekti. Atamızın, çocuğu olmadığı için, çocuklar onun en büyük zaafı idi. Kalbinde çok büyük bir çocuk sevgisi taşımaktaydı.

Önderimiz, çocukların sahte duygular içerisinde  olmadan, düşüncelerini özgür bir biçimde  ifade etmelerini görmekten çok büyük bir haz alırdı.  Ülkü, atamız için çocuk sevgisinin en büyük simgesi  idi. “Çocuk sevgisi insan için bir ihtiyaçtır. Hele yaş ilerledikçe  bu ihtiyaç  kendisini daha kuvvetli hissettiriyor. Onun için de Ülkü’yü yanımdan ayırmak istemiyorum.” Diyerek Ülkü’ye olan sevgisini bu cümlelerle dile getirmiştir. Sonsuz bir deniz kadar mavi ve anlamlı, bakışları ile çocuklara baktığında, Çağdaş Türkiye’nin çocukların gülüşü ile anlam kazandığını düşünürdü.  Dünya’ya, çocukların ışıldayan gözleri ile bakarak, onların haklarını korumak adına, çocukların ihtiyaçlarını en ön planda  tutmuştur. Çocukların, istekleri doğrultusunda hayat şartları olanakları sunmuştur. Çocuk hamallığına ve işçiliğine son vermiştir.  Fakir ve ailesi olmayan çocukları korumak adına “Çocuk Esirgeme Kurumunu” yaygınlaştırmıştır. Çocuklara, şiddet konusunda tarafsız davranılmasını sağlamış ve şiddeti yasaklamıştır. Dev Yüreği ile Önderimiz bizim geçmişte varoluşumuz, gelecekte ise ışığımız olmuştur. O, ışık ile tüm Dünya’ya şu kelimeler ile seslenmiştir. “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk pırıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğumuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz…” Mustafa Kemal Atatürk.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.