DOLAR 8,35400.05%
EURO 9,93080.03%
ALTIN 486,940,07
BITCOIN 328966-2,13%
Ankara
31°

AÇIK

04:10

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP 94 Yaşında!

ABONE OL
11 Eylül 2017 11:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Örgütü, partinin 94. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle cumartesi günü Cumhuriyet meydanında bir tören düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı, Kadın Kolları, Gençlik kolları ve üyeleri ile CHP’nin 94. Yaşını kutladılar. Cumhuriyet meydanında yapılan törende Atatürk anıtına çelenk bırakıldı, daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin, partinin kuruluş tarihini anlatan konuşmalar yapıldı. CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, partisinin kuruluşuna dair şunları söyledi: “Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır. 1927 yılında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik” Cumhuriyet Halk Partisi’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 yılında “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek Partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir.”

“Gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir”

“Cumhuriyet Halk Partisi, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal Birliği sağlayan Partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür. 1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle demokratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına da öncülük etmiştir. Bu kapsamda parlamenter demokratik rejimin kurumsallaşmasına dönük değişimleri gerçekleştirme ve temel hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesi vermiştir.”

“Cumhuriyet Halk Partili yurttaşlara ve üyelerimize büyük görevler düşmektedir”

“Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel miraslarıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyen Cumhuriyet Halk Partisi bu çerçevede Uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa Sosyalistler Partisine de katılım sağlamıştır. Çağdaş sosyal demokrasinin evrensel değerleri olan “özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğin üstünlüğü, gelişmenin bütünlüğü ve etkinliği ile demokratikleşme” kavramları içinde bulunduğumuz dönemde Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye’de kurumsallaştırmaya çalıştığı ve Programlarında önemle vurguladığı başlıca ilkeler arasında yer almaktadır. Atatürkçülüğün ve Cumhuriyetin tüm kazanımlarının yok edilmeye çalışıldığı bu günlerde Cumhuriyet Halk Partili yurttaşlara ve üyelerimize büyük görevler düşmektedir. Ülkemizin içine sürüklenmek istendiği orta çağ karanlığı ve gericiliğine karşı tek çıkış yolu Atatürkçü düşünce ve devrimlerini sonuna kadar savunmakla mümkündür. Bu duygu ve düşüncelerle partimizin 94’ncü kuruluş yıldönümünü kutluyor ve sizleri saygıyla selamlıyorum.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.