DOLAR 8,3947-0.13%
EURO 9,9778-0.05%
ALTIN 488,970,00
BITCOIN 318601-0,94%
Ankara
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Güvenlik toplantısı yapıldı

ABONE OL
14 Eylül 2017 11:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2017- 2018 eğitim öğretim yılında güvenlik ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmaması için yapılması gerekenler yetkililer tarafından görüşüldü. 

Toplantıda Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer tarafından okullarda mevcut güvenlik zafiyetinin giderilmesi için okul duvarlarının yükseltilmesinden, okul aydınlatmalarının çoğaltılmasına, güvenlik kameralarının yerleştirilmesine kadar gereken tedbirler hakkında notlar alındı dilekçeler yazılması konusunda yönlendirme yapıldı. İlçede eğitim veren resmi kurumlar hakkında bilgilendirme yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç: “ İlçemizde bugün itibari ile bin 573 öğretmen normumuz var, mevcut öğretmen sayımız bin 382, 243 öğretmen ihtiyacımız var. İlçe merkezimiz ve mahallerimizde resmi okul sayımız 22 ilkokul, 20 ortaokul, 15 lise 3 bağımsız anaokulumuz, 1 halk eğitim merkezimiz, rehberlik ve araştırma merkezimiz olmak üzere toplamda 63 resmi okul ve kurumumuz bulunmaktadır.” dedi.

Toplamda 24 bin 116 öğrenci 

Okulları eğitim düzeylerine göre sıralayan Müdür Kılıç : “İlçemizde mevcut öğrenci sayılarımız 8 bin 414 ilkokul ve anaokulu öğrenci, 7 bin 542 ortaokul öğrenci, 8 bin 60 lise öğrenci olmak üzere toplamda 24 bin 116 öğrenci eğitim öğretim görmüştür.  İlçede eğitim şekillerine bakıldığı zaman normal eğitim veren ilkokul sayısı 15, ikili eğitim veren okul sayısı 5, normal eğitim veren ortaokul sayısı 18, ikili eğitim veren ortaokul sayısı 2 lise eğitim veren okul sayısı ise 15 dir.”  diye konuştu. İlçede servis durumu ile ilgili olarak paylaşımda bulunan Kılıç. “ Taşımalı sistem bilgileri resmi taşıma ile okula öğrenci getiren servis sayısı 97, öğrenci sayısı bin 868 taşıma merkezi olarak belirlenen okul sayısı 9. Taşıma yapılan mahalle sayısı ise 82. Taşımalı özel eğitim öğrenci sayısı 7, şehir merkezinde taşımalı özel eğitim öğrencisi 136 taşımalı özel eğitim aracı 8 araçtır.” İfadelerine yer verdi. Güvenlik meselesi ile ilgili olarak Müdür Kılıç:  “ İlçede okul aile birliği imkanları ile güvenlik görevlisi hizmeti sağlayabilen okul sayısı 6. Milli Eğitim Bakanlığı genel bütçesi imkânları ile çalıştırılan güvenlik sayısı 2. Bekçi hüviyetinde olan 1 personel bulunuyor. 7 okulda güvenlik kamerası bulunmuyor. ” dedi.

Toplam 49 okul

İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amiri Taha Yasin Kalan okulların güvenlik ile ilgili bilgilerini aktardıktan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede ele alanına önemli bir konu hakkında bilgi verdi ve  : “2017- 2018 eğitim öğretim döneminde sorumluluk kapsamımızda 19 lise, 13 ortaokul, 17 ilkokul olmak üzere toplam 49 okul bulunmakta. Bu okulun 43’ünde güvenlik kamerası bulunuyor, 16 okulunda özel güvenlik görevlisi bulunuyor.” dedi. İçişleri Bakanlığının 2017- 2018 yılı eğitim öğretim döneminde okullar ve çevresinde alınacak önemleler ile ilgili yayınlanan Genelge kapsamında internet ve elektronik oyun salonlarının ders saatinde öğrenci bulundurulmaması, ders saatleri dışında yaş sınırlamaların uymaları. Çocukların girmesinin yasak olduğu kafe, bar, kıraathane, kahvehane ve umuma açık yerlere alınmaması için gerekli önlem ve tedbirlerin alınması.” dedi. Kalan konuşmasının sonunda Çocuk ve Toplum destekli Polis Büro Amirliği tarafından öğrencilere kişisel güvenlik ve suçtan korunma hususları hakkında okullarda eğitim verileceğinin de altını çizdi.

Temennimiz 2017 2018 eğitim ve öğretim yılını en iyi şekilde geçirmeli

İlçemiz Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer 2017-2018 eğitim öğretim yılının sorunsuz bir şekilde bitirilmesi için düzenlenen toplantıya ilişkin : “ 2017- 2018 eğitim öğretim yılına 18 Eylül de başlayacağız. İyi bir eğitim öğretim yılı geçirmek amacıyla bu toplantıları yapıyoruz. Çocuklarımıza en iyi eğitim ve öğretimi nasıl veririz. Onların en ufak bir memnuniyetsizliğini olmadan bizler burada onun ön hazırlığını yaparak okul aile birliği başkanlığımız, okul müdürlerimiz kamu kuruluş ve kurumların temsilcileri, servis yetkilileri özel okullarımızla birlikte hep birlikte görüşüyoruz.  Temennimiz 2017 2018 eğitim ve öğretim yılını en iyi şekilde geçirmek. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın en iyi şekilde bir eğitim verilmesi. Bu toplantımızı bu amaçla yapıyoruz.” dedi

Memnuniyetsizliklerin tespiti yapılarak gerekli çalışmalar yapılacak

Kaymakam Tunçer konuşmalarının devamında : “ Milli Eğitim Müdürümüz ile birlikte okullarımıza güvenli bir eğitimin verilmesi için okullarımıza kamera sisteminin kurulması. 7 okulumuzda kamera sistemi mevcut değil bunu da en yakın zamanda ilgili okul müdürleri ile görüşüp halledeceğiz. Bir diğer konu servisler. Servis sürücülerine eğitim verilmesi gerektiği konusu. Milli Eğitim Müdürümüz ve rehberlik öğretmenlerimiz ile birlikte takip edecek.  Servis sürücülerimiz, şoförler Odası Başkanımızın da katılacağı bir program dâhilin de bir eğitim verilmesi onlarla gerekli çalışmaların yapılması sağlanacak. Okul müdürlerimizden memnuniyetlik anketi yapmalarını istiyoruz. Eksikler ve memnuniyetsizliklerin tespiti yapılarak gerekli çalışmalar yapılacak. İlçe servislerin denetimi muhakkak yapılacak. İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü beraber bir komisyon geliştirecek özellikle okul aile birliklerinde servis denetim komisyonuna katılacaklar. Gerekirse bizzat okul aile birliği kendileri denetleyecek. Böyle bir yetkileri ve sorumlulukları var. Her zaman gördüğü eksiklikleri aksaklıkları muhakkak okul müdürüne bildirecekler.” dedi.

Tüm servis araçlarında kamera bulunacak

Özellikle kırsal mahallelerden ilçeye taşımalı sistem ile gelen öğrencilerin gün ağarmadan yola çıktığı ve ilçeye geldiğinde karşılaştıkları bir takım sorunların bu yıl yaşanmaması için alınması gereken önlemler hakkında Kaymakam Tunçer : “ Servislerin saatleri ve memnuniyetsizlikler mutlaka okul müdürlerine bildirilecek ve onlarda bu konuda gerekli çalışmaları yapacaklar. Aksaklılar ve eksiklikler giderilmez ise bunlardan okul müdürlerinin sorumlu olacağını özellikle belirtiyorum. Korsan taşımacılık denetimi yapılacak. Özellikle engelli öğrencilerimiz için engelli servisi engelli taşımacılığı yapan servislerde ne bulunması gerekiyorsa o çalışmayı bizzat okul müdürü denetleyecek. Okul müdürü gördüğü eksiliği İlçe Milli Eğitimine bildirilecek. Servis araçlarında kamera bulunması ile ilgili Ankara da bir çalışma yapılıyor.  Belli bir süre verilecek ve o sürenin sonunda tüm servis araçlarında kamera bulunacak. Okula giriş ve çıkış saatleri özellikle yaz saati ve kış saati uygulaması kalktığından dolayı öğrencilerimiz gün ışığından faydalanacak şekilde ayarlanacak. Bu konuda bize herhangi bir şikâyet gelsin istemiyorum. Özellikle okul müdürlerime söylüyorum bunun sorumluluğu size ait siz ilgileneceksiniz. Okul giriş çıkışları gün ışından faydalanacak şekilde ayarlanacak.   Okul kapılarını ona göre açacaksınız.” diye konuştu.

Her okula mutlaka bir güvenlik görevlisi

Kaymakam Tunçer ilçede bulunan okulların güvenlikleri ve oluşabilecek güvenlik zafiyetlerinin önüne geçilmesi için alınabilecek önlemler hakkında “ Emniyet Müdürlüğümüz her okula mutlaka bir güvenlik görevlisi verilmiş olacak. Okullarda olan özel güvenlik görevlilerine de eğitim verilecek. Davranış şekilleri olsun okula giriş çıkışlar olsun okuldaki görevlerini kapsayacak bir eğitim verilecek. Yine okullarımızda İlçe Milli Eğitim Müdürümüzle koordineli bir şekilde arama faaliyetleri yapılacak. Bununla ilgili izinler alınacak. Kesinlikle öğrenciler kontrol altında olacak.  Bir diğer konu okullarımızda uyuşturucu madde bağımlısı olan ve ya başka bir sıkıntısı olan öğrencilerin araştırması yapılacak. Özellikle de sigara içen öğretmen arkadaşlar için özel bir yer tahsis edilecek kesinlikle o öğretmen çıkıp öğrencinin karşısında sigara içmeyecek. Bunun kontrolünü okul müdür arkadaşlarımız yapacak.” şeklinde konuştu.

“El birliği ile her çalışmayı yapacağız”

2017-2018 eğitim öğretim yılına dair her konuda sorunsuz bir eğitim süreci için yapılması gereken bütün faaliyetler, alınması gereken tedbirler ile alakalı Kaymakam Tunçer: “  2017 2018 eğitim ve öğretim yılında okul müdürlerimize okul aile birliklerimize çok büyük görevler düşüyor. Bu çocuklarımızın en iyi şekilde bir eğitim ve öğretim yapması için el birliği ile her çalışmayı yapacağız. Olay olduktan sonra bir anlamı yok. Biz bu toplantıları yapıyoruz ki sizde üzerinize düşen görevleri en iyi şekilde yapacaksınız. Gerekli kontroller çalışmalar yapılacak.  Bunun sıkıntısını hepimiz yaşarız. İlçemiz de hiçbir şekilde olay olsun istemiyoruz.  Muhakkak sıkıntılarını bir üst kurula bildireceksiniz. Bildirmek durumundasınız. Muhtar arkadaşlarımız da okul servisleri, okullardaki eğitim ve öğretim,  yemek ile ilgili sıkıntıları olursa bunları anında bildirecek. Amacımız en iyi eğitimi vermek.” dedi.

 

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.