Ana sayfa GÜNDEM 25 bin öğrenci için ilk ders zili çaldı

25 bin öğrenci için ilk ders zili çaldı

897
0

2017-2018 Eğitim Öğretim yılının başlamasıyla birlikte dün itibariyle ilçemizde yaklaşık 25 bin öğrenci ve 1500 öğretmen için ilk ders zili çaldı.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı dün itibariyle başladı. İlçemizde 64 okulda 25 binden fazla öğrenci ve 1500 öğretmen ders başı yaptı. Birinci yarıyıl 19 Ocak 2018 tarihinde sona erecek ve ikinci yarıyıl 5 Şubat 2018 tarihinde başlayarak, 8 Haziran 2018 tarihinde ders yılı sona erecek. Dün ilk ders zilinin çalması ile birlikte, Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ve Milli Eğitim Şube Müdürleri, Sevim Aras İlkokulunu ziyaret ederek öğrencilerle buluştular. Kaymakam Tunçer ve beraberindekiler, sınıfları gezerek öğrencilere kitaplarını dağıttılar, onlarla sohbet ettiler, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dilediler, çocuklardan başarı sözü aldılar. Ayrıca bu yıl ilk defa öğrencilere ders kitapları ile birlikte 15 Temmuz Milli İrade Destanı anlatan kitapçıklar verildi.

13 Eylül, tekli sisteme geçti

Geçen yıl başlayan tekli eğitim uygulamalarına geçilmeye başlandı. Bu yıl ilçemizde 13 Eylül ilk ve ortaokulu tekli sisteme geçen ilk okul oldu.  Bu yıl ayrıca ilk ve ortaokullara 3 milyon TL, liseler için ise 2 milyon TL, toplamda 5 milyon TL ödenek alınarak, ilçemizdeki okullarda büyük çapta tadilat yapıldı. Bazı okullarda yapılan çalışmalar, eğitimi aksatmayacak şekilde devam ediyor ve en kısa zamanda tamamlanması öngörülüyor. Okul mevcudu 10’un altına düşen Sarıoba, Özyurt ve Karapınar köylerinde bulunan okullar kapatılarak buralardaki öğrenciler Şabanözü köyündeki Hikmet Uluğbay Okuluna yönlendirildiler. Beştepe Meslek Lisesi (eski Kız Meslek Lisesi) taşınması konusu ise netleşti. Okulun taşınacağı eski Fen Lisesinde tadilat çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Beştepe Meslek Lisesi öğrencileri en geç Ekim ayına kadar yeni okullarında eğitim öğretime devam etmek üzere taşınacaklar. İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce huzurlu bir eğitim öğretim yılı geçirilmesi için çalışmalar artarak devam edecek.