DOLAR 8,3550-1.01%
EURO 9,9540-1.08%
ALTIN 487,49-0,95
BITCOIN 330949-5,24%
Ankara
30°

AÇIK

20:27

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Başkentte Ahilik Coşkusu

ABONE OL
21 Eylül 2017 10:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

30. Ahilik Haftası kutlanıyor. 30. Ahilik Haftası Kutlamaları Ulus Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen açılış töreni ile başladı. Tören açılışında konuşan ANKESOB Başkanı Yiğiner, “Temeli 13. yüzyılda Ahi Evran-ı Veli tarafından atılan Ahilik, Türk esnaf ve sanatkarının örgütlenme biçimidir. Ahilikte olmazsa olmaz helal kazançtır.” ifadelerini kullandı.

Hoşgörünün, dayanışmanın ve ticarette ahlakın sembolü Ahiliği tanıtmak ve ilkelerini  yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl kutlanan Ahilik Haftası, bu 18-24 Eylül 2017 tarihleri arasında kutlanıyor. 30’ncusu düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları; her yıl olduğu gibi yoğun bir katılımla Ulus Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen açılış töreni ile başladı. Ulus Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Ankara Vali Yardımcısı Abdulhamit Erguvan, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer, Ankara Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Abdurrahman Karabudak, ANKESOB’a bağlı odaların başkan ve yöneticileri, odalara bağlı esnaf ve sanatkarlar ile STK temsilcileri ve  çok sayıda vatandaş katıldı.

Ahilik ve Şed Kuşanma töreninin ardından Ahi Pilavı

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner’in Ulus Meydanında bulunan Atatürk Anıtı’na Çelenk koyması ile 30. Ahilik Haftası Kutlamaları başladı. Ulus Meydanı’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının ve Ankara Kulübü Derneği Seymen Ekibinin gösterileri ve protokol konuşmaları gerçekleştirildi. Törenin devamında 79 yaşındaki İlin Ahisi ayakkabıcı ustası Nurettin Cebeci’ye,  İlin Kalfası Eray Salur’a ve İlin Çırağı Serhat Kılıç’a plaket ve sertifikaları takdim edildi. Ahilik ve Şed Kuşanma töreninin ardından son olarak  katılımcılara ve vatandaşlara Ahi Pilavı ikramında bulunuldu. Törende açılış konuşması yapan ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, hoşgörünün, dayanışmanın ve ticarette ahlakın sembolü Ahiliği tanıtmak ve ilkelerini yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl Ahilik Haftası’nın çeşitli etkinliklerle kutlandığını söyledi.

“Kimseyi kandırma. Kanaatkar ol. Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme. Eksik tartma”

Ahi Evran-ı Veli’nin  öğütlerinin unutulmamasını ve kendilerine ilke edinmeleri gerektiğini belirten Başkan Yiğiner, şöyle devam etti: “Ahi Evran, ‘Hak ile sabır dileyip, bize gelen bizdendir, akıl ve ahlak ile çalışıp, bizi geçen bizdendir.’ diyor.  Ahi Evran bir başka öğüdünde ise ‘Harama bakma, haram yeme, haram içme. Doğru, dürüst, dayanıklı ol. Yalan söyleme. Büyüklerinden önce söze başlama. Kimseyi kandırma. Kanaatkar ol. Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme. Eksik tartma. Kuvvetli ve üstün durumda iken, affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol.’ diyor. Bu sözler bizlere, günümüz esnaf ve sanatkarlara hala yön vermekte, yol göstermektedir.” Anadolu Bacıları, ‘Bacıyan- Rum’ isimli kadın örgütlenmesi hakkında da bilgi veren Başkan Yiğiner, “Aynı şekilde Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı da  kadınların ekonomik ve sosyal hayatına katkı sunan  Bacıyan’ı Rum Anadolu teşkilatını kurmuş, genç kızlara ve kadınlara sofra düzmeyi, kilim dokumacılığı, örgü, nakış gibi meslekleri öğrenmelerine katkı sunmuştur. ‘Aşına, işine, eşine sahip çık’ diyen Fatma Bacı tarafından kurulan bu örgüt, kadınlara çeşitli olanaklar sağlamaktaydı.” dedi.  Başkan Yiğiner, tüm esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftası’nı kutlayarak, “Ahilik Haftası’nın ülkemiz ve Ankaramız için hayırlı olmasını temenni ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum”  sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Şed Kuşanma Töreni Dikkatle İzlendi

  1. Ahilik Haftası Kutlamaları programı kapsamında Şed kuşanma temsili töreni gerçekleştirildi. Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nun Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler’in hazırladığı ve ekibiyle birlikte sahnelediği Şed Kuşanma ile Ahilik kültürünün incelikleri, kalfalıktan ustalığa geçiş, Ahilik duası eşliğinde gösterime sunuldu.

 Ahi pilavına yoğun ilgi oldu

Geleneksel hale getirilen ‘Ahi Pilavı’ dağıtımı vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Gerçekleştirilen etkinliklerin ardından kutlama programına katılan tüm davetlilere ve vatandaşlara Ulus Meydanı Atatürk Heykeli önünde Ahi Pilavı ikram edildi. Ankara Vali Yardımcısı Abdulhamit Erguvan ve ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner ile oda başkanları da bir süre vatandaşlara Ahi Pilavı ikramında bulundu.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.